strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MARZEC 201815 marca 2018, by Cez
Zobacz teaser Shadow of the Tomb Raider!
Właśnie zadebiutował teaser nowej gry pt. Shadow of the Tomb Raider! 20-sekundową zajawkę możecie zobaczyć TUTAJ! Widzimy, że Lara tym razem odwiedzi cieplejsze rejony Mezoameryki.

Studio Crystal Dynamics potwierdziło to, co już wczoraj wyciekło. Nowa gra zadebiutuje już 14 września tego roku i pojawi się na PC, Xbox One, Xbox One X, PS4 i PS4 Pro. Większej ilości materiałów możemy spodziewać się 27 kwietnia. Crystalsi wyjaśniają, że tym razem zmienili strategię i planują bardzo intensywnie promować nowy tytuł przez zaledwie pół roku.


Dodajmy, że według plotek grę tworzy także studio Eidos Montreal. To właśnie w tym kanadyjskim mieście w październiku 2016 roku wyciekł tytuł nadchodzącej gry (link do archiwalnego newsa). Ostatecznie okazało się, że gra roboczo zwana Tomb Raiderem 11 rzeczywiście nosi tytuł Shadow of the Tomb Raider.

   


14 marca 2018, by Cez
Wysyp recenzji: od ocen średnich po miażdżące…
Kilka dni temu informowaliśmy o stosunkowo chłodnym odbiorze filmu Tomb Raider (2018) w Azji. Zgodnie z zapowiedzią dziś wygasło embargo na recenzje w Europie i Stanach Zjednoczonych. W związku z tym czołowe, światowe serwisy opublikowały własne oceny nowego filmu z Larą. I jak, czy jest dobrze? Niestety jest przeciętnie.

Zacznijmy od serwisów zajmujących się głównie grami. Recenzent GameSpotu zachwyca się nowym filmem: "Tomb Raider jest jedną z najlepszych adaptacji gier wideo, jaką kiedykolwiek stworzono". Autor porównuje film do "Ostatniej krucjaty" z Indianą Jonesem za sprawą podobnego motywu ojca. Jako minus wymienia nieciekawą muzykę. GameSpot punktowej oceny nie wystawił. Inaczej jest w przypadku IGN, który przyznał filmowi jedynie 5,5 punktów na 10. Recenzent tego serwisu twierdzi, że "Tomb Raider nie potrafi rozwinąć ciekawych postaci lub motywów, ale przynajmniej oferuje widzom zabawną akcję".


Serwis Polygon także nie wystawia oceny punktowej, ale z tekstu możemy wyczytać, że "lepiej obejrzeć Indianę Jonesa". Recenzentka wytyka obrazowi niepotrzebne zmiany względem gry Tomb Raider (2013), np. brak Rotha, a także brak elementów zaskoczenia. Recenzent serwisu GameInformer również nie jest zachwycony filmem: "Nowy Tomb Raider opowiada bez wyrazu tę samą historię co w grze". Recenzent dodaje, że jest fanem ostatnich gier z Larą, ale nowym filmem jest zawiedziony.

Co z kolei mówią recenzenci innych mediów, nie związanych z grami? The Independent wystawił 3 punkty na 5: "mimo obiecującego otwarcia i doskonałej akcji w środku, reboot zainspirowany grami wideo jest hamowany przez kilka nietypowych sekwencji akcji". The Hollywood Reporter podsumował w ten sposób: "nic nowego, poza zniewalającą Vikander". Recenzent Forbes uważa, że "Lara Croft w wykonaniu Alicii Vikander zasługuje na lepszy film". Dziennikarz Variety uważa, że film jest zaskakująco dobry, nawet mimo niezwykle poważnej Alicii. Najmocniej obraz miażdży recenzja serwisu Collider, w której czytamy, że "tyle samo frajdy byłoby podczas oglądania dwugodzinnego ekranu ładowania gry". Entertainment Weekly z kolei pozytywnie oceniło film dając ocenę B (odpowiednik 7/10). Recenzent uważa, że "Vikander to nowy rodzaj Lary Croft w odświeżonym filmie Tomb Raider".

   


14 marca 2018, by Cez
Tak wygląda logo Shadow of the Tomb Raider
News na temat daty premiery Shadow of the Tomb Raider nie zdążył jeszcze ostygnąć, a mamy do czynienia z kolejnym wyciekiem. Wnikliwi fani dotarli do plików strony Square Enix, gdzie odnaleźli logo nadchodzącej gry. Także i tutaj widzimy zaćmienie słońca w miejscu litery "o".


Według wcześniejszego wycieku Shadow of the Tomb Raider ma ukazać się już 14 września tego roku na PC oraz konsole PS4 i Xbox One.

   


14 marca 2018, by Cez
W Shadow of the Tomb Raider zagramy we wrześniu!
Za sprawą niedopatrzenia poznaliśmy datę premiery nowej gry z Larą Croft o tytule Shadow of the Tomb Raider. Gra trafi do sklepów już 14 września tego roku!

Dziś webmaster oficjalnej światowej strony TombRaider.com opublikował poniższą grafikę, ukazującą zaćmienie słońca. Gdy ciekawscy fani zajrzeli do kodu strony, znaleźli tam informację o wspomnianej dacie premiery oraz nazwy trzech platform: PC, Xbox One i PlayStation 4. Wychodzi na to, że tym razem gra ukaże się jednocześnie na wszystkich głównych platformach.


Powyższa grafika mówi o tym, że już jutro należy spodziewać się więcej informacji. Za niecałą dobę zobaczymy pierwszy materiał wideo w formie teasera. Już teraz niektórzy szczęśliwcy oglądają go we francuskich kinach przed pokazem filmu Tomb Raider (2018).

