strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LUTY 202428 lutego 2024, by Cez
Obejrzyj stream z Polakiem, który odnowił Larę!
W najbliższy czwartek 29 lutego o 20:00 serdecznie Was zapraszamy na live stream z Konradem Majewskim, twórcą nowego modelu Lary Croft z pakietu Tomb Raider I-III Remastered. My będziemy grać w weneckie levele w TR2, a Konrad będzie odpowiadał na nasze i Wasze pytania! Live stream będziecie mogli zobaczyć »TUTAJ«.

Jak to się stało, że Konrad otrzymał propozycję pracy przy remasterach? Za co konkretnie odpowiadał? Od kiedy jest fanem serii Tomb Raider i od jak dawna tworzy swoje fan arty? Te i inne pytania padną już w czwartek wieczorem. Zapraszamy!


Przypomnijmy, że firma Saber Interactive, która wyprodukowała remastery na zlecenie Aspyr Media, zatrudniła do tego projektu fanów panny Croft z całego świata. Efekt jest taki, że o wyglądzie poszczególnych elementów remasterów nie decydowali artyści przypadkowo przypisani do tego zadania. Zajęły się tym osoby, które znają całą serię na wylot i włożyły serce w to, by najstarsze gry z Larą zostały odświeżone w sposób wierny i godny.

   


27 lutego 2024, by Cez
20% zniżki od WoTR na zakup oficjalnych gadżetów!
Dobra wiadomość dla fanów Lary, którzy zamierzają zrobić zakupy w niedawno otwartym oficjalnym sklepie Tomb Raider Gear Store. Korzystając z naszego przekierowującego linku oraz kodu WoTR, możecie uzyskać 20% rabatu na oficjalne gadżety takie jak okulary lenonki, bluzy, figurki czy książkę kucharską.


Tomb Raider Gear Store wystartował w urodziny Lary Croft, czyli 14 lutego. Obecnie można za jego pośrednictwem kupić osiem produktów - wydane wcześniej figurki z serii Mini Epic i książkę kucharską oraz nowości: okulary lenonki (165 zł), breloczki (50 zł), bluzę (309 zł), torbę (564 zł) oraz shadowbox (przestrzenną, warstwową kompozycję umieszczoną w głębokiej ramce) z Larą i T-Rexem (665 zł). Dwie dobre wiadomości są takie, że sklep oferuje wysyłkę do Polski, choć tania ona nie jest, oraz że możecie uzyskać aż 20% rabatu na całe zakupy, wpisując w formularzu zamówienia kod: WoTR.

Co jakiś czas w sklepie będą dodawane nowe produkty. Studio Crystal Dynamics obiecuje, że będą pojawiać się gadżety promujące każdą dotychczasową epokę serii Tomb Raider, czyli klasyczną, legendową i surwiwalową.

   


23 lutego 2024, by Cez
Fani tworzą nieoficjalny polski dubbing do TR1
Fanowska grupa dubbingowa DUB-UNITY PL postanowiła nagrać polskie dialogi do najstarszych przygód Lary Croft, zaczynając od gry Tomb Raider I. Polskim, nieoficjalnym głosem archeolożki będzie twórczyni projektu Maria Orzechowska. Grupa zapowiada, że patch spolszczający TR1 pojawi się prawdopodobnie w wakacje. Tutaj możecie posłuchać próbki głosu Marii w roli panny Croft.

Dzięki zestawowi Tomb Raider I-III Remastered polscy fani Lary Croft po raz pierwszy otrzymali oficjalne spolszczenie najstarszych gier serii w formie napisów. Grupa DUB-UNITY PL uznała, że to nie wystarczy, dlatego wpadła na pomysł stworzenia nieoficjalnego dubbingu. Na profilu na Facebooku czytamy, że: "jesteśmy grupą entuzjastów, którzy nie tylko kochają gry komputerowe, ale także pragną uczcić dziedzictwo tych wyjątkowych tytułów z lat 90. To nie będzie zwykłe nagranie głosów. To będzie nasz hołd dla klasycznych gier, które kształtowały pokolenia graczy".


Pomysłodawczynią fanowskiego patcha z polskimi głosami jest Maria Orzechowska - prywatnie fanka panny Croft, a zawodowo muzyk instrumentalista, specjalność: skrzypce. Na co dzień jest nauczycielką emisji głosu, a także poetką i pisarką. Swoją twórczością dzieli się na kanale YouTube. To ona wcieli się w klasyczną pannę Croft i będzie to jej dubbingowy debiut. "Fanką Lary jestem od dziecka. Zaczynałam grać około 2002 roku na PSX" - wyjaśnia Maria. "Lara jest postacią wszechstronną, konsekwentną, dążącą do założonych celów. Jest dla mnie autorytetem i niejako wsparciem przy napotkanych problemach po drodze do zamierzonego celu". W pierwszej kolejności grupa zajmie się grą Tomb Raider I, ale na tym nie zamierza poprzestać. "Głównym zamiarem jest stworzenie dubbingu do TR 1-5. Chcemy zaangażować jak najwięcej osób. Jeśli wszystko pójdzie gładko i nie napotkamy problemów technicznych, rozważymy także Angel of Darkness i trylogię Legend".

Współtwórcą projektu jest Bartłomiej Zięba, a koordynatorami Dominika Hoinca i Wiktor Skrzypczak. "W naszej ekipie jest masa ludzi odpowiedzialnych za kwestie techniczne" - mówi Maria. "Mamy ludzi, którzy mają doświadczenie, ale są też i debiutanci. Każdy nagrywa swoje kwestie z domu - jesteśmy ekipą z całej Polski. Następnie zajmiemy się postprodukcją dźwięku. Jako że nie jesteśmy amatorami i część z nas zajmuje się tym na co dzień (w tym ja), staramy się zrobić wszystko jak najbardziej profesjonalnie". Oprócz Marii w polskim dubbingu TR1 usłyszymy następujące osoby: Kaja Nowak jako Jacqueline Natla, Michał Parafiniuk - Larson, Sylwester Kotrys - Pierre, Augustyn Moliński - Qualopec, Kamil Kopacewicz - Tihocan, Daniel Stopka - brat Herbert, Maciej Szutko - Kid, Bartłomiej Gamracy - Kin.

