strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Levele
-> Dane techniczne
-> Gdzie kupić

Screeny
Rendery
Lokacje
Przeciwnicy
Bronie
Klawiszologia
Pojazdy
Solucja
Tłumaczenia
Cheaty
Okładki
Soundtrack
Level Editor


LEVEL EDITOR


W związku ze zmianą engine'u w Tomb Raider'ach nowej generacji, producenci z Core Design postanowili zrobić graczom prezent, i do TR: Chronicles dołączyli edytor leveli (zwany zamiennie Level Editorem lub Room Editorem), na którym od lat tworzyli kolejne Tomb Raider'y. Teraz ty, człowieczku, który wiecznie narzekałeś, że coś w grze jest nie tak, spróbuj sam stworzyć swój level, a reszta narodu Tombmaniaków z ogromną stysfakcją zmiażdży Ciebie i twoje "dzieło" swoimi opiniami!

Chyba nie zachęciliśmy tym wstępem zbyt wielu osób do pracy, no ale coż - life is brutal. A teraz na poważnie - stworzenie swojego levelu, tak, żeby nadawał się do grania to naprawdę kawał żmudnej roboty. Na szczęście w podręczniku (który zamieszczono na CD) opisano dokładnie jak się do tego zabrać. Co tu dużo gadać, narzędzie jest bardzo dobre, może nawet ktoś odkryje swój talent i kiedyś to jego grami będziemy się zachwycać? Program wymaga rozdzielczości 1024x768 pikseli, i bez wątpienia znacznie przedłużył żywotność klasycznej serii Tomb Raider.

Warto dodać, że od dłuższego czasu z sieci można pobrać wersję Next Generation Level Editora. Nie jest ona oficjalnym narzędziem stworzonym przez Core Design, a jedynie (lub też "aż") modyfikacją oryginalnego edytora, stworzoną przez fanów. NGLE oferuje szereg nowych możliwości dla budowniczych map, między innymi dzięki obsłudze tekstur w wysokiej rozdzielczości, oraz większej pamięci samego silnika, co umożliwia chociażby zwiększenie limitu obiektów w jednym levelu.

Poradniki, tutoriale, nowe obiekty i szczegółowe informacje na temat Level Editora oraz Next Generation Level Editora możecie znaleźć na stronach poświęconych bezpośrednio tym narzędziom.
INSTALACJA CUSTOM LEVELI

W chwili obecnej prawie wszystkie tworzone przez fanów levele nie wymagają posiadania Room Editora, ani tym bardziej instalacji. Dzięki umieszczeniu w folderze wszystkich potrzebnych plików wystarczy jedynie włączyć grę, poprzez załączony plik startowy tomb4.exe. Co jednak ze starszymi poziomami? W ich wypadku konieczne jest posiadanie edytora, także podjęcie kilku prostych kroków.

Jeśli ściągniemy level wymagający instalacji, to na początku prosto kopiujemy i nadpisujemy wszystkie pobrane pliki do odpowiadających im podfolderów w folderze głównym edytora. Pliki mp3/wav do folderu "audio", pliki z rozszerzeniem .tr4 do folderu "data", pliki z rozszerzeniami .TOM, .swd, .was i tym podobne do folderu "graphics/wads". Pozostałe pliki (english, script, tomb4.exe, strings itp.) przenosimy bezpośrednio do folderu głównego edytora.

Jeśli w pobranym folderze z levelem znajdował się folder "data" z plikami .tr4, to zadanie mamy ułatwione. Po przeniesieniu wszystkich plików do folderu Room Editora, oraz skonwertowaniu plików mp3 na wav (za pomocą załączonego do każdego levelu konwertera) możemy od razu zacząć grę.

Jednak jeżeli zamiast plików .tr4 w pobranym customie znajduje się folder "graphics/wads", a w nim kilka plików z różnymi rozszerzeniami, w tym .TOM, to po przeniesieniu wszystkich plików wykonujemy następujące czynności:

1. Otwieramy znajdujący się w folderze głównym edytora plik tom2.pc.
2. Korzystając z opcji "Add" znajdujemy i wybieramy pliki .TOM z interesującego nas custom levelu.
3. Po wybraniu plików (które powinny być widoczne w białym polu po lewej) klikamy na "Build All" i czekamy aż proces dobiegnie końca.
4. Po zakończeniu procesu możemy bezproblemowo uruchomić grę.

Uwaga - czasami zdarza się, że pliki .TOM należy konwertować osobno, o czym z reguły informuje autor levelu. W tym wypadku po odpaleniu tom2.pc nie zaznaczamy od razu wszystkich plików .TOM, a konwertujemy każdy po kolei.


Instrukcja by K@t