Przypomnijmy, że już wiele miesięcy temu podejrzewaliśmy, że Shadow of the Tomb Raider ukaże się jesienią tego roku (link do archiwalnego newsa). Trzecia część z ery reboota zwieńczy historię młodej Lary Croft. Ponadto dziś za sprawą niedopatrzenia okazało się, że tytuł Shadow of the Tomb Raider rzeczywiście jest prawdziwy.

UPDATE (14.03)
Camilla Luddington opublikowała na Instagramie wpis, który sugeruje, że po raz trzeci użyczy głosu Larze Croft, tym razem w Shadow of the Tomb Raider. Dodajmy, że Francuzi, którzy widzieli dziś w kinie teaser nowej gry, donoszą, że Lara trafi na swojej drodze na świątynię w Ameryce Środkowej. Czyżby faktycznie Meksyk?

UPDATE (14.03)
Fan Lary z Francji był dziś w kinie i nagrał teaser Shadow of the Tomb Raider! Uwaga, filmik jest w fatalnej jakości, jutro zobaczymy go w wersji HD >> klik!

   


13 marca 2018, by Cez
Youtuberki odwiedziły plan filmowy w Kapsztadzie
W 2017 roku kilkanaście youtuberek z całego świata zostało zaproszonych na plan filmu Tomb Raider (2018), który znajdował się w jednej z hal pod Kapsztadem w RPA. Teraz, gdy wygasło embargo na publikację materiałów z tej wizyty, w serwisie YouTube pojawiły się ciekawe relacje.


Jedną z osób, które odwiedziły plan filmowy, była Katie Wilson, której relację możecie zobaczyć tutaj. Widzimy, że zaproszeni goście nie tylko mieli okazję spotkać i porozmawiać z Alicią Vikander i reżyserem Roarem Uthaugiem, ale także zwiedzić poszczególne scenografie. Widzimy zatem makietę statku Endurance, biuro Richarda Crofta, garderobę Alicii czy też pokój artystów odpowiedzialnych za concept arty. Uczestniczki miały także okazję zmierzyć się z dublerkami Alicii w walce wręcz.


Jeśli filmik Katie Wam nie wystarcza, to zerknijcie też na relację Sam Wright (klik), Clare Siobhan (klik) czy też Strawburry17 (klik). Zobaczcie też filmik, z którego dowiadujemy się jak wykonano bronie, czyli czekan oraz łuk i strzały >> klik!

   


13 marca 2018, by Cez
Za nami premiera filmu w Hollywood!
W Los Angeles odbyła się uroczysta amerykańska premiera filmu Tomb Raider (2018). Wydarzenie miało miejsce 12 marca w słynnym Chińskim Teatrze TCL. Przypomnijmy, że światowa premiera odbyła się 6 marca w Londynie.


Na premierze w Hollywood nie zabrakło znamienitych gości. Była Alicia Vikander (Lara Croft), reżyser Roar Uthaug, Walton Goggins (Mathias), a także Camilla Luddington (głos Lary z dwóch ostatnich gier) oraz pracownicy studia Crystal Dynamics. Obok widzicie kilka zdjęć z tego wydarzenia (kliknij, by powiększyć), a tutaj oraz tu i tu przykładowe filmiki.


Już jutro, 14 marca, film dotrze do kilku państw europejskich: do Francji, Belgii i Irlandii. Dzień później premiera odbędzie się m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rosji, we Włoszech, w wielu państwach Ameryki Południowej, a także w Australii i Nowej Zelandii. 16 marca obraz zadebiutuje m.in. w USA, Skandynawii, na Litwie, w Chinach czy na Bliskim Wschodzie. 21 marca film pojawi się w Japonii, a w Polsce obejrzymy go jako ostatni widzowie na świecie - dopiero 6 kwietnia.

   


12 marca 2018, by Cez
Wiemy, ile nowy film dotąd zarobił w Azji
Film Tomb Raider (2018) od kilku dni jest wyświetlany w azjatyckich kinach, więc pora na podsumowanie. Sprawdzamy, ile nowe przygody Lary Croft zarobiły w poszczególnych krajach (poniżej widzicie kolejne zdjęcie z Chin z bicia rekordu Guinnessa, o którym pisaliśmy 9 marca).

Nie licząc uroczystej premiery z czerwonym dywanem, która odbyła się w Londynie 6 marca, najwcześniej film pojawił się w kinach w Indonezji, a konkretnie 7 marca. Od ostatniej środy do niedzieli włącznie zarobił w tym kraju 2,4 miliona dolarów. 8 marca obraz trafił do kolejnych państw. Od czwartku do niedzieli zarobił: w Korei Południowej - 2,9 mln dolarów, w Tajwanie - 2 mln, w Malezji - 1,6 mln, w Hongkongu - 1,2 mln, w Tajlandii - 1,2 mln i na Filipinach - 1,1 mln. Łącznie w Azji Tomb Raider (2018) zebrał dotąd ok. 14 milionów dolarów i wszędzie, gdzie się pojawił, wskoczył automatycznie na pierwszą pozycję wśród najchętniej oglądanych zagranicznych filmów weekendu.


Wytwórnia Warner Bros nadal nie wyjawiła, jaki był budżet filmu Tomb Raider (2018). Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln.

Na koniec dodajmy, że 10 marca Alicia Vikander pojawiła się w stolicy Meksyku na kolejnej uroczystej premierze filmu. Dziś z kolei zauważono ją na lotnisku w Los Angeles, gdzie niebawem odbędzie się kolejna gala z czerwonym dywanem. Mamy niestety złą wiadomość dla fanów z Polski - nasz rodzimy dystrybutor Forum Film Poland nie przewiduje spotkania z Alicią Vikander.

   


12 marca 2018, by Cez
TVN przypomni dwa filmy z Angeliną
Światowa premiera filmu Tomb Raider (2018) już za nami. W Polsce musimy poczekać na emisję filmu do 6 kwietnia, więc jest to dobry czas, by przypomnieć sobie dwie poprzednie filmowe przygody Lary Croft.


