strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

PAŹDZIERNIK 202130 października 2021, by Cez
Książka o historii TR1 i TR2 już dostępna
Zgodnie z zapowiedzią dziś odbyła się premiera nieoficjalnej książki "The Making of Tomb Raider" autorstwa Daryla Baxtera, fana Lary i jednocześnie dziennikarza. Z premierą książki jest związany niezwykły event, który odbył się w Derby, w mieście, w którym ponad dwie dekady temu znajdowała się siedziba firmy Core Design.


Daryl Baxter postanowił dokładnie zbadać lata 1994-1998, w czasie których pierwotny, sześcioosobowy zespół Core Design stworzył gry Tomb Raider I i Tomb Raider II. W tym celu przeprowadził rozmowy m.in. z Jeremym Heath-Smithem, Gavinem Rummerym, Paulem Dauglasem, Heather Stevens (dawniej Gibson), Shelley Blond, Judith Gibbins, Susie Hamilton, czy z Nathanem McCree. Autor skontaktował się również z twórcą postaci Lary, czyli z Tobym Gardem, ale ten nie zgodził się na wywiad.


23 października w Derby w Anglii, czyli w mieście, w którym powstała seria Tomb Raider, odbył się nieoficjalny, jednodniowy event dla fanów z okazji 25-lecia serii. Uczestniczył w nim autor książki oraz twórcy klasycznych Tomb Raiderów (na zdj. od lewej) - Gavin Rummery, Heather Stevens, Peter Barnard, a także Judith Gibbins, czyli jeden z klasycznych głosów Lary. Tutaj zobaczcie zapis panelu dyskusyjnego, a tutaj wywiad z uroczą Judith Gibbins, który przeprowadził Raidercast. Aktorka głosowa wyjawiła, że została zastąpiona w Tomb Raider IV przez Jonell Elliott, ponieważ ta druga potrafiła wcielić się zarówno w dorosłą Larę jak i 16-letnią.

Książka "The Making of Tomb Raider" ukazała się jedynie w języku angielskim. Publikacja liczy 144 strony oraz 80 kolorowych ilustracji. Można ją kupić np. w księgarni internetowej Pen and Sword Books czy Amazon w cenie ok. 20 funtów.

   


29 października 2021, by Cez
Trzy klasyczne głosy Lary Croft wracają!
Na taką wiadomość fani klasycznej Lary czekali od lat, choć niekoniecznie w kontekście gry mobilnej. Firma Square Enix London Mobile ujawniła, że w planowanej na przyszły rok grze Tomb Raider Reloaded będzie można usłyszeć trzy głosy panny Croft znane z gier stworzonych przez studio Core Design. Jak już wcześniej informowaliśmy, czwartym głosem będzie z kolei ten znany z trylogii Legend. Na naszym profilu na Facebooku zobaczcie galerię zdjęć wykonanych podczas sesji nagraniowej >> klik!


Kilka tygodni temu aktorki głosowe Shelley Blond, Judith Gibbins i Jonell Elliott spotkały się w studiu nagraniowym w Londynie po to, by po wielu, wielu latach ponownie nagrać kwestie Lary Croft. Wszystko za sprawą wciąż powstającej i testowanej gry mobilnej Tomb Raider Reloaded. Square Enix London Mobile informuje, że gdy dojdzie do światowej premiery tego tytułu, trzy wspomniane głosy będą dostępne tylko przez jakiś czas. Firma nie wyjaśnia, z jakiego powodu głosy nie zostaną dodane na stałe. Czwartym, podstawowym głosem Lary Croft w TR Reloaded będzie ten należący do Keeley Hawes, o czym aktorka informowała już kilka tygodni temu.

Shelley Blond była głosem Lary w grze Tomb Raider I, Judith Gibbins w Tomb Raider II i Tomb Raider III, a Jonell Elliott w Tomb Raider IV, Tomb Raider V i TR Angel of Darkness. Z kolei Keeley Hawes jest rekordzistką jeśli chodzi o ilość gier, w których była głosem panny Croft. Mowa o Tomb Raider Legend, Anniversary, Underworld oraz o dwóch spin-offach The Guardian of Light oraz The Temple of Osiris.

   


28 października 2021, by Cez
Dwie poboczne gry z Larą Croft trafią na Switcha
Dwa spin-offy - Lara Croft and the Guardian of Light oraz Lara Croft and the Temple of Osiris - w przyszłym roku trafią na konsolę Nintendo Switch - poinformowało studio Crystal Dynamics. Konwersji na nową platformę dokona firma Feral Interactive.


Oba tytuły z pobocznej serii Lara Croft to gry arkadowe nastawione na kooperację, w których na Larę Croft spoglądamy z góry, a nie tradycyjnie zza jej pleców. The Guardian of Light został pierwotnie wydany w 2010 roku. Historia kręci się wokół tajemniczego Lustra Dymu, artefaktu, który jest tak samo stary jak i potężny. Lara oraz Totec, członek plemienia Majów, musi stawić czoła Xolotlowi, złemu duchowi uwolnionemu z lustra.