Prawdopodobnie patch dodający fanowski dubbing do TR1 pojawi się latem. "Wstępnie możemy podać czas: czerwiec-lipiec-sierpień. Zajmujemy się tym projektem po godzinach, ale codziennie coś idzie do przodu" - tłumaczy Maria. Jeśli możliwości techniczne na to pozwolą, grupa planuje wydanie patcha na platformy Steam, GOG oraz do wersji gry na płycie. Jeśli chodzi o remastery, to nie jest to dla grupy priorytet, ale jeśli na przeszkodzie nie staną problemy techniczne, to niewykluczone, że Lara przemówi polskim głosem Marii także i w tej najnowszej, odświeżonej wersji klasyków.

   


22 lutego 2024, by Cez
Powstaje oficjalna stołowa gra RPG Tomb Raider
Firma Evil Hat Productions wyda oficjalną, stołową grę RPG pt. Tomb Raider: Shadows of Truth (cienie prawdy) przy współpracy ze studiem Crystal Dynamics. Wiosną rozpoczną się beta testy tej produkcji, a sprzedaż ruszy w przyszłym roku.


W maju ubiegłego roku jeden z pracowników studia Crystal Dynamics Matthew Gaston opublikował nieoficjalną grę RPG pt. Lara Croft's Tomb Raiders, o której pisaliśmy tutaj. W przyszłym roku przyjdzie pora na tytuł oficjalny zaprojektowany przez Rae Nedjadi. W Tomb Raider: Shadows of Truth wcielimy się we współpracowników Lary Croft zwanych poszukiwaczami prawdy (Truth Seekers), którzy dążą do ujawnienia długo skrywanej wiedzy i jednocześnie chcą udaremnić działania tych, którzy kradną i wykorzystują artefakty dla własnych korzyści. Gra będzie wymagać uczestnictwa od 3 do 6 graczy, książki z zasadami, ołówków, kartek papieru i co najmniej sześciu kostek o sześciu bokach.


Jak na stołową grę przystało, jeden z uczestników zostanie mistrzem gry, zwanym w tym przypadku Keeper of Truths, czyli strażnikiem prawd. Pozostali wybiorą własną postać spośród siedmiu dostępnych: Crafter, Scholar, Hunter, Companion, Legacy, Changed i Reclaimer (odpowiednio: rzemieślnik, uczony, łowca, towarzysz, dziedzic, odmieniony i odzyskiwacz). Z udostępnionej grafiki wynika, że postać o nazwie Changed to Amanda znana z trylogii Legend, z kolei Companion to Jonah z trylogii surwiwalowej.

Zapisy do beta testów rozpoczną się w połowie marca - aby się załapać, trzeba należeć do Society of Raiders, czyli do stowarzyszenia rabusiów >> klik! Następnie od kwietnia do lipca będą trwały rozgrywki próbne. Po ich zakończeniu twórcy stworzą ostateczne zasady w formie kolorowej książki w twardej oprawie, która trafi do sprzedaży w przyszłym roku.

   


19 lutego 2024, by Cez
Czy jest szansa na kolejne remastery klasyków?
Obecnie nikt oficjalnie nie udziela odpowiedzi na to pytanie, jednak wydaje się, że twórcy zestawu Tomb Raider I-III Remastered dają graczom do zrozumienia, że szansa taka jest. Skąd to wiemy? Dzięki easter eggom!

Fani Lary Croft szybko odkryli w remasterach nowe easter eggi, czyli takie, których nie było w oryginałach, a które zostały dodane przez producentów z Saber Interactive. O jednym z easter eggów związanym z drzwiami chłodni w Croft Manor napisaliśmy jeszcze przed premierą gry (link do newsa). Takich ukrytych smaczków jest jednak znacznie więcej.


Easter eggi, które zwróciły największą uwagę fandomu, dotyczą gry Tomb Raider IV. W jednej z lokacji widzimy na monitorze datę 13 listopada 1999 roku, która jest zbliżona do daty premiery TR4 (poprawna to 15 listopada), a w innej lokacji na sonarze w prawym dolnym rogu pojawiają się współrzędne geograficzne oraz słowo "NEXT". Po sprawdzeniu cyfr na mapie okazuje się, że prowadzą one do… Gizy - jednej z najważniejszych lokacji czwartej gry. Fani są przekonani, że te współrzędne wraz ze słowem "następny", to ewidentne puszczenie oka do graczy i wskazówka, że remaster TR4 powstanie. Co z kolei z TR5 i Angel of Darkness? Póki co fani żadnych easter eggów na ten temat nie znaleźli, ale możliwe, że to kwestia czasu.


Przy okazji dodajmy, że zestaw Tomb Raider I-III Remastered otrzymał od recenzentów dobre noty, co widać w serwisie Metacritic. Najlepsze oceny dotyczą konsoli Xbox Series X - 80/100, nieco słabsze PlayStation 5 - 78/100 i Nintendo Switch 73/100, a najsłabiej według recenzentów tytuł wypada na Windowsie - 70/100. Krytycy chwalą przede wszystkim odświeżoną oprawę wizualną, w tym model Lary; nowe funkcje rozgrywki i ogólną wierność oryginalnej trylogii. Z kolei gry są krytykowane za takie aspekty, jak nowoczesne sterowanie i bugi. Jeśli chodzi o te ostatnie - najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca pojawi się patch.

   


18 lutego 2024, by Cez
Crystal Dynamics: w grach Core Design jest rasizm
Studio Crystal Dynamics umieściło ostrzegawczą planszę, która pojawia się przed pierwszym uruchomieniem pakietu Tomb Raider I-III Remastered. Przestrzega ona przed rzekomym rasizmem i innymi obraźliwymi treściami, które miałyby się znajdować w odświeżonych grach TR1, TR2 i TR3. Temat jest szeroko komentowany w tzw. mediach growych. Najbardziej dziwi to, że te słowa napisało studio najmniej zaangażowane w projekt.

Crytalsi twierdzą, że "gry w tej kolekcji zawierają obraźliwe przedstawienia osób i kultur wynikające z uprzedzeń rasowych i etnicznych. Stereotypy te są bardzo szkodliwe społecznie, nie ma dla nich usprawiedliwienia i nie odpowiadają wartościom wyznawanym przez Crystal Dynamics" - czytamy w komunikacie. Studio dodaje, że "zdecydowaliśmy się nie usuwać tych treści, ale zaprezentować je w ich oryginalnej formie, mając nadzieję, że uznamy ich szkodliwy wpływ i wyciągniemy z nich wnioski."