Stacja TVN wyemituje obraz Tomb Raider Movie z 2001 roku już w najbliższy piątek 16 marca o godzinie 22:50, czyli dokładnie w dniu amerykańskiej premiery nowego filmu. Z kolei druga część, czyli Cradle of Life, pojawi się w TVN tydzień później, czyli w piątek 23 marca o godzinie 23:00. Ciekawe czy i tym razem panna Croft będzie zwiedzać kopalnię zamiast świątyni Luny…

   


12 marca 2018, by Cez
Zobacz oficjalny teledysk "Run For Your Life"
32-letnia amerykańska wokalistka Kristine Meredith Flaherty znana pod pseudonimem K.Flay nakręciła teledysk do piosenki "Run For Your Life", która promuje film Tomb Raider (2018). Wideoklip możecie zobaczyć tutaj.


Przypomnijmy, że pierwszy Tomb Raider Movie z 2001 roku był promowany przez kawałek "Elevation" grupy U2 (link do teledysku), z kolei Cradle of Life z 2003 przez "Did My Time" zespołu Korn (link).

   


11 marca 2018, by Cez
Zremasterowane TR1, TR2 i TR3 trafią na Steama!
Bardzo dobra wiadomość napłynęła prosto od kanadyjskiej firmy Realtech VR, która odpowiada za konwersje gier Tomb Raider I i Tomb Raider II na platformy mobilne Android i iOS. Rok temu firma rozważała wydanie poprawionych wersji tych gier na PC (link do archiwalnego newsa). Teraz Realtech VR oficjalnie potwierdziło, że tak się stanie. To nie wszystko, bo prócz TR1 i TR2 na Steama trafi również zremasterowana wersja gry Tomb Raider III, która w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie!


Jeszcze nie tak dawno firma Realtech VR twierdziła, że nie może odświeżyć TR3 ze względu na zagubiony kod. Ten został wreszcie odnaleziony. Przypomnijmy, że TR1 został wydany na mobilną platformę iOS w 2013 roku, a TR2 rok później. Obie gry trafiły na Androida w 2015 roku. Kiedy wydawało się, że TR3 w nowej wersji już nie zobaczymy, kod został odnaleziony. Już na początku kwietnia Realtech VR zaprezentuje zwiastun. W chwili obecnej nie podjęto ostatecznej decyzji czy remaster TR3 trafi też na iOS i Androida, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne. Data premiery nie została póki co ujawniona.

Na co możemy liczyć w przypadku remasterów, które pojawią się na Steamie? Twórcy obiecują, że wersje na PC będą bez problemu działać na Windowsie 10 w rozdzielczości 1080p i przy 60 klatkach na sekundę, będą kompatybilne z padem Xboxa oraz będzie można przełączać odświeżone tekstury HD na klasyczne i na odwrót. Co ważne - remastery na Steamie będą darmowe dla tych, którzy już zakupili pierwotne wersje trzech najstarszych gier na tej platformie. Tutaj zobaczcie fragment rozgrywki remastera TR1, a tutaj TR2.


Pozostaje pytanie, czy na Steamie zagramy w TR1 z pełnym soundtrackiem znanym z konsoli PSX i czy będzie pełen pakiet dodatkowych leveli z trzech Goldów. W chwili obecnej nie jest to pewne, ponieważ Realtech VR twierdzi, że skorzysta z istniejących już plików na Steamie, a tam tych wspomnianych dodatków oficjalnie nie ma.

Przy okazji spytaliśmy Realtech VR o kolejne remastery. "Jest jeszcze za wcześnie na rozmowę o TR4. W chwili obecnej skupiamy się na TR3" - przekazał nam przedstawiciel firmy. Miejmy nadzieję, że odświeżone TR4 i TR5 to tylko kwestia czasu.

   


11 marca 2018, by Cez
Czy Lara po reboocie odkryje Atlantydę?
W Australii zakończył się interaktywny konkurs pt. Raid The Tomb, który odbywał się na wielu płaszczyznach: w Internecie, w australijskiej prasie oraz w terenie (pisaliśmy o tym w lutym >> klik).


Zadanie uczestników polegało na rozwiązywaniu zagadek i wypatrywaniu wskazówek, które ostatecznie wyjawiły współrzędne grobowca ukrytego na terenie Australii. Zabawie towarzyszyła strona internetowa ze wskazówkami (klik!) oraz fanpage na Facebooku o nazwie Croft Holdings (klik!). Mimo że konkurs promował film Tomb Raider (2018), w którym zobaczymy Larę Croft po reboocie, to wśród wielu zadań nie zabrakło nawiązań do tzw. klasyków stworzonych w latach 90-tych przez Core Design.


Powyżej publikujemy trzy przykładowe screeny (kliknij, by powiększyć), na których widzimy, że zrestartowana Lara zastanawia się nad kolejnymi celami swoich wypraw. Wśród nich jest Scion Atlantydy, świątynia św. Franciszka w greckich Meteorach oraz egipskie miasto Khamoon - nazwy te znamy doskonale z gier Tomb Raider I i Tomb Raider Anniversary. Czyżby zrestartowana panna Croft w przyszłości planowała odszukać Atlantydę i tym samym zatoczyłaby koło - stałaby się klasyczną Larą? Niewykluczone, ale najprawdopodobniej mamy tu do czynienia ze zwykłymi easter eggami, które nie mają znaczenia. Najwyraźniej twórca tych zagadek doskonale znał nie tylko najnowsze gry z Larą, ale i te najstarsze.


Australijski konkurs Raid The Tomb wygrały dwie osoby. B. Arezina pojedzie na dwuosobową wycieczkę do Kapsztadu w RPA, czyli zwiedzi miejsca, w których był kręcony film Tomb Raider (2018). Z kolei M. Stokes otrzyma zaproszenie na prywatny pokaz nowego filmu, na który będzie mógł zaprosić dziesięciu znajomych.

