strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

WRZESIEŃ 202130 września 2021, by Cez
Nowa okładka Legend w japońskim stylu
Sierpień, czyli miesiąc poświęcony Tomb Raider Legend, już dawno minął, ale studio Crystal Dynamics nie zapomniało o nowej wersji okładki dedykowanej tej części. Artysta, który miał wykonać nową grafikę z przyczyn osobistych musiał zrezygnować, dlatego twórcy wytypowali inną osobę.


Remake'u okładki (kliknij, by powiększyć) tym razem dokonała Nagu, artystka specjalizująca się w stylu mangi i anime. W TR Legend jedną z lokacji było Tokio, dlatego twórcy uznali, że japoński styl będzie idealny dla nowej wersji okładki tej gry. Nagu chciała ukazać pannę Croft zawieszoną na lianie nad ruinami. Jeśli się przyjrzycie, to zauważycie, że liana układa się w cyfry "25", które są oczywiście związane z tegorocznym świętowaniem 25-lecia serii Tomb Raider.

   


29 września 2021, by Cez
Gościnny występ mangowej Lary w Final Fantasy
Zgodnie z zapowiedzią z marca Lara wystąpiła gościnnie w mobilnej grze RPG War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius. Panna Croft została ukazana w mangowym stylu. Bohaterka jest ubrana w klasyczny strój i dysponuje podwójnymi pistoletami. Crossover potrwa do 19 października.


War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius to darmowa, mobilna gra z 2019 roku dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Dzięki gościnnemu występowi Lary Croft gracze mogą uzyskać specjalną kartę nawiązującą do Tomb Raider Anniversary, dzięki której moc bohaterki ulegnie powiększeniu. Ciekawostką jest to, że finałowa walka przypomina starcie z Natlą z levelu The Great Pyramid.


Jeśli jesteście ciekawi, jak Lara w wersji mangowej wygląda w ruchu, to łapcie za przykładowe fragmenty gameplayu, np. tutaj lub tutaj.

   


28 września 2021, by Cez
Serial anime na Netflixie dopiero za 2 lata
Jeśli liczyliście na to, że zapowiedziany w styczniu serial anime Tomb Raider zadebiutuje już wkrótce, to mamy dla Was bardzo złą wiadomość. Premiera na platformie Netflix nastąpi dopiero w 2023 roku.

Serial animowany został zapowiedziany pod koniec stycznia, czyli na samym początku świętowania 25-lecia serii Tomb Raider. W związku z tym wielu fanów założyło, że właśnie w tym roku otrzymamy tę produkcję na Netflixie. Taka deklaracja nigdy nie padła, dlatego w każdym newsie podkreślaliśmy, że data premiery nie została ustalona, jednak podejrzewaliśmy, że być może serial zadebiutuje w przyszłym roku. Okazuje się, że premiera nastąpi dopiero w 2023 roku. Informacja ta została potwierdzona podczas podcastu, którego możecie posłuchać tutaj (od 13 minuty).


Przypomnijmy, że serial anime Tomb Raider będzie się składał z dwóch sezonów, przy czym ten pierwszy z ośmiu odcinków. Akcja serialu będzie się rozgrywać tuż po wydarzeniach z gry Shadow of the Tomb Raider. Tytuł będzie kanoniczny. Nową animację wyprodukuje wytwórnia Legendary. Producentką i scenarzystką jest Tasha Huo ("The Witcher: Blood Origin," "Red Sonja"). Głosem Lary Croft została brytyjska aktorka Hayley Atwell, która jest najbardziej znana dzięki roli agentki Carter w kinowym uniwersum Marvela.

   


26 września 2021, by Cez
Crystalsi współtworzą nową grę i nie jest to TR
Kolejna przygoda Lary o roboczym tytule Tomb Raider 12 powoli powstaje, ale studio Crystal Dynamics nie zajmuje się jedynie tym projektem. Twórcy obecnie tworzą dodatki do Marvel's Avengers i pomagają przy produkcji kolejnej gry z serii Perfect Dark.

Studio Crystal Dynamics podzieliło się tą informacją na Twitterze. Wynika z niej, że Crystalsi pomagają firmie The Initiative w tworzeniu reboota Perfect Dark, który zmierza na Xboxy i PC. Co ciekawe, należące do Microsoftu studio The Initiative powstało niedawno, bo w 2018 roku, i zostało założone przez Darrella Gallaghera, byłego szefa Crystal Dynamics (o jego odejściu pisaliśmy w 2016 roku tutaj). Wychodzi na to, że po kilku latach rozłąki Crystalsi ponownie będą współpracować ze swoim byłym szefem, tym razem na zasadzie partnerstwa.