Komunikat Crystal Dynamics nie wyjaśnia, które treści mają oni na myśli. Dziennikarze z branży gier przypuszczają, że być może chodzi o zabijanie kanibali w TR3 lub o opcjonalne uśmiercanie tybetańskich mnichów w TR2. Zdania graczy są podzielone. Jedni uważają, że komunikat pojawił się słusznie, ponieważ uspokoi bardziej wrażliwe osoby, a inni że niepotrzebnie, ponieważ wpisuje się w coraz większą, przesadną poprawność polityczną rozpowszechnianą na Zachodzie.

Niezależnie od tego, która strona sporu ma rację, jedna rzecz jest niezrozumiała dla wszystkich. Otóż planszy nie stworzyły studia odpowiadające za remastery, czyli Saber Interactive i Aspyr Media, a Crystalsi, którzy wkład w powstanie i wydanie pakietu klasyków mają praktycznie zerowy. Niektórzy uważają, że to szpila wymierzona w dawne studio Core Design i jego dziedzictwo. Jednocześnie pojawiają się głosy, że Crystal Dynamics powinno taki komunikat umieścić także przed swoimi grami. Powód? Na przykład w Tomb Raider (2013) mamy przecież do czynienia ze stereotypami: z wiecznie wkurzoną Afroamerykanką, wrażliwą Azjatką, wyluzowanym Hawajczykiem czy zrzędliwym Szkotem.

   


17 lutego 2024, by Cez
Włączasz grę, a tam Dziecięcie, Szaleństwo i literówki
Fani Lary z całego świata obecnie zachwycają się zestawem Tomb Raider I-III Remastered, a ci z Polski dziwią się, że w grze znowu szukamy Dziecięcia, a nie Scionu. To efekt bardzo słabego tłumaczenia, które jest przepełnione tego typu wpadkami i to nie tylko Dziecięciem. Dobra wiadomość jest taka, że na prośbę twórców nasza redakcja dokonała korekty, która zostanie uwzględniona w nadchodzącym patchu.

Gdy udało się przekonać twórców do spolszczenia remasterów w formie napisów, zaoferowaliśmy studiu Crystal Dynamics pomoc w przekładzie np. z wykorzystaniem naszego nieoficjalnego tłumaczenia klasyków (link). Niestety Crystalsi nie odpowiedzieli na naszą prośbę. Efekt jest taki, że zatrudnieni do tego zadania Paweł Gromek i Maciej Ogiński dokonali przekładu w sposób niezwykle nieudolny. Tłumacze błędnie przełożyli niektóre słowa, momentami źle zrozumieli sens całego zdania, a innym razem… po prostu nie zauważyli literówek… Mamy wrażenie, jakby tłumaczenie powstało poprzez wklejenie całej treści do translatora. Dlaczego dwójka tłumaczy nie poprosiła nas o konsultacje w tej sprawie? Nie mamy pojęcia.


I tak przykładowo level w TR1 o nazwie "St. Francis' Folly" to według tłumaczy "Szaleństwo św. Franciszka" ("folly" to zarówno szaleństwo jak i budynek, w tym przypadku chodzi oczywiście o to drugie), "Cistern" z niewiadomych powodów nie jest "Cysterną", a "Rezerwuarem", a tybetańskie "młynki modlitewne" (prayer wheels) zostały dosłownie, prawdopodobnie translatorem, przełożone na "koła modlitewne"… Według tłumaczy w TR2 mnich mówi Larze nie o zatopionym "statku", a o wrzuconym do wody "naczyniu", bo tak zinterpretowali oni słowo "vessel". Błędy są także w treści osiągnięć - przykładowo tłumacz przełożył stwory Ora (zielone jaszczury z TR3) na… morskie orki. Z kolei literówki rzucają się w oczy w przypadku nazw kilku leveli, mamy np. poziom "Ruiny świąyni" czy "Zima wojna".

Największe kuriozum dotyczy artefaktu Scion z TR1. Rzeczownik "scion" wymawiany jako "sajon" oznacza w j. angielskim dziecię, potomka, latorośl, jednak w 1996 roku studio Core Design na potrzeby gry wymyśliło inne słowo o tej samej pisowni, jednak innej wymowie - "skijon". Polski tłumacz, który w 2007 roku przełożył grę Tomb Raider Anniversary, zamienił Scion na Dziecię, przez to mieliśmy level o nazwie Sanktuarium Dziecięcia. Mimo że błąd ten był już wyśmiany przez fandom 17 lat temu, nowi tłumacze nam go przywracają. Dodajmy, że w remasterach zauważyliśmy sporą niekonsekwencję, ponieważ w ekwipunku widzimy, że Lara zdobyła Scion, a podczas cutscenki czytamy, że Lara szuka Dziecięcia Atlantydy. W innym dialogu tłumacz przełożył Scion jeszcze ciekawiej… jako "bachor".

Na szczęście polscy fani nie są skazani na szukanie Dziecięcia czy też plądrowanie Szaleństwa lub Rezerwuaru. Na prośbę studia Saber dokonaliśmy korekty polskiego przekładu - prawdopodobnie na przełomie lutego i marca poprawki zostaną uwzględnione w nadchodzącym patchu. Pora raz na zawsze skończyć z polską klątwą Dziecięcia ;)

   


15 lutego 2024, by Cez
Larę w remasterach stworzył Konrad z Polski!
Utalentowany fan Lary z Polski, Konrad Majewski, odpowiada za odświeżony model panny Croft w pakiecie Tomb Raider I-III Remastered, a także za rendery, loading screeny i lip-synch! Okazuje się, że przy nowych wersjach klasyków pracowało bardzo wielu oddanych fanów panny Croft z całego świata. Dowiedzcie się więcej o Polaku, który zachwycił cały fandom serii Tomb Raider!

Gracze, którzy włączyli napisy końcowe w remasterach wiedzą to już od wczoraj, a dziś dowiedzą się o tym pozostali. To 27-letni Konrad Majewski odpowiada za nowy model klasycznej Lary, który możemy podziwiać w nowym TR1, TR2 i TR3. Jak to możliwe? Okazuje się, że firma Saber Interactive, która wyprodukowała remastery na zlecenie Aspyr Media, zatrudniła do tego projektu fanów panny Croft z całego świata. Efekt jest taki, że o wyglądzie poszczególnych elementów remasterów nie decydowali artyści przypadkowo przypisani do tego zadania. Zajęły się tym osoby, które znają całą serię na wylot i włożyły serce w to, by najstarsze gry z Larą zostały odświeżone w sposób wierny i godny.