Z kolei The Temple of Osiris został wydany w 2014 roku. Tym razem akcja przenosi gracza w głąb egipskiej pustyni. To właśnie tam leży świeżo odkryta, antyczna świątynia Seta. Larze Croft pomaga archeolog Carter Bell oraz bogowie egipscy - Horus i Izyda.

   


28 października 2021, by Cez
Zip i Jonah pojawią się w serialu anime
Scenarzystka zapowiedzianego na 2023 rok serialu anime Tomb Raider ogłosiła, że w serialu pojawi się dwóch bohaterów znanych z gier. Mowa o Jonahu - przyjacielu Lary z trylogii surwiwalowej oraz o hakerze Zipie. Decyzja ta ma związek z planowanym połączeniem kilku linii czasowych różnych wersji Lary Croft.


Tasha Huo poinformowała, że głosem Jonaha ponownie będzie aktor Earl Baylon (na zdj. po prawej), którego mogliśmy usłyszeć w tej roli w grach Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider oraz Shadow of the Tomb Raider. Z kolei w Zipa wcieli się aktor Allen Maldonado (na zdj. po lewej). Przypomnijmy, że Zip zadebiutował w grze Tomb Raider V. Później widzieliśmy go w TR Legend i TR Underworld. Krótki filmik, w którym Tasha Huo opowiada o swojej decyzji, możecie zobaczyć tutaj.

Przypomnijmy, że serial anime Tomb Raider produkowany dla platformy Netflix będzie składał się z dwóch sezonów, przy czym ten pierwszy z ośmiu odcinków. Akcja serialu będzie się rozgrywać tuż po wydarzeniach z gry Shadow of the Tomb Raider. Tytuł będzie kanoniczny. Nowym głosem Lary Croft w anime została brytyjska aktorka Hayley Atwell.

   


28 października 2021, by Cez
Aktorki, modelki i twórczynie świętują 25-lecie
Mnóstwo kobiet związanych z marką Tomb Raider i Larą Croft złożyło życzenia z okazji 25-lecia serii. Crystalsi dotarli do naprawdę imponującej liczby pań, które odegrały ważne role w historii marki. Wśród nich są m.in. aktorki głosowe, modelki, scenarzystki czy reżyserki.

Studio Crystal Dynamics opublikowało serię filmików, w których widzimy znane fanom Lary Croft nazwiska. Najważniejszy, zbiorczy filmik możecie zobaczyć tutaj. Pod tym linkiem znajdziecie także całą playlistę z dłuższymi wypowiedziami wielu osób. Wśród kobiet, które złożyły życzenia, są m.in. aktorki głosowe: Shelley Blond, Judith Gibbins, Jonell Elliott, Camilla Luddington czy modelki: Natalie Cook, Rhona Mitra, Alison Carroll. Są również wypowiedzi scenarzystki gier z trylogii reboota Rhianny Pratchett, czy też Mishy Green, czyli reżyserki planowanego nowego filmu. Crystalsi dodają, że poprosili o krótkie filmiki także aktorki Angelinę Jolie, Alicię Vikander i Hayley Atwell (nowy głos z planowanego anime), ale nie znalazły one czasu przez wiele innych obowiązków.


Dodajmy, że z okazji 25-lecia gry Tomb Raider I, platformy takie jak Steam, Stadia, Humble Bundle, GOG.com, PlayStation czy Xbox obniżyły ceny gier z Larą nawet o 89%. Dodatkowo Crystalsi informują, że Rise of the Tomb Raider będzie dostępny za darmo w dniach od 1 do 14 listopada dla użytkowników platformy The Amazon Prime.

   


26 października 2021, by Cez
Książka kucharska Lary Croft już dostępna!
Zgodnie z zapowiedzią dziś odbyła się premiera książki kucharskiej Lary Croft pt. "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide". Można ją zamówić np. na polskim Amazonie. Niestety publikacja jest jedynie w języku angielskim.


Książka "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide" autorstwa Sebastiana Haley'a, Meagan Marie i Tary Theoharis została wydana przez Insight Editions. Publikacja zawiera 144 strony wypełnione ponad czterdziestoma przepisami kulinarnymi z całego świata. W książce zawarto opisy poszczególnych dań pochodzących z krajów, które Lara odwiedziła w ciągu 25 lat, a także opisy tych miejsc w formie przewodnika. Dodatkowo prócz zdjęć potraw w książce znajdziemy grafiki z Larą Croft. Cena wynosi 30 dolarów, czyli ok. 115 zł.