Zaniepokojonych fanów serii Tomb Raider uspokajamy - obecnie studio Crystal Dynamics składa się z trzech siedzib: głównej w Kalifornii, a także dwóch powstałych niedawno: Crystal Northwest i Crystal Southwest. Oznacza to, że firma ma odpowiednie moce przerobowe, aby zajmować się zarówno kolejnym Tomb Raiderem, jak i Marvel's Avengers oraz Perfect Dark.

Perfect Dark to seria strzelanek FPP i jednocześnie thrillerów science fiction rozgrywających się w niedalekiej przyszłości w świecie zrujnowanym przez katastrofy klimatyczne. Główną bohaterką cyklu jest tajna agentka Joanna Dark. Data premiery kolejnej odsłony Perfect Dark nie została jeszcze ustalona.

   


16 września 2021, by Cez
Czwarty tom Archiwów nie w tym roku
Ostatni, czwarty tom kolekcji komiksów Tomb Raider Archiwa nie ukaże się w tym roku w Polsce - poinformowało nas wydawnictwo Scream Comics. Jednocześnie wydawca dementuje plotkę, która pojawiła się w ubiegłym tygodniu w sieci, jakoby szanse na wydanie ostatniego tomu były małe.

W minionym tygodniu odbywała się Komiksowa Warszawa połączona z Warszawskimi Targami Książki. Jeden z uczestników tego wydarzenia napisał na forum komiksowym krótkiego posta z informacją, jaką miał uzyskać na stoisku firmy Scream Comics: "czwarte Archiwa Tomb Raider - małe szanse". Ta niepokojąca wiadomość szybko dotarła do miłośników Lary Croft, którzy zaczęli obawiać się, że ostatni tom Archiwów nie będzie wydany w Polsce i co za tym idzie czterotomowa kolekcja nie będzie kompletna.


Skontaktowaliśmy się z wydawnictwem Scream Comics, które zaprzecza, jakoby którykolwiek z pracowników przekazał uczestnikowi targów informację o małych szansach na czwarty tom Archiwów. Przedstawiciel wydawnictwa potwierdził nam, że w tym roku czwarty tom nie zostanie wydany, co nie znaczy, że nie mógłby zostać wydany w kolejnym. W październiku firma Scream Comics będzie obecna na targach książek we Frankfurcie w Niemczech, a w styczniu na targach komiksów w Angouleme we Francji. "Wtedy będą prowadzone rozmowy z licencjodawcami, a na ich podstawie będą opracowywane plany wydawnicze" - informuje Scream Comics.

Przypomnijmy, że trzy tomy Tomb Raider Archiwa zostały wydane w języku polskim wiosną tego roku w krótkich odstępach czasu. Wydawca informował nas wówczas, że jest zadowolony z wyników sprzedaży. Czwarty, ostatni tom wciąż czeka na polski przekład. Oryginalna, angielska wersja ukazała się w Stanach Zjednoczonych w marcu 2018 roku. Czwarty tom zawiera wydania specjalne z przygodami Lary, a także 12-odcinkową serię Tomb Raider: Journeys.

   


15 września 2021, by Cez
Mamy dla Was trzy pełne gry Marvel's Avengers!
Rok temu odbyła się premiera gry studia Crystal Dynamics pt. Marvel's Avengers, kilka dni temu ogłoszono, że nowym głosem Lary Croft w serialu anime będzie głos marvelowskiej agentki Carter, a dziś mamy dla Was trzy pełne wersje gry Marvel's Avengers. Co trzeba zrobić, by je zdobyć? Wyobrazić sobie, że Lara dołączyła do Avengersów! :)


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redaktorów i moderatorów serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie wyłonionych zostanie trzech zwycięzców. Każdy z nich otrzyma pełną, cyfrową wersję gry wideo Marvel's Avengers w wersji Digital Deluxe. Studio Crystal Dynamics zasponsorowało dwie gry na PlayStation 4 oraz jedną na PC na platformę Steam.