"Odpowiadam za wizerunek Lary we wszystkich trzech częściach i materiałach promocyjnych. Stworzyłem również ludzkie postacie w TR1 - Natlę, Larsona i Pierre'a" - wyjaśnia nam Konrad i dodaje: "Przy tworzeniu modelu moją inspiracją była jedynie Lara z filmików FMV z TR 1-3 z delikatną nutką Disneya/Pixara oraz odrobiną mojego własnego stylu. Ponadto jestem odpowiedzialny za stworzenie animacji twarzy w przerywnikach filmowych". Dobrze czytacie - to Polak przyczynił się do tego, że odnowiona Lara wreszcie porusza ustami w cutscenkach na silniku gry. Od momentu zapowiedzi remasterów, to właśnie nowy wygląd panny Croft jest najbardziej chwalony. "Dziękuję za taki wspaniały odbiór" - kontynuuje Konrad. "Uczucie jest nie do opisania. Profesjonalny grafik cieszy się, że bierze udział w tak dużym projekcie, z kolei dzieciak we mnie krzyczy i skacze z radości".

Konrad jest fanem słynnej archeolożki od lat. "Praktycznie wychowałem się przy Larze. Jako dziecko patrzyłem, jak ojciec gra w grę. Od przedszkola rysowałem Larę, mimo że nie do końca rozumiałem, o co w TR chodzi. Później już sam stałem się oddanym fanem serii". Konrad wykorzystał swój talent plastyczny i zaczął tworzyć własne prace - niektóre z nich od wielu lat znajdują się w naszym dziale FanArt, a pozostałe na jego Twitterze. Konrad zasłynął w fandomie np. tym, że stworzył moda Tomb Raider Turning Edition do gry Tomb Raider (2013), model Lary do anulowanego projektu TR AoD 1.5, a także nowe wersje okładek wszystkich części z okazji 25-lecia serii. Nic dziwnego, że studio Saber go zatrudniło, prawda?


Konrad Majewski nie jest jedynym fanem Lary, któremu zaoferowano pracę przy Tomb Raider I-III Remastered. W zespole jest też m.in. Timur "XProger" Gagiev (szef ds. technicznych projektu remasterów, znany w fandomie za sprawą stworzenia OpenLara), Giovanni Lucca (twórca nieoficjalnego remastera TR3), Axel "Delca" Hatté (twórca m.in. demake'u TR Legend), czy Jason Chester (twórca zachwycających cyfrowych mini-modeli), a także wielu innych fanów Lary z całego świata. W lepsze ręce klasyczna panna Croft i remastery nie mogły wpaść.

Wkrótce na łamach serwisu WoTR przeprowadzimy z Konradem wywiad, z którego dowiecie się jeszcze więcej o jego pracy i hobby. Niewykluczone, że również w przyszłości usłyszycie go podczas naszego live streama! I na sam koniec nie mogło zabraknąć wielkich podziękowań dla Ciebie Konrad od całego polskiego fandomu Tomb Raidera za to, że dzięki Tobie po tak wielu latach klasyczna Lara Croft znów zasiadła na tronie! :)

   


14 lutego 2024, by Cez
Sklep, Society of Raiders i render nowej Lary!
Dużo się dziś dzieje! Zgodnie z zapowiedzią 14 lutego oficjalnie wystartował sklep Tomb Raider Gear Store, a także klub fanów Lary o nazwie Society of Raiders. Członkowie tego "stowarzyszenia rabusiów" otrzymali niespodziankę - zupełnie nowy render Lary. Nie jest wykluczone, że mogłaby to być panna Croft po połączeniu linii czasowych.


Kilka dni temu informowaliśmy o starcie nowej oficjalnej światowej strony tombraider.com. Jej ważnym elementem będzie klub Society of Raiders. Wystarczy założyć konto, zalogować się i w sekcji "Dashboard" zobaczyć niespodzianki. Są to avatary, które można przypisać do konta, zwiastuny, a także tapety. Studio Crystal Dynamics obiecuje, że cyklicznie będzie w tym miejscu umieszczać kolejne niespodzianki. Dziś studio zaskoczyło społeczność fanów nowym renderem, który wygląda jak obiecywane połączenie Lary klasycznej z surwiwalową. Czy to faktycznie wizerunek panny Croft w kolejnej dużej grze Tomb Raider 12? Tego Crystalsi nie potwierdzają, ale i nie zaprzeczają.


Także dziś oficjalnie wystartował Tomb Raider Gear Store. Obecnie można kupić osiem produktów (wydane wcześniej figurki oraz książka kucharska) oraz nowości: okulary lenonki (165 zł), breloczki (50 zł), bluza (309 zł), torba (575 zł) oraz shadowbox (przestrzenna, warstwowa kompozycja umieszczona w głębokiej ramce) z Larą i T-Rexem (678 zł). Dobra wiadomość jest taka, że sklep oferuje wysyłkę do Polski, a zła… że za tę wysyłkę trzeba zapłacić naprawdę dużo.

Bardzo zła informacja dotyczy sklepu Idea Planet Launch, który oferuje warty ok. 480 zł zestaw Tomb Raider Collector's Bundle, składający się z plecaka Lary, czterech przypinek i dziennika. Mimo że fani z Polski (i wielu innych krajów Europy Wschodniej) uczestniczyli w jesiennej ankiecie Idea Planet Launch, teraz muszą obejść się smakiem. Okazuje się, że sklep nie oferuje wysyłki np. do Polski, Czech czy Węgier. Jesteśmy w kontakcie z Idea Planet Launch i staramy się ich przekonać do zmiany tej decyzji, ale w chwili obecnej szanse na to są praktycznie żadne. Damy Wam znać, jeśli to się zmieni.

UPDATE (16.02)
Studio Crystal Dynamics oficjalnie potwierdziło, że zaprezentowany render ukazuje ich wizję Lary Croft po połączeniu linii czasowych.