Na naszym fanpage'u na Facebooku możecie podejrzeć kilka przykładowych stron. Ślinka cieknie na widok tych różnorodnych dań, prawda? :)

   


25 października 2021, by Cez
KONKURS na 25-lecie. Wygraj całą trylogię!
Tak, to właśnie dziś! Co prawda 25-lecie serii Tomb Raider świętujemy przez cały 2021 rok, ale to właśnie 25 października 1996 roku po raz pierwszy światło dzienne ujrzała gra Tomb Raider I, więc to dziś wypada ten najważniejszy dzień tegorocznych obchodów! Z tej okazji mamy dla Was konkurs, w którym można wygrać aż sześć pełnych wersji gier z trylogii surwiwalowej - dwa zestawy Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy, a w każdym z nich po trzy gry wraz ze wszystkimi DLC: Tomb Raider: Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration oraz Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redaktorów i moderatorów serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców. Jeden otrzyma cyfrowy pakiet Tomb Raider: Definitive Survivor Trilogy na PlayStation, a drugi analogiczny pakiet na Xboxa. Sponsorem nagród jest studio Crystal Dynamics.

3. Zadanie polega na przesłaniu nam pisemnej odpowiedzi na pytanie "którą Larą jesteś i dlaczego?" Odpowiedź może liczyć maksymalnie 500 znaków wraz ze spacjami. Zgłoszenia należy nadsyłać na naszego maila redakcjawotr@gmail.com w temacie wpisując "Konkurs na 25-lecie", a w treści imię i nazwisko oraz informację, czy uczestnika interesuje platforma PlayStation czy Xbox. Jeden uczestnik może przesłać jedno zgłoszenie, może być ono w języku polskim lub angielskim.

4. Na odpowiedzi czekamy do 31 października 2021 roku do godziny 23:59 czasu polskiego. Po tej dacie redakcja wybierze dwa najciekawsze zgłoszenia, jedno spośród uczestników, którzy wybiorą gry na PlayStation i jedno na Xboxa. Nagrody, czyli kody na gry, zostaną przesłane do zwycięzców za pomocą e-maila.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


24 października 2021, by Cez
TR Reloaded opóźniony. Powstało nowe studio
Japońska firma Square Enix ogłosiła, że w Londynie powstało jej kolejne, nowe studio o nazwie Square Enix London Mobile, które zajmuje się m.in. grą mobilną Tomb Raider Reloaded. Jednocześnie firma poinformowała, że powstający tytuł zaliczy opóźnienie.


W grudniu ubiegłego roku informowaliśmy, że nowa gra mobilna Tomb Raider Reloaded zadebiutuje na całym świecie w 2021 roku, czyli w roku 25-lecia serii (link do archiwalnego newsa). Tytuł ten miał wpisywać się w obchody jubileuszu m.in. przez to, że w grze miały pojawić się postacie znane z całej serii, takie jak Winston, Werner von Croy czy Kurtis Trent.


TR Reloaded od grudnia ubiegłego roku było testowane w wybranych krajach, jednak okazuje się, że te testy to wciąż za mało. Ed Perkins, czyli szef nowego studia Square Enix London Mobile, informuje, że gra wciąż potrzebuje doszlifowania stąd decyzja o przesunięciu światowej premiery gry dopiero na przyszły rok. Konkretna data nie została podana. Na naszym fanpage'u na Facebooku opublikowaliśmy nowe grafiki promujące grę.


Nowe studio Square Enix London Mobile prócz gry Tomb Raider Reloaded pracuje również nad grą mobilną Avatar: The Last Airbender. Po więcej informacji o nowo powstałej firmie odsyłamy na jej oficjalną stronę internetową >> klik!

   


14 października 2021, by Christoph
Rise i Shadow zyskają wsparcie technologii DLSS
Posiadacze kart graficznych GeForce RTX mogą zacierać ręce - 18 października pecetowe wersje Rise of the Tomb Raider oraz Shadow of the Tomb Raider otrzymają wsparcie technologii DLSS opracowanej przez Nvidię. Według tej firmy w RotTR zaobserwowano wzrost wydajności nawet o 75 procent, a w SotTR o 50 procent.

Czym jest technologia DLSS? Jak czytamy na oficjalnej stronie produktu "Nvidia DLSS (Deep Learning Super Sampling) to przełomowa technika renderingu oparta na SI, zwiększająca wydajność graficzną, korzystając z dedykowanych procesorów SI rdzeni Tensor układów GPU GeForce RTX. DLSS korzysta z potęgi sieci neuronowej z zakresu głębokiego uczenia, aby zwiększyć częstotliwość generowania klatek przy zachowaniu pięknych, ostrych obrazów w grach". Dodajmy, że obecnie około 120 gier korzysta z DLSS. Prócz wymienionych przygód Lary jest to również m.in. Baldur's Gate 3 czy Alan Wake Remastered.


