strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LISTOPAD 202326 listopada 2023, by Cez
Scenarzystka The Marvels stworzy serial z Larą
Serwis Variety ujawnił, że Megan McDonnell będzie odpowiedzialna za scenariusz serialu aktorskiego Tomb Raider, który powstaje dla platformy Amazon Prime. Fani serii nie ukrywają obaw, ponieważ scenarzystka ma na swoim koncie m.in. fatalnie oceniony najnowszy film MCU, czyli The Marvels.

Informacja o Megan McDonnell pojawiła się w zestawieniu dziesięciu scenarzystów, których kariery warto śledzić - ranking został opublikowany w serwisie Variety. W tekście pada krótka wzmianka o tym, że scenarzystka będzie odpowiedzialna za fabułę serialu aktorskiego Tomb Raider, o którym nie wiadomo w chwili obecnej nic więcej poza tym, że stworzy go producentka i scenarzystka Phoebe Waller-Bridge, znana z ostatnich przygód Indiany Jonesa. Megan McDonnell ma na swoim koncie scenariusze do dwóch odcinków bardzo dobrze ocenianego serialu WandaVision (epizody "Teraz w kolorze" i "Przerywamy ten program"), a także scenariusz fatalnie ocenianego filmu kinowego The Marvels, który napisała wraz z Nią DaCostą i Elissą Karasik. Wiadomo również, że Megan stworzy scenariusz do odcinków powstającego serialu Agatha: Darkhold Diaries, który będzie spin-offem WandaVision.


W tym samym rankingu pada również dobrze znane fanom Lary nazwisko Tashy Huo, która odpowiada za nadchodzący serial animowany Netflixa pt. Tomb Raider: The Legend of Lara Croft. Serwis Variety przytacza jej najnowsze słowa dotyczące tego tytułu: "Lara Croft każdego tygodnia nie tylko uda się do nowej świątyni, ale weźmie udział w emocjonalnej historii opartej na postaciach - i to mnie najbardziej ekscytuje".

   


20 listopada 2023, by Cez
Zmarł Joss Ackland, mistrz Eckhardt z AoD
W wieku 95 lat zmarł Joss Ackland - brytyjski aktor filmowy, który wielokrotnie wcielał się w role czarnych charakterów. W grze TR Angel of Darkness użyczył głosu Czarnemu Alchemikowi, czyli mistrzowi Pieterowi Van Eckhardtowi, który był szefem organizacji przestępczej Cabal. Jonell Elliott, czyli aktorka głosowa, która wcieliła się w tej grze w Larę, oddała na Instagramie hołd ku pamięci zmarłego aktora.


Urodzony 29 lutego 1928 roku Joss Ackland zmarł kilka dni temu, 19 listopada. Aktor wystąpił w ponad 130 filmach, głównie jako czarny charakter. Był nominowany do Nagrody BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę baroneta Sir Henry'ego "Jocka" Delvesa Broughtona w dramacie kryminalnym "Biała intryga" (1987). Występował na West Endzie i Broadwayu oraz w filmach i serialach. Praca przy grze Angel of Darkness była jego jedyną dubbingową rolą w karierze. Tutaj możecie przypomnieć sobie jego zachrypnięty, mroczny głos w roli Eckhardta, a tutaj posłuchać o jego innych rolach.


Powyżej publikujemy zdjęcie, na którym widzimy Jossa oraz Jonell podczas sesji nagraniowej sprzed 20 lat. W taki oto sposób aktorka pożegnała zmarłego artystę na Instagramie: "Spoczywaj w pokoju, Jossie Acklandzie - większość z was wie, że pracowaliśmy razem przy Tomb Raider Angel of Darkness. Świetny aktor z władczym głosem, który perfekcyjnie zagrał złoczyńcę Eckhardta".