   


14 lutego 2024, by Cez
Dołącz do Discorda i zdobądź kod na pełną grę!
Zgodnie z obietnicą również i dziś mamy dla Was kod na zestaw Tomb Raider I-III Remastered, tym razem na Steama. Otrzyma go osoba, która jest członkiem naszego zupełnie nowego serwera na Discordzie. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich konkursów - także i teraz przyda Wam się zarówno wiedza na temat serii, jak i refleks. Powodzenia!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy członek serwera WoTR na Discordzie z wyjątkiem redakcji i moderacji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: kod na cyfrowy pakiet Tomb Raider I-III Remastered na platformę Steam. Sponsorem nagrody jest studio Crystal Dynamics.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na kanale #ogólny na serwerze WoTR na Discordzie napisać odpowiedź na następujące pytanie. "W pierwszych trzech grach Tomb Raider przeciwnikami Lary były m.in. dinozaury, przy czym tylko w TR3 pojawił się rodzaj małego dinozaura, który był nieobecny w TR1 i TR2. Napisz jaki to rodzaj małego dinozaura."

4. Osoba, która jako pierwsza poprawnie wykona zadanie, otrzyma kod na pakiet gier. Kod zostanie przesłany do zwycięzcy poprzez wiadomość prywatną na Discordzie niezwłocznie 14 lutego 2024 roku.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (14.02)
Konkurs został już zakończony! Zwycięzcą została @pazurek13, gratulujemy! :) Prawidłowa odpowiedź to kompsognat.

   


14 lutego 2024, by Cez
Premierowy zwiastun i nasza redakcyjna recenzja
Stało się! Nadeszły kolejne urodziny Lary Croft, a wraz z nimi długo oczekiwana premiera zestawu Tomb Raider I-III Remastered! Na naszym kanale YouTube możecie zobaczyć premierowy, widowiskowy zwiastun całej odświeżonej trylogii >> »KLIK«! Z kolei w nowym dziale poświęconym remasterom znajdziecie świeżutką recenzję Krystiana. Czy warto kupić pakiet? Co nam się w tych grach podoba, a co byśmy poprawili? Jaką ocenę wystawiliśmy w skali 1-10? Na te pytania odpowiada Krystian >> »KLIK«!

Przy okazji polecamy Wam nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziecie krótkie porównania starej i odświeżonej grafiki w pierwszych levelach każdej z części, a także wideosolucję trzech wersji Croft Manor. Zapraszamy serdecznie do subskrypcji kanału! >> »KLIK«!


Jeśli natraficie na problemy techniczne, to możecie je zgłosić bezpośrednio do twórców (link) lub też napisać o problemie w przyklejonym poście w naszej Grupie WoTR lub na Discordzie na kanale #wsparcie. Opis nowego sterowania znajdziecie tutaj.

Za zestaw Tomb Raider I-III Remastered odpowiadają studia Saber oraz Aspyr. Przypomnijmy, że cena bazowa wynosi ok. 130 zł. Pakiet możecie nabyć na następujące platformy: PlayStation 4/5, Xbox One / Series X|S, Nintendo Switch, a także na PC: Steam, GOG i Epic. Zestaw zawiera nie tylko trzy główne gry, ale i trzy Goldy - po raz pierwszy na konsolach i po raz pierwszy w całości po polsku z napisami!

   


13 lutego 2024, by Cez
Remastery: postacie w cutscenkach poruszają ustami
Coraz bliżej do premiery! Już wiadomo, w jaki sposób zostały ulepszone cutscenki na silniku gry w Tomb Raider I-III Remastered. Okazuje się, że fani otrzymali to, na co najbardziej liczyli - bohaterowie wreszcie poruszają ustami! Przykładowy filmik ze zremasterowanego TR2 możecie zobaczyć »TUTAJ«.


Dopiero od TR4 klasyczna Lara Croft poruszała w cutscenkach ustami. Autorzy remasterów ze studia Saber i Aspyr zadbali o to, aby w ulepszonej wersji trzech gier bohaterowie wyglądali nie tylko lepiej, ale i by było widać, jak mówią, a nie tylko to, jak poruszają gwałtownie głową. Udało się! Trzeba przyznać, że efekt jest bardzo imponujący. A kto odpowiada za ten lip-synch? Prawdopodobnie ujawnimy to już w kolejnych dniach - gwarantujemy, że będziecie bardzo mile zaskoczeni!

Embargo na ukazanie fragmentów z całego pakietu remasterów miało wygasnąć 14 lutego o 19:00, ale jednak przyspieszono ten moment o jedną dobę. Z tego powodu na naszym kanale YouTube możecie zobaczyć świeżutki filmik z Croft Manor - pokazujemy w nim, jak dom Lary wygląda w każdej z trzech części >> »KLIK«!


Ponadto dowiedzieliśmy się, o której konkretnie godzinie będziecie mogli grać. Na powyższej grafice nasza strefa czasowa to CET. Najszybciej, bo już o północy, gry zostaną odblokowane na konsolach PlayStation i Xbox, następnie o 7 rano na Steamie i po południu o 18 na Nintendo i Epic Games. Otrzymaliśmy informację, że platforma GOG rządzi się innymi prawami, dlatego nie została uwzględniona na grafice. Najprawdopodobniej gry na GOG zostaną odblokowane między północą a 6 rano.

   


13 lutego 2024, by Cez
Zdobądź pakiet remasterów na PlayStation!
Premiera Tomb Raider I-III Remastered już jutro! Wczoraj podczas naszego live'a przekazaliśmy kod na Steama, a dziś pora na konsolę PlayStation! Oferowany przez nas kod będzie działał zarówno na PS4 jak i na PS5. Uwaga! Już jutro kolejna okazja do zdobycia kodu - podpowiadamy, że w tym celu warto dołączyć do naszego nowego serwera na Discordzie ;)


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i moderacji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: kod na cyfrowy pakiet Tomb Raider I-III Remastered na platformę PS4/5 (region europejski). Sponsorem nagrody jest studio Crystal Dynamics.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać odpowiedź, a w temacie maila wpisać "Konkurs". Pytanie brzmi: "Jak zwyczajowo fani w TR2 i TR3 nazywali lokaja Lary, zanim w TR5 padło jego oficjalne imię, czyli Winston?" W treści maila poza odpowiedzią należy podać swoje imię i nazwisko.