   


10 marca 2018, by Cez
Dlaczego Angelina Jolie została Larą Croft?
Za nami światowa premiera filmu Tomb Raider (2018), więc cała uwaga skupia się obecnie na Alicii Vikander, ale serwis Entertainment Weekly na moment cofa się w czasie i wraca do Angeliny Jolie i pierwszego obrazu Tomb Raider Movie z 2001 roku. Reżyser Simon West (na zdj. po lewej) wyjawił w najnowszym wywiadzie, dlaczego nie chciał, aby ktokolwiek inny zagrał Larę w jego filmie.

Osiemnaście lat temu w prasie i internecie pojawiały się plotki o tym, jakoby pannę Croft miała zagrać np. Catherine Zeta-Jones, Ashley Judd i Jennifer Lopez. Okazuje się, że aktorki te nigdy nie były nawet przesłuchiwane, ponieważ reżyser Simon West od początku widział w roli Lary tylko Angelinę Jolie ze względu na jej ówczesny kontrowersyjny wizerunek.


"Ona prowadziła alternatywny styl życia i nie powstrzymywała się przed szczerością" - wyjaśnia Simon West. "Mówiła to, co myśli i przez to miała taką reputację. Nie było mi łatwo przekonać do niej studio, ponieważ chciałem aktorkę, która wprowadziłaby coś osobistego do roli. Angelina nadała cechy mrocznej, szalonej kobiety z bardzo określoną i interesującą osobowością. Chciałem, aby charakter Angeliny Jolie połączył się z Larą Croft".

W Tomb Raider Movie pojawia się postać Alexa Westa, którego zagrał Daniel Craig. Dialogi sugerowały, że pomiędzy nim a Larą mogło być niegdyś jakieś uczucie, ale reżyser od początku chciał uniknąć wątku romantycznego. "Nigdy właściwie nie rozważałem w tym filmie jakiegoś obiektu jej uczuć, ponieważ chcieliśmy, aby stała się wzorem kina przygodowego dla dziewczyn. Wydaje mi się, że właśnie to zainteresowało Angelinę w tej roli: bycie wzorem" - podsumowuje West.

   


10 marca 2018, by Cez
Alicia nie zgodziła się na scenę "gwałtu"
Alicia Vikander wyjawiła, że w nowym filmie Tomb Raider (2018) zobaczymy wiele scen łudząco podobnych do tych z gry Tomb Raider (2013), ale tej, która wzbudziła wiele skrajnych emocji na pewno nie będzie. Mowa o scenie z rzekomym gwałtem.

Przypomnijmy, że w 2012 roku, pół roku przed premierą gry Tomb Raider (2013), studio Crystal Dynamics zaprezentowało na targach E3 scenę pierwszego zabójstwa w wykonaniu Lary Croft. Filmik możecie zobaczyć tutaj. Widzimy, że gdy rosyjski członek sekty Solarii, niejaki Vladimir, schwytał Larę, ta uwolniła się z jego uścisku i go zabiła. Media nagłośniły wówczas ten temat, sugerując jakoby panna Croft cudem uniknęła gwałtu. Crystalsi zaprzeczali temu i twierdzili, że absolutnie nie należy tej sceny tak interpretować.


Alicia Vikander w wywiadzie dla serwisu Yahoo Movies przyznała, że wiedziała o tej kontrowersyjnej scenie. Zanim zgodziła się przyjąć rolę, upewniła się, że ten moment nie będzie odtworzony w filmie. "Ucieszyłam się, że scena, w której wywiąże się walka, będzie zupełnie inna" - mówi aktorka.

Z kolei reżyser Roar Uthaug dodaje: "Moment, kiedy Lara dokonuje pierwszego zabójstwa, jest bardzo ważny dla filmu. Nie chcieliśmy, aby seksualne napięcie odwracało od tego uwagę. Lepiej, gdy sceny akcji pomiędzy kobietą a mężczyzną są pozbawione seksualnych podtekstów".

   


9 marca 2018, by Cez
Posłuchaj pełnego soundtracku filmowego!
Dziś odbyła się premiera ścieżki dźwiękowej do filmu Tomb Raider (2018), która została skomponowana przez Toma Holkenborga zwanego Junkie XL. Czternaście utworów możecie zakupić w formie płytki CD np. w sklepie Amazon lub też w wersji cyfrowej np. w iTunes lub Google Play. Utwory można również przesłuchać zupełnie za darmo np. poprzez Spotify (klik!) lub w serwisie YouTube (klik!). Wydawcą krążka jest Sony - niestety polski oddział tej firmy nie odpowiedział na pytanie zadane przez nas kilkanaście dni temu, które brzmiało "czy płytka CD będzie do kupienia w polskich sklepach?" Niestety nadal tego nie wiemy.

Z okazji premiery soundtracku nowozelandzki serwis Music of Tomb Raider przeprowadził wywiad z kompozytorem. Zanim do tego doszło, serwis ten poprosił redakcje stron o Larze z całego świata o przesłanie propozycji pytań. My zadaliśmy to, które wydało nam się najważniejsze: dlaczego w ścieżce dźwiękowej Junkie XL nie umieścił motywu przewodniego serii, skomponowanego przez Nathana McCree na potrzeby gry Tomb Raider I? Przypomnijmy, że motyw ten cyklicznie powraca w większości gier z Larą, a także nie zabrakło go w filmie Cradle of Life, gdzie muzykę skomponował bardzo znany twórca, Alan Silvestri.

"Musiałem zmierzyć się z filmem, który miałem przed sobą. Nie mogłem przejmować się tym, co było stworzone wcześniej, tym, żebym zrobił coś w ten sam sposób lub podobnie. Gdy zobaczycie film, zrozumiecie dlaczego. Są w nim pewne elementy, które dyktują, co kompozytor powinien zrobić. Nie można być zbytnio przyblokowanym przez to, co zostało wcześniej zrobione w grach" - wyjaśnił Junkie XL na łamach serwisu Music of Tomb Raider. Dodatkowo z wywiadu dowiadujemy się, że praca nad soundtrackiem do filmu zajęła mu około pół roku. Kompozytor jest najbardziej dumny z dwóch utworów: "Let Yamatai Have Her" i "Becoming The Tomb Raider".