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku ukazała się nieoficjalna kontynuacja AoD pod postacią powieści Tomb Raider: Path of the Black Alchemist (Ścieżka Czarnego Alchemika) autorstwa J. R. Milward. Mimo że Eckhardt zginął na końcu gry, to jego obecność wciąż jest odczuwalna w kontynuacji, stąd tytuł tej książki. Link do polskiego tłumaczenia tej powieści zamieściliśmy w poprzednim newsie.

   


18 listopada 2023, by Cez
Druga część sequela Angel of Darkness PO POLSKU!
Głodni przygód Lary i Kurtisa? Publikujemy drugą część polskiego przekładu powieści Tomb Raider: Path of the Black Alchemist (Ścieżka Czarnego Alchemika) autorstwa J. R. Milward. Za tłumaczenie i korektę odpowiada grupa wiernych, polskich fanów Anioła Ciemności. Tym razem przenosimy się do lokacji, która została wycięta z pierwotnej gry - do niemieckiego zamku Kriegler. Zaktualizowany plik PDF z polskim tłumaczeniem możecie pobrać za pośrednictwem serwisu WoTR, konkretnie »TUTAJ!«


Dokładnie 1 lipca Jennifer Milward opublikowała na swojej stronie książkę Path of the Black Alchemist, która jest nieoficjalną kontynuacją gry TR Angel of Darkness (link do newsa). Tuż po tej publikacji zawiązała się polska grupa tłumaczy, którzy postanowili przełożyć całą powieść na język polski w częściach. We wrześniu opublikowaliśmy w ich imieniu 8 pierwszych rozdziałów, rozgrywających się w czeskiej Pradze, a dziś do pliku PDF dołączamy rozdziały 9-17, których akcja dzieje się na zamku Kriegler, a także krótki słowniczek pojęć oraz nota od tłumaczy. W kolejnych miesiącach zespół udostępni trzeci i ostatni fragment Path of the Black Alchemist, czyli rozdziały 18-29.


Pomysłodawczynią i liderką zespołu tłumaczy jest Ewa Gendek, która wraz z Lidią Widłą odpowiada za polski przekład Ścieżki Czarnego Alchemika. Z kolei korekty i redakcji tekstu dokonali: Magda Bilińska "Nasty", Justyna Maciaszek, Dawid Barbarzak i Krystian Horwacik. Redakcja serwisu WoTR w imieniu całego polskiego fandomu dziękuje temu zespołowi za poświęcony czas. Dzięki Wam wszyscy polscy fani mogą po wielu, naprawdę wielu latach dowiedzieć się, jak mogły potoczyć się dalsze losy Lary Croft i Kurtisa Trenta. DZIĘKUJEMY!

Dodajmy, że J. R. Milward zamierza wydać także drugą sequelową powieść, wieńczącą trylogię Angel of Darkness. Premiera miała nastąpić na przełomie roku, jednak najprawdopodobniej odbędzie się najwcześniej wiosną.

   


14 listopada 2023, by Cez
Lara trafi do gry karcianej Magic: The Gathering
Macie ochotę na kolejny crossover z Larą Croft? Tym razem nie chodzi o gościnny występ słynnej archeolożki w grze wideo, a w stołowej grze karcianej Magic: The Gathering. Specjalny zestaw siedmiu kart o nazwie Secret Lair x Tomb Raider zadebiutuje 20 listopada. To efekt współpracy studia Crystal Dynamics i Wizards of the Coast, czyli wydawcy karcianki. »TUTAJ« możecie zobaczyć krótki zwiastun tego crossovera.


Magic: The Gathering to powstała w 1993 roku kolekcjonerska gra karciana, w której potrzebne są co najmniej dwie osoby z własnymi taliami. Każdy gracz wciela się w wybraną postać, która używa różnorodnych zagrań, przedmiotów i stworzeń w celu pokonania przeciwnika. 20 listopada rozpocznie się sprzedaż specjalnego zestawu siedmiu kart Secret Lair x Tomb Raider, który w podstawowej wersji będzie kosztował 40 dolarów (ok. 160 zł). Droższa edycja składająca się z siedmiu kart pokrytych specjalną folią będzie kosztować 50 dolarów (ok. 200 zł). Zamówień będzie można dokonać tutaj. Zestaw tych kart będzie dostępny tylko przez krótki czas.