4. Osoba, która jako pierwsza poprawnie wykona zadanie, otrzyma kod na pakiet gier. Kod zostanie do zwycięzcy przesłany drogą mailową 14 lutego 2024 roku.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (13.02)
Konkurs został już zakończony! Zwycięzcą została Weronika Zdrojewska, gratulujemy! :) Prawidłowa odpowiedź to oczywiście Jeeves.

   


12 lutego 2024, by Cez
Obejrzyj pierwszy gameplay i wygraj trzy gry!
Punktualnie o 19:00 częściowo wygasło embargo dla mediów, a to oznacza, że możemy zaprezentować Wam pierwsze levele z każdej głównej gry zawartej w pakiecie Tomb Raider I-III Remastered. O godzinie 20:00 na YouTubie ruszy nasz stream z ponad godzinną prezentacją i konkursem, a na Discordzie już teraz można zobaczyć dziewięć pięknych screenów, które wcześniej nie były publikowane. Embargo na wszystkie pozostałe levele i recenzje wygaśnie w środę 14 lutego o godzinie 19:00.

Zapraszamy Was serdecznie na nasz live stream, który ruszy dziś o godzinie 20:00 >> »KLIK«! Dzięki studiu Crystal Dynamics tradycyjnie otrzymaliśmy przedpremierowy dostęp do nowej produkcji w celu jej zrecenzowania. Dziś zaprezentujemy Wam trzy pierwsze levele z każdej gry, czyli Caves, Great Wall oraz Jungle. Uwaga, bądźcie czujni, ponieważ w którymś momencie live'a ogłosimy błyskawiczny konkurs. Zwycięzca otrzyma kod na pełny pakiet Tomb Raider I-III Remastered! Szczegóły poniżej.

Jeśli wolicie krótszą formę wideo, to także mamy dobrą wiadomość. Na naszym Instagramie możecie zobaczyć rolki z porównaniem nowej grafiki z oryginalną - analogiczne, choć nieco dłuższe filmiki pojawią się także lada moment na naszym kanale w serwisie YouTube >> »KLIK«! Dodatkowo na świeżutkim serwerze WoTR na Discordzie wstawiliśmy 9 pięknych screenów na kanale #screenshots. Dołączcie tam koniecznie, ponieważ w środę ogłosimy dedykowany tej platformie konkurs z kolejnym kodem. Tymczasem poniżej przedstawiamy zasady konkursu, który zostanie ogłoszony podczas live streama.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i moderacji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: kod na cyfrowy pakiet Tomb Raider I-III Remastered. Platforma zostanie ujawniona podczas live streama. Sponsorem nagrody jest studio Crystal Dynamics.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać zadanie opisane podczas live streama, który odbędzie się w serwisie YouTube pod tym linkiem. Osoba, która jako pierwsza poprawnie wykona zadanie, otrzyma kod na pakiet gier. Kod zostanie do zwycięzcy przesłany drogą mailową 14 lutego 2024 roku.

4. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (12.02)
Zwycięzcą konkursu został Rafał Robakowski, gratulujemy! :) Uwaga, 13 i 14 lutego rozdamy kolejne dwa kody z dostępem do gier!

   


11 lutego 2024, by Redakcja
Nowość! Dołącz do WoTR-owego Discorda!
Wielu z Was od dawna prosiło nas o serwer World of Tomb Raider na Discordzie, i oto od dzisiaj jest! Zapraszamy Was wszystkich do dołączenia do dyskusji na tej popularnej platformie. Link z zaproszeniem znajdziecie »TUTAJ«!

3 lata temu wystartowaliśmy z Grupą World of Tomb Raider - LaraCroft.PL, rok temu reaktywowaliśmy Czat WoTR, a dziś przyszła pora na długo oczekiwaną nowość - WoTR-owy serwer na Discordzie. Nadchodząca premiera zestawu Tomb Raider I-III Remastered to doskonała okazja, by ponownie rozruszać polską społeczność fanów Lary Croft. Serwer WoTR podzieliliśmy na dwie sekcje - Tomb Raider oraz Offtopic. W pierwszej z nich założyliśmy kanały dedykowane grom z podziałem na epoki, a także kanały poświęcone filmom i anime, czy grom mobilnym. Nie zabrakło miejsca, w którym możecie pochwalić się swoimi fanartami i screenami, zapytać o pomoc w przejściu gry lub zaoferować sprzedaż gadżetu. Z kolei w sekcji Offtopic możecie rozmawiać o wszystkim pozostałym, np. o innych grach, filmach, serialach lub muzyce.


Wahasz się, czy dołączyć? Warto, ponieważ już jutro, czyli w poniedziałek 12 lutego o godzinie 19:00, na naszym Discordzie opublikujemy przedpremierową porcję pięknych sceenshotów z Tomb Raider I-III Remastered, których dotąd nikt nie widział. Ponadto w dniu premiery, czyli w środę 14 lutego, na Discordzie zorganizujemy konkurs, w którym będzie można wygrać kod do pełnej wersji tego cyfrowego pakietu trzech gier! Nie wahaj się i dołącz już teraz! »KLIK«!

P.S. Przypominamy, że z kolei jutro o 20:00 na naszym kanale YouTube odbędzie się przedpremierowy pokaz pierwszych leveli z zestawu Tomb Raider I-III Remastered >> »KLIK«! Także i jutro ktoś z Was otrzyma od nas kod na pełną wersję pakietu - konkurs odbędzie się podczas streama.

   


11 lutego 2024, by Cez
Remastery na PS5 będą pozbawione trzech platyn
Zła wiadomość dla posiadaczy konsoli PlayStation 5. Wszystko wskazuje na to, że wersja pakietu Tomb Raider I-III Remastered dedykowana tej platformie będzie pozbawiona możliwości zdobycia trzech trofeów platynowych. Na szczęście będzie sposób, aby to na PS5 nieco obejść. Przy okazji informujemy o nowym sterowaniu odświeżonych gier, o bardzo wymagającym trybie New Game+ oraz o tym, w jaki sposób zostały zremasterowane fabularne filmiki.