3. Zadanie polega na wyobrażeniu sobie, że mogłoby powstać DLC do gry Marvel's Avengers, w którym Lara Croft dołączyłaby do drużyny Avengersów. Następnie należy stworzyć pracę, która zilustruje udział Lary w takim hipotetycznym DLC. Praca może być artystyczna w dowolnej formie (np. fanart, komiks, grafika komputerowa, animacja, filmik itp.) lub pisemna (tekst maksymalnie do 1200 znaków wraz ze spacjami).

4. Niepublikowaną wcześniej pracę należy przesłać na naszego maila redakcjawotr@gmail.com w temacie wpisując "Avengers", a w treści imię i nazwisko oraz informację, czy uczestnika interesuje gra na PlayStation 4 czy na Steama. Jeden uczestnik może przesłać maksymalnie jedną pracę (artystyczną lub pisemną). Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2021 roku do godziny 23:59. Po 1 października 2021 roku redakcja wybierze trzy najciekawsze zgłoszenia. Nagrody, czyli kody na gry, zostaną przesłane do zwycięzców za pomocą e-maila.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

UPDATE (02.10)
Gratulujemy Krzysztofowi Matulińskiemu i Jakubowi Odziomkowi! :) Zwycięzcy otrzymają od nas darmowe kody na pełne wersje gry Marvel's Avengers! Zwycięskie prace możecie zobaczyć tutaj. Trzecia nagroda nie została przyznana ze względu na brak nadesłanych prac pisemnych.

   


13 września 2021, by Cez
Wybrano nowy głos Lary! To agentka Carter
Platforma Netflix ujawniła, kto będzie głosem Lary Croft w powstającym serialu anime pt. Tomb Raider. Rolę tę otrzymała 39-letnia brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hayley Atwell. Próbek jej głosu możecie posłuchać np. tutaj lub tutaj.

Hayley Atwell jest najbardziej znana z roli agentki Peggy Carter, która jest ważną częścią filmowego uniwersum Marvela. Peggy zadebiutowała w 2011 roku w filmie "Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie". Następnie pojawiała się w wielu kolejnych filmach Marvela, a w 2015 roku otrzymała swój własny serial pt. "Agentka Carter". Najnowszą produkcją, w której wystąpi Hayley Atwell, będzie film "Mission: Impossible 7".


Przypomnijmy, że serial anime Tomb Raider będzie składał się z dwóch sezonów, przy czym ten pierwszy z ośmiu odcinków. Akcja serialu będzie się rozgrywać tuż po wydarzeniach z gry Shadow of the Tomb Raider. Tytuł będzie kanoniczny. Nową animację wyprodukuje wytwórnia Legendary. Firma ta odpowiada m.in. za film "Godzilla kontra Kong" czy za trylogię "Jurassic World". Producentką i scenarzystką jest wspomniana Tasha Huo ("The Witcher: Blood Origin," "Red Sonja"), a producentem wykonawczym Dmitri M. Johnson, prezes dj2 Entertainment odpowiedzialny za "Sonic. Szybki jak błyskawica".

   


11 września 2021, by Redakcja
Serwis WoTR gościem imprezy z grami retro [WIDEO]
W miniony weekend redaktor naczelny serwisu World of Tomb Raider był jednym z gości Tczewskiego Retro Grania - imprezy związanej z grami wideo, która została zorganizowana 4 września w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Posłuchajcie, co na temat serwisu WoTR oraz 25-lecia serii Tomb Raider miał do powiedzenia Bartosz "Cez" Listewnik. Link do całego panelu dyskusyjnego znajdziecie »TUTAJ«!


Organizator imprezy Piotr Bunkowski (twórca gry wideo "A Trip to Yugoslavia" oraz prowadzący program "Graminator"), wypytywał Ceza o szczegóły z życia redakcji WoTR oraz życia fandomu, zwłaszcza tego z Polski. Na końcu panelu uczestnicy imprezy mieli okazję zadać Cezowi kilka pytań. Jedno z nich dotyczyło tego, czy wizerunek klasycznej Lary był zbliżony do modelek porno i czy przeszkadzało to feministkom. Sprawdźcie, co na to odpowiedział Cez ;) Nasz naczelny szczerze również opowiedział o tym, co sądzi o epoce reboota oraz o aktualnych decyzjach twórców serii.


Dodajmy, że podczas eventu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się retro sprzęty. Osiem automatów zapewniło Muzeum Arcade Classics z Elbląga. Były również zawody w tworzeniu gier wideo.