Gracze konsolowi też nie powinni kręcić nosem - niedawno Shadow of the Tomb Raider nieoczekiwanie otrzymał łatkę optymalizującą grę na konsolach nowej generacji, umożliwiającą granie w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Dodatkowo Microsoft ulepszył działanie Tomb Raider: Definitive Edition na najnowsze konsole Xbox Series X/S. Wcześniejsza wersja z Xboxa One i Xboxa One X działała w 30 klatkach, a teraz podobnie jak port na PlayStation działa w 60 FPS.

   


9 października 2021, by Cez
Okładka reboota od wybitnego japońskiego artysty
Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider październik poświęcamy grze Tomb Raider (2013), czyli pierwszej części trylogii surwiwalowej. Na prośbę studia Crystal Dynamics utalentowani artyści przygotowują nowe wersje okładek wszystkich głównych części gier z Larą Croft. W przypadku reboota z 2013 roku remake'u okładki dokonał 69-letni wybitny japoński artysta Yoshitaka Amano, który nigdy wcześniej nie narysował Lary.


Jak czytamy na Wikipedii, Yoshitaka Amano od dziecka lubił rysować. W wieku 15 lat rozpoczął pracę w Tatsunoko Productions, gdzie rysował postacie do takich anime jak Gatchaman (G-Force), Hutch the Honeybee czy Time Bokan. Największą popularność zdobył w latach 1983-1987, kiedy cztery razy z rzędu zdobył nagrodę Seiun w kategorii "sztuka". W 1987 roku artystą zainteresowała się firma Square (dzisiejsze Square Enix) i zatrudniła go do stworzenia postaci do ich najnowszej gry, Final Fantasy. Gra odniosła ogromny sukces, a jej kolejne części, przy których także pomagał Amano, rozsławiły jego imię za oceanem. W 1997 roku założył swoje własne studio w Nowym Jorku.

Yoshitaka Amano nie tworzy prac cyfrowych - swoje dzieła realizuje jedynie na płótnie. W przypadku okładki gry Tomb Raider (2013) artysta stworzył pracę w stylu sumi-e, w ramach którego artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu. Twórca chciał dodać do pracy japoński symbol, stąd w tle widzimy opadające płatki wiśni, kojarzące się z japońskim świętem Hanami. Więcej prac japońskiego artysty możecie zobaczyć tutaj.

   


3 października 2021, by Cez
Sprzedano ponad 85 milionów Tomb Raiderów
Światowy wydawca serii Tomb Raider, czyli firma Square Enix, ujawniła, że w ciągu 25-letniej historii tej marki sprzedano łącznie ponad 85 milionów kopii gier z Larą Croft, zarówno pudełkowych jak i cyfrowych. W listopadzie ubiegłego roku (link do newsa) informowaliśmy o liczbie ponad 81 milionów egzemplarzy, co oznacza, że w niecały rok wydawca sprzedał kolejne 4 miliony sztuk.


Przypomnijmy, że z ubiegłorocznych raportów Square Enix wynikało, że do marca 2020 roku sprzedano łącznie 75 milionów kopii gier Tomb Raider. Dla porównania przytoczmy liczbę, jaką podano latem 2014 roku. Wówczas światowy wydawca mówił o 42 milionach sprzedanych sztuk gier z panną Croft.

Marka Tomb Raider to druga najlepiej sprzedająca się marka Square Enix. Na pierwszym miejscu jest tradycyjnie Final Fantasy z liczbą ponad 164 milionów sprzedanych kopii (wzrost od listopada 2020 roku o 5 milionów), a na trzecim Dragon Quest z liczbą 83 milionów sprzedanych egzemplarzy (wzrost o 1 milion). Z liczb wynika, że marka Tomb Raider wyprzedziła Dragon Quest - jeszcze pod koniec ubiegłego roku ta druga seria minimalnie wygrywała z przygodami Lary.

   


2 października 2021, by Cez
Lara Croft ponownie w grze Final Fantasy
Tymczasowo w dniach od 30 września do 20 października postać klasycznej Lary Croft po raz drugi gości w mobilnej grze pt. Final Fantasy Brave Exvius przeznaczonej na smartfony z systemami Android i iOS. Tutaj możecie zobaczyć zwiastun tego wydarzenia. Bohaterka będzie walczyła m.in. z T-Rexem czy z Natlą. Po raz pierwszy panna Croft zagościła w tej grze w marcu 2018 roku (pisaliśmy o tym tutaj).


Final Fantasy Brave Exvius to darmowa, mobilna gra RPG z 2015 r. z mikropłatnościami. Najważniejszym elementem rozgrywki są turowe bitwy, podczas których dowodzimy niewielką drużyną bohaterów. Pomiędzy bitwami zadaniem gracza jest eksploracja świata, w tym kilku miast, prowadzenie rozmów oraz odwiedzanie sklepów.