Jakie są pierwsze reakcje fanów odnośnie jakości ścieżki dźwiękowej? Bardzo mieszane. W mediach społecznościowych oraz na forach dyskusyjnych jedni piszą o świeżym soundtracku, który pasuje do zrestartowanej opowieści, podczas gdy inni mówią o braku wyraźnego motywu przewodniego i przeciętności. Jak z kolei Wam się podoba? Posłuchajcie utworów i podzielcie się Waszą opinią na naszym fanpage'u na Facebooku >> klik!

   


9 marca 2018, by Cez
Chińskie panny Croft pobiły rekord Guinnessa!
W październiku 2016 roku podczas targów Paris Games Week 270 fanek i fanów Tomb Raidera pobiło rekord Guinnessa w kategorii "spotkanie z największą ilością osób przebranych za Larę Croft" (link do newsa). Wynik ten właśnie został pobity w Chinach.


Wielkie spotkanie cosplayerek w strojach Lary Croft odbyło się 8 marca w Pekinie podczas przedpremierowego pokazu filmu Tomb Raider (2018) - oficjalnie w Chinach film wejdzie do kin 16 marca. Na wspomnianą przedpremierę przybyło dokładnie 316 fanek w strojach pani archeolog. Wychodzi na to, że Księgę Rekordów Guinnessa trzeba zaktualizować.


Powyżej widzicie dwie fotki wykonane w Pekinie podczas bicia rekordu (kliknij, by powiększyć). Widzimy na nich, że w przeciwieństwie do Paryża w Chinach rekord pobiły wyłącznie panie i w dodatku wszystkie ubrane dokładnie w ten sam sposób. Podczas Paris Games Week stroje były bardzo różnorodne i wykonane zarówno przez fanki jak i fanów.

   


9 marca 2018, by Cez
W Indiach film chyba się nie spodobał...
Niepokojące informacje docierają z Indii, gdzie film Tomb Raider (2018) dziś zadebiutował w kinach. W przeciwieństwie do recenzji widzów, które zalewają media społecznościowe i są przeważnie pozytywne lub bardzo pozytywne, to te opublikowane przez zawodowych krytyków są… delikatnie mówiąc negatywne - bardziej niż te z Indonezji czy Korei, o których ostatnio pisaliśmy.

Serwis IndianExpress, który wystawił ocenę 1/5, twierdzi, że Alicia Vikander próbowała z całych sił uratować film, ale ze słabym skutkiem. CatchNews (ocena 2/5) uważa, że "Vikander zagrała mało przekonującą Larę w nudnym reboocie". Bardziej przychylny był recenzent Times of India, który dał 3,5 gwiazdki na 5 oraz FilmFare z oceną 3/5. Ten ostatni twierdzi, że nowy film to dobry początek, a Alicia jest godną następczynią Angeliny.


Innego zdania jest serwis BollywoodLife, który wystawił ocenę 2/5 za to, że film jest "emocjonalnie nieciekawy i bezbarwny". Taką samą notę wystawił CinemaExpress: "to średnia historia o genezie, która obiecuje lepszą kontynuację". Najsłabiej film ocenił serwis NewsFolo, który dał… zero gwiazdek na 5 możliwych. Recenzent tak skwitował obraz: "Alicia Vikander na pewno ma lepsze rzeczy do roboty".

Pozostaje nam czekać na europejskie i amerykańskie recenzje. Niewykluczone, że na tych kontynentach obraz zostanie przez krytyków przyjęty cieplej. Przypomnijmy, że w Europie film pojawi się w dniach 14-16 marca, a w USA 16 marca. Do Polski obraz dotrze dopiero 6 kwietnia.

   


8 marca 2018, by Cez
Trening, nowe recenzje i Dzień Kobiet
Pojawił się nowy filmik z kolejnymi ćwiczeniami, które przez kilka miesięcy Alicia Vikander wykonywała zanim trafiła na plan filmu Tomb Raider (2018). Wideo możecie zobaczyć tutaj. Z kolei tu obejrzyjcie kolejny już wywiad z aktorką.


Przy okazji dodajmy, że dziś film zadebiutował m.in. w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze i na Filipinach. Pojawiły się również pierwsze anglojęzyczne recenzje. Serwis GeekCulture wystawił filmowi ocenę 8/10, singapurski The Straits Times 2,5 gwiazdki na 5, Star2 - 7/10, a chiński Young Post 3/5. Przykładowo recenzent tego ostatniego serwisu twierdzi, że Tomb Raider (2018) ukazuje "drastyczny wzrost jakości" względem poprzednich filmów z Angeliną Jolie. Według niego dodatkową zaletą obrazu jest obsada, i nie chodzi tylko o Alicię Vikander.

Na koniec zerknijcie na nowy telewizyjny spot >> klik! Z kolei tutaj zobaczcie filmik z Alicią z okazji Dnia Kobiet.

   


7 marca 2018, by Cez
Wycięli motocykl i wstawili reklamę Volvo
Pierwotnie w zwiastunach filmu Tomb Raider (2018), widzieliśmy, że Lara Croft podjedzie pod dwór Croft Manor na motocyklu (zdj. poniżej). W ostatecznej wersji jednoślad został zastąpiony samochodem Volvo XC40.


Ten mało dyskretny product placement to efekt dołączenia szwedzkiej firmy Volvo do kampanii promującej film Tomb Raider (2018), w którym główną rolę zagrała Szwedka Alicia Vikander. Na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych już rozgorzała dyskusja. Fani nawet apelują do reżysera o przywrócenie motocykla.