   


9 września 2021, by Cez
Przeprosili za wysoki poziom trudności Anniversary
Pora na kolejny wywiad z twórcami z okazji 25-lecia serii, tym razem po raz pierwszy przeprowadzony z pracownikami Crystal Dynamics, którzy w latach 2003-2007 zajmowali się Tomb Raider Legend i Tomb Raider Anniversary. Cały wywiad możecie zobaczyć »TUTAJ«!

W rozmowie uczestniczył dyrektor kreatywny marki Tomb Raider Noah Hughes oraz dyrektor kreatywny Tomb Raider Anniversary Jason Botta. Obaj panowie pracują przy przygodach Lary od momentu ich przekazania Crystalsom do chwili obecnej. Wywiad przeprowadziła Neha Nair z Crystal Dynamics oraz Chris, twórca kanału Raidercast.

Z wywiadu dowiedzieliśmy się, że w 2003 roku Crystalsi rozważali stworzenie gry, która w jakiś sposób kontynuowałaby TR Angel of Darkness, jednak zwyciężył argument mówiący o tym, że należy dokonać unifikacji między kolejną grą, a popularnymi wówczas filmami z Angeliną Jolie. Z tego powodu złagodzono charakter Lary, która w klasykach była właściwie antybohaterką, na rzecz hollywoodzkiej superbohaterki w trylogii Legend i w filmach. Crystalsi wyznali, że już na wczesnym etapie produkcji TR Legend podjęli decyzję, że w grze będzie zawarta emocjonalna przygoda. Z tego powodu wprowadzili wątek poszukiwań matki, co miało pomóc graczom utożsamić się z bohaterką.


Pracownicy Crystal Dynamics bardzo cieszyli się z tego, że już na początku prac nad Legend do ich ekipy dołączył Toby Gard - twórca postaci Lary Croft i pomysłodawca gry Tomb Raider I. Toby dodał im pewności siebie i pomógł dobrać właściwy kierunek zarówno dla fabuły jak i wizerunku panny Croft.

Jason Botta wyjawił, że stworzenie TR Anniversary było ogromnym wyzwaniem, ponieważ jako dyrektor kreatywny tej gry otrzymał małą ekipę ludzi składającą się z ok. 30-35 osób (była to o wiele mniejsza grupa niż w przypadku Legend) i bardzo mało czasu. Właśnie z tego powodu Crystalsom nie udało się stworzyć remake'u w skali 1:1 - sporą ilość pomieszczeń z TR1 musieli pominąć i w efekcie Anniversary stanowi około 1/4 tego, co można było zobaczyć w grze Tomb Raider I. Botta przy okazji puścił oko do fanów i przeprosił za bardzo trudną końcówkę TR Anniversary, czyli za moment gdy gracze muszą wspinać się po ścianach szybu w atlantydzkiej piramidzie - to właśnie on żądał od swoich ludzi, aby ta wspinaczka była bardzo trudna. Rzeczywiście taka ona była, głównie za sprawą zręcznościowych czasówek, w ramach których trzeba było kilkukrotnie korzystać z linki z hakiem.

   


8 września 2021, by Cez
Lara i jej sobowtór na nowej okładce Underworld
Z okazji 25-lecia serii Tomb Raider wrzesień poświęcamy grze Tomb Raider Underworld. Na prośbę studia Crystal Dynamics utalentowani artyści przygotowują nowe wersje okładek wszystkich głównych części gier z Larą Croft. W przypadku Underworld remake'u okładki dokonała Laura H. Rubin.


Na najnowszej grafice widzimy zarówno Larę Croft jak i jej sobowtóra wyhodowanego na Atlantydzie przez Natlę. Laura H. Rubin na co dzień tworzy fotorealistyczne prace (link do jej konta na Instagramie), w których bawi się światłem i cieniem i właśnie dlatego według studia Crystal Dynamics idealnie nadała się do stworzenia nowej wersji okładki TR8. Prócz sąsiadujących ze sobą dwóch postaci, w tle widzimy kamień, a na nim wikińskie runy, nawiązujące do głównego motywu TR Underworld, czyli do mitologii Wikingów.

Dodajmy, że Crystalsi wciąż mają w planach opublikowanie nowych okładek do gier TR Angel of Darkness oraz TR Legend. Wytypowani artyści potrzebują więcej czasu, stąd poślizg.

Przy okazji zapraszamy do naszej facebookowej Grupy World of Tomb Raider oraz na nasz kanał w serwisie YouTube, gdzie możecie obejrzeć masę archiwalnych filmików związanych z TR Underworld - łapcie za link do playlisty!