Wiadomość o braku trzech platyn na PS5 krąży w sieci już od jakiegoś czasu - czekaliśmy na podanie przyczyny takiego stanu rzeczy przez wydawcę Aspyr, jednak wciąż się tego nie doczekaliśmy. Fakty są następujące: TR1 będzie zawierało 100 trofeów (97 brązowych, 2 srebrne i 1 platynowe - link do spisu), TR2 90 trofeów (86 brązowych, 3 srebrne i 1 platynowe - link do spisu), a TR3 82 trofea (71 brązowych, 10 srebrnych i 1 platynowe - link do spisu). Problem w tym, że te trzy platyny zdobędziemy wyłącznie w wersji gry przeznaczonej na PlayStation 4. Na szczęście jest i dobra wiadomość. Posiadacze PS5 po zakupieniu Tomb Raider I-III Remastered będą mogli na swojej konsoli pobrać jedną z dwóch wersji: PS4 lub PS5. Oznacza to, że jeśli bardzo zależy Wam na trzech platynach, koniecznie na konsoli PS5 pobierzcie grę w wersji na PS4.


Firma Aspyr nie wyjaśniła, skąd tak niezrozumiała decyzja. Nieoficjalnie mówi się o tym, że twórcom miało zależeć, by nikt nie zdobył aż sześciu platyn za ten sam zestaw gier. Z tego powodu wydawca miał zdecydować się na platyny w wersji na PS4, ponieważ jest ona dostępna zarówno na PS4 jak i na PS5. Gdyby platyny były przypisane tylko wersji PS5, posiadacze starszej konsoli nie mieliby w ogóle szansy na ich zdobycie.

Studio Aspyr milczy w sprawie powodu braku trofeów platynowych na PlayStation 5, za to w zamian na swojej stronie opublikowało szczegóły dotyczące nowego sterowania odświeżonych gier, które jest wzorowane na sterowaniu Larą w trylogii Legend. Ze szczegółami możecie zapoznać się tutaj. Uwaga: nowe sterowanie będzie opcjonalne, co oznacza, że bez problemu włączycie stare sterowanie nazywane niekiedy "tank controls".

Nowa informacja jest też związana z New Game+. Po ukończeniu gier będziecie mogli zmierzyć się z potężnym wyzwaniem, które jest związane z tym trybem. Dzięki NG+ przykładowo znikną wszelkie apteczki, które zostaną zastąpione dodatkową amunicją, przeciwnicy będą mieli więcej energii i szybciej będą ranić Larę, a save'y będzie można wykonywać wyłącznie za pomocą kryształów, jak to miało miejsce w oryginałach na pierwszym PlayStation.

Na koniec mamy dla Was odpowiedź na często zadawane pytania o filmiki wewnątrz gier. Firma Aspyr udzieliła wywiadu serwisowi Nintendo i na jego łamach wyjawiła, że przerywniki filmowe FMV nie zostały wykonane od zera, a otrzymały jedynie upscaling. Firma nie odpowiada na pytanie, jak będą odświeżone cutscenki na silniku gry, zasłaniając się niespodzianką. Fani oczekują, że bohaterowie będą ruszać ustami, czego w oryginale nie widzieliśmy. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przekonacie się o tym już jutro, 12 lutego o 20:00 podczas przedpremierowego live streamu redakcji World of Tomb Raider >> »KLIK«!

   


10 lutego 2024, by Cez
Dodaj do kolekcji oficjalny plecak Lary Croft
14 lutego ruszy przedsprzedaż repliki plecaka klasycznej Lary Croft, dokładnie tego samego, którego zobaczymy w pakiecie gier Tomb Raider I-III Remastered. Wspomniany gadżet to efekt współpracy studia Crystal Dynamics z crowdfundingową firmą Idea Planet Launch, a także efekt sugestii samych fanów słynnej archeolożki.


W październiku informowaliśmy o tym, że Crystalsi rozpoczęli współpracę z firmą Idea Planet Launch, która będzie produkować przedmioty z logo serii (link do newsa). Jesienią twórcy spytali fanów Lary, jaki gadżet chcieliby otrzymać w pierwszej kolejności. Do wyboru była replika plecaka panny Croft oraz diorama Tomb Raider Tower. Wybór padł na plecak, który trafi do przedsprzedaży dokładnie w urodziny Lary, czyli 14 lutego. Do plecaka zostanie dodatkowo dołożony dziennik panny Croft, a także cztery przypinki - trzy ukazujące okładki trzech pierwszych gier i jedna z herbem rodu Croftów.


Replika plecaka zostanie wykonana z autentycznie postarzanej skóry wegańskiej. Wymiary będą następujące: 33 cm szerokości, 27 cm wysokości oraz 13 cm głębokości, co oznacza, że w środku zmieści się np. tablet. Główna komora będzie zawierała dwie przegrody, a całość zamkniemy za pomocą zatrzasku. Na plecaku nie będzie logo serii, jednak wnętrze zostanie wyściełane materiałem z herbem Croftów.


Uwaga, Idea Planet Launch potrzebuje przynajmniej 2500 zamówień, by zrealizować to zadanie. Firma bazuje na crowdfundingu, czyli finansowaniu społecznościowemu, co oznacza, że wyprodukuje tyle egzemplarzy, ile zostanie faktycznie opłaconych. Zamówienia będą zbierane tylko do 31 marca - po tym terminie nie będzie można już nigdy kupić gadżetów z omawianego zestawu. Cały pakiet Tomb Raider Collector's Bundle, czyli plecak, dziennik oraz cztery przypinki, będzie kosztował 119 dolarów (ok. 480 zł), do tego trzeba doliczyć koszty wysyłki, które obecnie nie są znane. Wiadomo jedynie, że zestaw zamówiony przez Europejczyków będzie wysyłany z Holandii w sierpniu tego roku. Więcej informacji na temat gadżetów, wraz z filmikiem ukazującym plecak, możecie zobaczyć tutaj.

   


10 lutego 2024, by Cez
Nowości na światowej stronie i sklep z gadżetami
Dużą metamorfozę przeszła oficjalna światowa strona tombraider.com w związku z nadchodzącą premierą Tomb Raider I-III Remastered. Witryna będzie miała od teraz charakter społecznościowy, a nie jedynie informacyjny. Zupełną nowością będzie oficjalny sklep z gadżetami Tomb Raider Gear Store.


Oficjalny start nowej wersji światowej strony nastąpi dokładnie 14 lutego, jednak już teraz można wziąć udział w jej rozruchu. Ambicją studia Crystal Dynamics jest stworzenie serwisu społecznościowego, gdzie po założeniu konta będziemy mogli wziąć udział w różnych aktywnościach. Już teraz na starcie zarejestrowani użytkownicy mają okazję rozwiązać zagadkę związaną z ogniskiem, kilkoma artefaktami (trzeba je odszukać!) i runami. W ten sposób Crystalsi chcą stworzyć "Society of Raiders" (stowarzyszenie rabusiów) - członkowie będą co miesiąc otrzymywać newsletter, tapety na wyłączność czy też nagrody w postaci nowych avatarów. Stronie towarzyszy nowe hasło przewodnie "adventure awaits", czyli "przygoda czeka".