Tutaj możecie zobaczyć reklamówkę Volvo XC40 ze scenkami z filmu. Powyżej widzicie oficjalną grafikę promującą to auto (kliknij, by powiększyć).

   


7 marca 2018, by Cez
W Londynie euforia, w Azji mieszane uczucia
Za nami gala z czerwonym dywanem, która odbyła się w Londynie. Widzowie, którzy obejrzeli film Tomb Raider (2018) podczas wczorajszej oficjalnej premiery, a także na wielu zamkniętych pokazach np. w Nowym Jorku czy Los Angeles, w większości wypowiadają się o nowym filmie bardzo pozytywnie. Inaczej jest w Indonezji, gdzie film zaliczył dziś oficjalną premierę (poniżej widzicie przykładowy bilet do kina).

Tutaj zobaczcie krótki filmik, który podsumowuje wczorajszą światową premierę w Londynie. Zachodnie media nie mogą publikować recenzji, ponieważ najprawdopodobniej embargo wygaśnie dopiero 14 marca. Mimo to już teraz pojawiają się krótkie, w większości pozytywne notki w serwisach społecznościowych. "Film jest absolutnie niesamowity! Pierwsza naprawdę świetna adaptacja gry wideo. Gratulacje dla reżysera! Sceny akcji są fenomenalne, a Alicia Vikander jest prawdziwą bohaterką kopiącą przeciwnikom tyłki" - głosi jeden z widzów. Inny dodaje: "Solidna historia ze scenami akcji, a także niespodzianki, które mnie zaskoczyły. Alicia Vikander miażdży w roli Lary Croft".


Pozytywne, krótkie notki pojawiają się także w kolejnym telewizyjnym spocie, który możecie zobaczyć tutaj. "Żywiołowe i imponujące doświadczenie" - głosi dziennik Metro, "Przygoda non-stop" - Entertainers, "Alicia Vikander jest fantastyczna!" - Fox TV. W serwisie IMDb widzowie umieścili już kilka recenzji - dwie z nich mają ocenę 10/10, ale są też takie z oceną 1/10 i 3/10. W mediach społecznościowych trafiają się również negatywne opinie, ale w chwili obecnej są one rzadkością. Przykładowy wpis: "Po przejściu po czerwonym dywanie powinienem był wrócić do domu. Obawiam się, że Tomb Raider nie dał rady".

W przeciwieństwie do Europy i USA, w Azji film premierę ma o tydzień wcześniej. W związku z tym embargo na recenzje tam nie obowiązuje. Indonezyjski serwis IDN Times ocenił film na 7,5/10, MontaseFilm na 70%, Sobekan Tiket Bioskop dał 3 punkty na 5, a kanał na YouTubie o nazwie Cinema Club wystawił ocenę 6/10. Azjatyccy recenzenci twierdzą, że Tomb Raider (2018) to "odmóżdżający film akcji momentami obrażający inteligencję widza". Jako zaletę podają kreację Alicii Vikander, z której powodu nie mogą doczekać się sequela.

   


6 marca 2018, by Cez
W Londynie odbyła się światowa premiera filmu!
Stało się! Piętnaście lat czekaliśmy na nowy film z Larą Croft i oto jest! Dziś w Londynie w kinie Vue West End odbyła się wielka, uroczysta, europejska, a przy tym i jednocześnie światowa premiera filmu Tomb Raider (2018)!


Od samego rana pracownicy kina uwijali się, aby na czas zbudować trasę wyłożoną czerwonym dywanem. Wieczorem przeszła po nim m.in. Alicia Vikander (Lara Croft), Kristin Scott Thomas (Ana Miller), Jaime Winstone (Pamela), Emily Carey (14-letnia Lara), Maisy De Freitas (7-letnia Lara) i reżyser Roar Uthaug. Podczas wydarzenia nie zabrakło męża Alicii, czyli Michaela Fassbendera.


Zobaczcie krótkie filmiki z Alicią Vikander na czerwonym dywanie (klik i klik!) oraz z Kristin Scott Thomas (klik!). Obok widzicie kilka zdjęć z oficjalnej, światowej premiery (kliknij, by powiększyć), podczas której Alicia udzielała kolejnych wywiadów oraz rozdawała fanom autografy.


Już jutro, 7 marca, Tomb Raider (2018) zadebiutuje w Indonezji, a 8 marca w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze oraz na Filipinach. W Europie w zależności od kraju film pojawi się w dniach 14-16 marca (np. w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii 15 marca). Z kolei 16 marca nastąpi premiera w Stanach Zjednoczonych, 21 marca w Japonii, a w Polsce zupełnie na końcu - w naszym kraju nowy film z Larą zobaczymy jako ostatni na świecie. Premiera odbędzie się 6 kwietnia.

   


6 marca 2018, by Cez
Tak wygląda londyński Escape Room [WIDEO]
Tydzień temu opublikowaliśmy zdjęcia i filmik z pokoju ucieczki w Los Angeles, który promuje film Tomb Raider (2018). Teraz przyszła kolej, by zajrzeć do jego odpowiednika w Londynie, który został wykonany z o wiele większym rozmachem.

Tomb Raider: Escape Room w Los Angeles został otwarty 22 lutego i będzie czynny do 4 marca. Z kolei Tomb Raider: Escape we wschodnim Londynie w dzielnicy Spitalfileds będzie otwarty od 9 do 20 marca. Filmowcy chwalą się, że Tomb Raider: Escape jest pierwszym w historii pokojem ucieczek, w którym użyto oryginalnej scenografii i rekwizytów z planu filmowego. Atrakcje są rozmieszczone aż na trzech piętrach o łącznej powierzchni 140 metrów kwadratowych. W przeciwieństwie do pokoju ucieczek w Los Angeles, ten w Londynie wymaga nie tylko główkowania, ale także sprawności fizycznej. Zabawa trwa maksymalnie 30 minut.