   


6 września 2021, by Cez
Microsoft zapłacił 100 mln dolarów za Rise of the TR?
Były pracownik Square Enix i Eidos Montreal ujawnił, że firma Microsoft miała zapłacić 100 milionów dolarów za czasową wyłączność gry Rise of the Tomb Raider, która w pierwszej kolejności ukazała się na konsolach z serii Xbox. Firmy Square Enix i Microsoft dotąd nie potwierdziły tych doniesień.

Informację tę podał Fabien Rossini na swoim profilu w serwisie Linkedin. Po jej ujawnieniu szybko została usunięta. We wpisie można było przeczytać, że mężczyzna uczestniczył w negocjacji "umowy o wyłączność Tomb Raidera" z Microsoftem. Według niego kontrakt był wart 100 milionów dolarów. Nazwa gry Rise of the Tomb Raider wprost nie padła, ale dziennikarze związani z branżą gier podejrzewają, że tak drogi kontrakt miał właśnie wiele wspólnego z kontrowersyjną wyłącznością wspomnianej gry. Przypomnijmy, że gdy w 2014 roku Microsoft ogłosił, że wyda RotTR na wyłączność na konsolach Xbox 360 i Xbox One, przez pewien czas nie ujawniano, że będzie to wyłączność czasowa. Gdy z kolei ten ważny szczegół ogłoszono, Microsoft nie informował, na jak długo owa wyłączność czasowa została określona.


Warto dodać, że w pierwszym roku sprzedano na Xboxach i PC milion kopii RotTR. Z kolei po roku, czyli już po tym gdy gra ukazała się również na PlayStation 4, liczba sprzedanych egzemplarzy gwałtownie podskoczyła, osiągając liczbę 7 milionów po kolejnym roku. Być może wątpliwy sukces gry na Xboxach sprawił, że w przypadku Shadow of the Tomb Raider Microsoft nie chciał już wydawać tak ogromnych sum za wyłączność i w efekcie ku uciesze fanów tytuł ukazał się tego samego dnia na PC, Xboxie oraz PS4.

   


5 września 2021, by Cez
Zobacz zawartość książki kucharskiej Lary
Wydawnictwo Insight Editions ujawniło kilka przykładowych stron z nadchodzącej oficjalnej książki kucharskiej i przewodnika, czyli "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide". Poniżej zamieściliśmy dwie z nich, a po więcej odsyłamy na nasz fanpage na Facebooku lub polecamy ściągnięcie pliku PDF.

Na zaprezentowanych stronach widzimy nie tylko przepisy kulinarne z krajów, które odwiedziła Lara Croft, ale także opisy poszczególnych lokacji z ciekawostkami dla turystów. Obok opisów potraw zamieszczono ich zdjęcia - spostrzegawczy fani z pewnością wypatrzą takie smaczki jak artefakt lub pistolet, czyli nawiązania do przygód Lary.


Książka "Tomb Raider: The Official Cookbook and Travel Guide" autorstwa Sebastiana Haley'a, Meagan Marie i Tary Theoharis zostanie wydana przez Insight Editions 26 października tego roku i będzie zawierała 144 strony wypełnione ponad czterdziestoma przepisami kulinarnymi z całego świata. W publikacji pojawią się opisy poszczególnych dań pochodzących z krajów, które Lara odwiedziła w ciągu 25 lat, a także opisy tych miejsc w formie przewodnika. Dodatkowo prócz zdjęć potraw w książce mają się znaleźć grafiki z Larą Croft. Cena książki wynosi 30 dolarów, czyli ok. 115 zł.


Przy okazji wspomnijmy o nowościach związanych ze świętowaniem 25-lecia serii ujawnionych przez studio Crystal Dynamics. Twórcy poinformowali, że promocja dwóch spin-offów z pobocznej serii pt. Lara Croft odbędzie się w grudniu łącznie z Shadow of the Tomb Raider. Meagan Marie poinformowała również, że w tym roku nie uda się wydać na PC TR Underworld DLC (zapowiadaliśmy to w newsie w lutym), ponieważ wymaga to dodatkowych zasobów, którymi studio obecnie nie dysponuje. W październiku Crystalsi ujawnią duże niespodzianki dla fanów, jednak nie będzie to zapowiedź nowej gry czy remastera, a smaczki, z których ucieszą się miłośnicy serii.