W zestawie Secret Lair x Tomb Raider znajdzie się jedna karta z postacią Lary Croft, pięć kart z lokacją, artefaktem bądź wydarzeniem (jedna z nich jest dwustronna) oraz jedna karta ze skarbem. Każda z kart będzie zawierać unikalną grafikę. Autorami tych prac są następujący artyści: Jonas De Ro, Eliz Roxs, Greg Staples oraz Polak - Bartek Fedyczak. Przykładowo na kartach znajdziemy odniesienia do Zaginionej Doliny z gry Tomb Raider Anniversary, do włóczni Toteca z Lara Croft and the Guardian of Light, do katastrofy statku Endurance z gry Tomb Raider (2013) czy do zaginionego miasta Kitież z Rise of the Tomb Raider. Z kolei na karcie ze skarbem widzimy ostrze Chirugai Kurtisa Trenta z TR Angel of Darkness, fotografię małej Lary wraz z jej rodzicami, czy też artefakt Atlas z RotTR.

Więcej informacji na temat gry Magic: The Gathering można przeczytać np. na Wikipedii (klik!) lub na oficjalnej stronie (klik!).

   


11 listopada 2023, by Cez
Zobacz, jak powstaje serial anime z Larą Croft
Jak wygląda proces powstawania serialu animowanego Tomb Raider: The Legend of Lara Croft? O tym możemy się przekonać dzięki dwuminutowemu materiałowi making of, który został zaprezentowany podczas eventu Netflix Geeked Week. Filmik możecie zobaczyć »TUTAJ«. Platforma wciąż nie ujawniła daty premiery serialu ani pełnego zwiastuna. Wiadomo jedynie, że tytuł ma zadebiutować na Netflixie w przyszłym roku.


W materiale wypowiada się Joy Hua, która zajmuje się projektowaniem wizerunku postaci, w tym samej Lary Croft. Twórczyni wyraźnie zaznacza, że w serialu Tomb Raider: Legenda Lary Croft zobaczymy przemianę bohaterki znanej z trylogii surwiwalowej w klasyczną. W filmiku pokazano wiele przykładowych strojów (w tym suknię balową!), które panna Croft będzie nosić w ośmiu zaplanowanych odcinkach, a także ukazano serialowy wizerunek Jonaha, czyli przyjaciela archeolożki.


W materiale wideo widzimy również prototypowe animacje, z których można wywnioskować, że akcja jednego z odcinków rozegra się w Paryżu, a Lara będzie biegać po dachach budynków, zajrzy do kawiarni oraz będzie jeździć na motocyklu. Na zaprezentowanych ujęciach widać rebootowe atrybuty Lary, czyli czekan, łuk oraz jadeitowy naszyjnik. Widzimy również rendery ukazujące lokacje godne rabusia grobowców - azjatycką budowlę oraz grotę rozpoczynającą się od wielkiej paszczy.


Serial Tomb Raider: The Legend of Lara Croft będzie składał się przynajmniej z dwóch sezonów, przy czym pierwszy będzie liczył 8 odcinków. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Tasha Huo. Znane są nazwiska piątki aktorów, którzy użyczą swoich głosów w tym tytule. Są to: Hayley Atwell (Lara Croft), Earl Baylon (Jonah), Allen Maldonado (Zip), Richard Armitage (Devereaux) i Ncuti Gatwa (Eshu). Za tworzenie serialu odpowiada Legendary Television, studio Powerhouse Animation, a także dj2 Entertainment. Konkretnej daty premiery Netflix nadal nie podał.