Tutaj możecie zobaczyć filmik, w którym dwójka śmiałków zalicza kolejne zadania. Zabawa rozpoczyna się w gabinecie Richarda Crofta (zdjęcie powyżej), a kończy w grobowcu Himiko (zdjęcie poniżej), którą w filmie nazwano Matką Śmierci (w grze była określana mianem Słonecznej Królowej). Na samym końcu uczestnicy zjeżdżają tyrolką.


W serwisie YouTube możecie także zobaczyć filmik, w którym Alicia Vikander i reżyser Roar Uthaug zachęcają do wzięcia udziału w zabawie (link). UWAGA! W materiale z bliska jest pokazana mumia królowej Himiko, więc jeśli nie chcecie wcześniej jej zobaczyć, nie klikajcie w link.

UPDATE (07.03)
Zobaczcie długi filmik z wnętrza Tomb Raider: Escape w Londynie >> klik!

   


5 marca 2018, by Cez
Lara Croft trafi do gry Final Fantasy
My tu ciągle gadu-gadu o nowym filmie Tomb Raider (2018), a tymczasem firma Square Enix przypomniała sobie, że Lara Croft to przede wszystkim bohaterka gier. Z okazji zbliżającej się premiery w kinach, japońska korporacja postanowiła połączyć swoje dwie słynne marki: Final Fantasy i Tomb Raider.

Tymczasowo w dniach od 9 do 22 marca postać klasycznej Lary Croft zagości w mobilnej grze pt. Final Fantasy Brave Exvius przeznaczonej na smartfony z systemami Android i iOS. Tutaj możecie zobaczyć zwiastun tego wydarzenia, w którym pojawia się wiele scenek z gry Lara Croft and the Temple of Osiris.


Final Fantasy Brave Exvius to darmowa, mobilna gra RPG z mikropłatnościami. Najważniejszym elementem rozgrywki są turowe bitwy, podczas których dowodzimy niewielką drużyną bohaterów. Pomiędzy bitwami zadaniem gracza jest eksploracja świata, w tym kilku miast, prowadzenie rozmów oraz odwiedzanie sklepów. Zwiastun tej gry z fragmentami rozgrywki możecie zobaczyć tutaj.

To nie pierwszy tymczasowy występ Lary Croft w innej produkcji Square Enix. W 2015 roku informowaliśmy o grach Heavenstrike Rivals i Spelunker World >> klik!

   


5 marca 2018, by Cez
Alicia promowała film w Berlinie [WIDEO]
Nowa Lara Croft, czyli Alicia Vikander, promowała film Tomb Raider (2018) w stolicy Niemiec. Aktorka odwiedziła m.in. Muzeum Pergamońskie w Berlinie, a także niemieckie media. Kulminacyjnym punktem wizyty była przedpremierowa emisja filmu, podczas której odbył się zlot cosplayerek. Poniżej widzicie wspólne zdjęcie fanek z Alicią Vikander (kliknij, by powiększyć). Z kolei tutaj zerknijcie na wideorelację z pobytu aktorki w Berlinie. Dodajmy, że wydarzeniu towarzyszył pokaz gry Tomb Raider VR: Lara's Escape, o której pisaliśmy tutaj.


Premiera filmu w Niemczech odbędzie się 15 marca. Wcześniej, bo już 7 marca obraz zadebiutuje w Indonezji, a 8 marca w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze oraz na Filipinach. Jeden z azjatyckich dziennikarzy przeprowadził wywiad z Alicią Vikander, Danielem Wu, Waltonem Gogginsem i trenerem Magnusem Lygdbackiem >> klik! Z kolei tutaj zobaczcie kolejny wywiad z filmową Larą Croft.


Przypomnijmy, że polska premiera filmu Tomb Raider (2018) odbędzie się za miesiąc, a dokładnie 6 kwietnia.

   


4 marca 2018, by Autumn
W Londynie powstał tombraiderowy mural
Kilka tygodni temu informowaliśmy o pięciu nagrodzonych pracach, które widzicie poniżej. Teraz przyszła pora na obiecany mural.


W styczniu serwis Talenthouse i wytwórnia Warner Bros ogłosili konkurs artystyczny dla fanów Lary Croft z całego świata. Polegał on na stworzeniu pracy, która byłaby zainspirowana najnowszym filmem Tomb Raider (2018). Piątka zwycięzców otrzymała po dwa tysiące dolarów, natomiast najlepsze prace dodatkowo miały zostać przeniesione na mural.


Od kilku dni fani mogą podziwiać już pracę Mosesa Ruperto, którego grafika przyozdobiła ulicę wschodniego Londynu. Mural możecie zobaczyć powyżej (kliknij, by powiększyć), natomiast tutaj dostępne są prace wszystkich uczestników konkursu.

   


3 marca 2018, by Taimon
Weekendowa wyprzedaż gier Square Enix
Platforma Steam uruchomiła wyprzedaż produktów Square Enix, która potrwa do 5 marca. Zniżki sięgają aż około 80 procent.

Za grosze możemy zakupić np. grę Tomb Raider (2013) w wersji Game of the Year. Zawiera ona wszystkie DLC, czyli dodatkowe mapy do gry wieloosobowej, stroje, bronie oraz dodatkowy grobowiec. Zestaw został wyceniony na jedyne 16,19 zł. Tytuł ten bez dodatków kosztuje tylko 10,79 zł. Z kolei za Rise of the Tomb Raider w edycji 20 Year Celebration (ze wszystkimi DLC) przyjdzie nam zapłacić 70,94 zł.


Prócz najnowszych gier z młodą Larą, w przecenie znalazły się również klasyki od Core Design, trylogia Crystal Dynamics oraz gry z serii Lara Croft. Wszystkie przecenione produkty z panią archeolog znajdziecie tutaj.