Warto zwrócić na stronie uwagę na logo serii Tomb Raider, które zostało ukazane w formie sztabki złota. Na jego powierzchni można dostrzec trzy ledwo widoczne wizerunki Lary Croft - całkiem po lewej widzimy klasyczną, po prawej surwiwalową, a w środku z podwójnymi pistoletami. Czyżby był to przedsmak Lary po połączeniu linii czasowych? Tego w chwili obecnej jeszcze nie wiemy, więc pozostaje nam spekulować. Na stronie można znaleźć również newsy oraz spis dotychczas wydanych najważniejszych gier z Larą Croft.


To, co będzie największą nowością nowej wersji oficjalnej strony, to Tomb Raider Gear Store. W oficjalnym sklepie pojawią się gadżety promujące każdą dotychczasową epokę serii Tomb Raider, czyli klasyczną, legendową i surwiwalową. Sklep będzie oferował wydane już produkty takie jak np. figurki czy książkę kucharską, ale i zupełne nowości. Osoby, które zasubskrybowały newsletter, otrzymały pierwsze informacje np. na temat słynnych okularów Lary, czyli lenonek (cena wyniesie 40 dolarów), czy breloczków (cena 18 dolarów). Na udostępnionej grafice widzimy także m.in. bluzy z logo serii Tomb Raider czy też torbę z wizerunkiem artefaktu Scion. Oficjalny start sklepu nastąpi 14 lutego. Mamy potwierdzenie, że będzie on oferował wysyłkę do Polski.

Jeśli chcecie śledzić nowości związane ze sklepem Tomb Raider Gear Store, to możecie zalajkować konta społecznościowe, które wkrótce na ten temat ruszą >> Facebook, Twitter, Instagram.

   


8 lutego 2024, by Cez
Przeczytaj po polsku "Jak powstawał Tomb Raider"!
Świetna wiadomość dla polskich fanów Lary Croft. Już 8 marca nakładem wydawnictwa Open Beta pojawi się książka Daryla Baxtera pt. "Jak powstawał Tomb Raider", opowiadająca o początkach słynnej serii. To polska edycja wydanej w 2021 roku książki "The Making of Tomb Raider".

W walentynki fani panny Croft otrzymają pakiet gier Tomb Raider I-III Remastered, a w Dzień Kobiet książkę "Jak powstawał Tomb Raider", będącą opowieścią o narodzinach tego fenomenu. Daryl Baxter, który prywatnie jest fanem Lary Croft, a zawodowo dziennikarzem, oddaje w swojej książce głos zespołowi, który był zaangażowany w tworzenie dwóch pierwszych gier z serii. Daryl postanowił dokładnie zbadać lata 1994-1998, w czasie których pierwotny, sześcioosobowy zespół Core Design stworzył gry Tomb Raider I i Tomb Raider II. W tym celu przeprowadził rozmowy m.in. z Jeremym Heath-Smithem, Gavinem Rummerym, Paulem Dauglasem, Heather Stevens (dawniej Gibson), Shelley Blond, Judith Gibbins, Susie Hamilton, czy z Nathanem McCree. Autor skontaktował się również z twórcą postaci Lary, czyli z Tobym Gardem, ale ten nie zgodził się na wywiad.


Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o warkoczu Lary, skąd wziął się T-Rex, dlaczego w pierwszej części nie widać nieba i dlaczego, do licha, bohaterka mogła zamknąć swojego lokaja Winstona w chłodni, lektura dostarczy wszystkie odpowiedzi. Nasza redakcja 3 lata temu przeczytała angielski oryginał i możemy powiedzieć jedno - warto znać genezę serii Tomb Raider i mieć tę pozycję na swojej półce, zwłaszcza że polskie wydanie będzie wyróżniać się okładką. Autorką wyjątkowej ilustracji, dostępnej jedynie na okładce polskiej wersji książki, jest Inna Vjuzhanina, artystka i fanka Lary Croft.

"The Making of Tomb Raider" pierwotnie zostało wydane 30 października 2021 roku, o czym pisaliśmy tutaj. Polska edycja "Jak powstawał Tomb Raider" będzie liczyła 176 stron, w tym 24 kolorowych. Za tłumaczenie odpowiada Kuba Florian Stolarz. Publikację można zamówić przedpremierowo np. w księgarni internetowej wydawnictwa Open Beta >> klik! Cena detaliczna wynosi 57,99 zł, jednak obecnie można skorzystać z promocji i zapłacić 35,99 zł.

   


5 lutego 2024, by Krystian
Zobacz przedpremierowy live i wygraj pełną grę!
Już za tydzień w naszym serwisie będziecie mogli zobaczyć gameplay z pierwszych leveli Tomb Raider I-III Remastered i wygrać kod do pobrania gry! Specjalnie dla Was na dwa dni przed światową premierą trzech pierwszych części serii w zremasterowanej odsłonie szykujemy coś specjalnego!

Dokładnie za tydzień w poniedziałek 12 lutego o 20:00 zapraszamy na kanał World of Tomb Raider w serwisie YouTube, gdzie specjalnie dla Was przedpremierowo przedstawimy nasze wrażenia z nadchodzących gier oraz pokażemy nasz gameplay z pierwszych leveli każdej zremasterowanej części, czyli TR1, TR2 i TR3.


Przedpremierowy event online będzie możliwy dzięki temu, że studio Crystal Dynamics zapewni nam wcześniejszy dostęp do zremasterowanych części, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Choć więcej pokażemy Wam po premierze 14 lutego, zapewniamy, że na tę transmisję warto wpaść i zobaczyć obszerne fragmenty gry.

A podczas live streamu odbędzie się także konkurs. Do wygrania kod do pobrania Tomb Raider I-III Remastered! A jak go zdobyć? Dowiecie się podczas transmisji... ;) Jeśli nie uda Wam się wygrać w poniedziałek 12 lutego, kolejna okazja pojawi się... w kolejnych dniach! Pamiętajcie - widzimy się za tydzień o 20:00!