   


3 marca 2018, by Cez
Posłuchaj utworu z filmowego soundtracku!
Firma Sony, czyli wydawca soundtracku autorstwa Junkiego XL do filmu Tomb Raider (2018), opublikowała jeden spośród czternastu utworów. Trwa on nieco ponad minutę i nosi tytuł "Seeking Endurance" - możecie go posłuchać TUTAJ! Pełną listę utworów zamieściliśmy w newsie z 15 lutego >> klik! Krążek zadebiutuje już 9 marca.


Junkie XL w wywiadzie udzielonym serwisowi Making the Movies wyjawił, że nigdy wcześniej nie pracował dla wytwórni MGM, która razem z Warner Bros i GK Films stworzyła nowy obraz z Larą. Gdy kompozytor otrzymał telefon z propozycją współpracy, nie zawahał się. W pierwszej kolejności spotkał się z reżyserem Roarem Uthaugiem i przeczytał scenariusz, a następnie panowie wymienili się uwagami i pomysłami. Gdy już wszystkie sceny były nakręcone, Junkie XL przystąpił do pisania muzyki. Wypowiedź kompozytora na ten temat możecie zobaczyć tutaj.

Powyżej widzicie tahitańskie bębny, które powstały specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej. Wykonał je twórca instrumentów z San Diego, Christiaan Verbeek.

   


2 marca 2018, by Cez
Zobacz nowy zwiastun, fragmenty filmu i wywiady
W sieci zadebiutował krótki, jednominutowy zwiastun przeznaczony dla odbiorców z Azji, gdzie film Tomb Raider (2018) będzie miał swoją premierę już w dniach 7-8 marca. Trailer z zupełnie nową muzyką w tle możecie zobaczyć tutaj.

W serwisie YouTube opublikowano również nowe fragmenty filmu, które łącznie trwają ponad 10 minut >> klik! Uwaga, ukazują one scenki zarówno z początku, ze środka jak i z końca filmu, więc uważajcie na spoilery - nie oglądajcie tych fragmentów, jeśli chcecie być zaskoczeni w kinie.


Możecie również zerknąć na nowe wywiady przeprowadzone w Kapsztadzie za kulisami w trakcie realizacji filmu. Tutaj zobaczcie wypowiedzi Daniela Wu, który zagrał kapitana Lu Rena, a tu Waltona Gogginsa, który wcielił się w Mathiasa Vogela. Uwaga, ten sam kanał na YouTubie zamieścił też filmik z Dominicem Westem (Richard Croft), ale zawiera on tak potężne spoilery, że zdecydowaliśmy o niepublikowaniu bezpośredniego linka.

UPDATE (02.03)
Udostępniono kolejną scenę - tym razem katastrofę statku Endurance >> klik!

   


1 marca 2018, by Cez
Nowy Tomb Raider mógł być komediowy
Geneva Robertson-Dworet udzieliła wywiadu serwisowi Entertainment Weekly. Scenarzystka filmu Tomb Raider (2018) przyznała, że początkowo nowe przygody Lary miały mieć zupełnie inny, luźniejszy charakter.

"Kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z tym projektem, moje zadanie polegało na stworzeniu czegoś na kształt zabawnego, komediowego filmu akcji. Moja pierwotna Lara była bardzo bezczelna, ale później w kolejnych wersjach scenariusza, gdy Alicia uzyskała więcej twórczej kontroli, chciała, aby postać była bardziej poważna" - powiedziała Geneva.


Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku lat wielu twórców napisało różne wersje scenariusza filmu Tomb Raider (2018). Pierwszą stworzył duet Hawk Ostby i Mark Fergus, a trzy kolejne Marti Nixon, Evan Daugherty i Steven Knight. Geneva Robertson-Dworet rozpoczęła pracę nad ostatecznym scenariuszem jesienią 2015 roku. Pomógł jej w tym Alastair Siddons.

Kolejnym projektem Genevy jest film pt. Captain Marvel, który zadebiutuje w marcu 2019 roku.

   


1 marca 2018, by Cez
Zobacz, jak wygląda TR Escape Room [WIDEO]
Kilka dni temu informowaliśmy o dwóch pokojach ucieczek, które promują film Tomb Raider (2018): w Londynie i w Los Angeles. Dzięki uczestnikom, którzy mają już tę zabawę za sobą, wiemy jakie w środku przygotowano zadania.

Tomb Raider: Escape Room w Los Angeles został otwarty 22 lutego i będzie czynny do 4 marca. Z kolei Tomb Raider: Escape we wschodnim Londynie będzie otwarty od 9 do 20 marca. Tutaj możecie zobaczyć filmik, który nakręcił jeden z uczestników pokoju ucieczek w Los Angeles. Dodatkowo skontaktowaliśmy się z youtuberką Melonie Mac, która opowiedziała nam, co zastała w środku Escape Room w Kalifornii. Poniżej widzicie zdjęcia, które od niej otrzymaliśmy.


"Najpierw weszliśmy do pokoju, który wyglądał jak krypta rodu Croftów. Na środku była kolumna z symbolami. Musieliśmy ustawić je w odpowiedniej kolejności. Na ścianie znaleźliśmy podpowiedź, która ułatwiła nam to zadanie" - mówi Melonie Mac. "Później weszliśmy do gabinetu Richarda Crofta, gdzie znaleźliśmy starą kasetę VHS. Richard przekazał nam, że skoro oglądamy to nagranie, to on musi już nie żyć. Poprosił nas, abyśmy zniszczyli jego wyniki badań na temat Yamatai - prawdopodobnie po to, by nie wpadły w ręce Trójcy".

W dalszej kolejności uczestnicy zabawy trafili na pokład statku, który musieli naprawić. Następnie trzeba było rozwiązać jeszcze kilka łamigłówek i umieścić dziennik Richarda w odpowiednim miejscu. Na samym końcu w nagrodę uczestnicy mogli zobaczyć trailer. Zabawa łącznie trwała 30 minut.