strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisuNigdy nie grałem w Tomb Raidera - wywiad z głosem JacobaFani serii Tomb Raider z całego świata zadali na Forum Square Enix pytania aktorowi głosowemu Philipowi Anthony'emu-Rodriguezowi, który w Rise of the Tomb Raider wcielił się w rolę Jacoba. Poniżej zamieszczamy wszystkie pytania i odpowiedzi. W drugiej połowie wywiadu padają pytania spoilerowe, które wyraźnie oddzieliliśmy od tych niespoilerowych.


Valenka: Jaką część swojej pracy przy Rise of the Tomb Raider polubiłeś najbardziej?

Philip Anthony-Rodriguez (Jacob): Cześć Valenka, świetne pytanie! Muszę powiedzieć, że to co najbardziej polubiłem w mojej pracy przy Rise to to, że wcieliłem się w jedną z czołowych postaci w fabule gry jako jeden z sojuszników i przyjaciół Lary. Podobało mi się, że w czasie trwania przygody mogliśmy zobaczyć zaufanie i przyjaźń, które rosło między bohaterami. Bardzo polubiłem też proces kręcenia i odgrywania scen. To tak jakby grać w prawdziwym filmie, ale ze śmiesznym kombinezonem i nakryciem głowy. Zarówno to jak i podkładanie głosu postaci w studiu było świetną zabawą!

Gitb97: Jak udało ci się otrzymać rolę Jacoba?

Hej Gitb97! Byłem ogromnie podekscytowany, kiedy dowiedziałem się, że otrzymałem rolę Jacoba. Ma bardzo ciekawy charakter i przez to jest wielowarstwową postacią. To lider, wojownik, mistyk i sojusznik Lary. Dużo przygotowywałem się do tej roli np. do sposobu jego mowy, a w trakcie produkcji musiałem odgrywać też jego postać. Był to zdecydowanie jeden z najwspanialszych momentów, przy którym byłem zaangażowany w grze.

Metalrocks: Co było dla ciebie najtrudniejsze do wykonania?

Cześć Metalrocks! Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jaką musiałem zrobić w trakcie pracy nad Rise of the Tomb Raider, było odgrywanie scen do filmików i rozgrywki. Nosiliśmy specjalne kombinezony, a nasze twarze zostały specjalnie "zmapowane", by kamery mogły jak najlepiej uchwycić naszą mimikę. Kamery przytwierdzone były do aparatury przy głowie, którą musieliśmy nosić przez cały czas filmowania. Było w tym dużo zabawy, ale też masa roboty. Kocham to co robię, czyli kreowanie kultowych bohaterów gier video! :)

Heidi_w_: Jak dużo fabuły gry i historii postaci przedstawiono ci zanim zaczęliście nagrywanie dialogów?

Cześć Heidi! Niesamowite pytanie! Na szczęście dano mi bardzo sporo danych dotyczących Jacoba. Producenci i projektanci gry bardzo szczegółowo określili to jaką on ma być osobą - tajemniczą postacią posiadającą klucz rozwiązujący tajemnicę, którą Lara tak bardzo stara się odkryć. Do mnie należało uczynienie go tak bardzo prawdziwym i ludzkim jak to tylko możliwe. Szukając motywacji próbowałem postawić się w pozycji Jacoba, obserwując jego relacje z Larą i Ocalałymi. Starałem się wyrazić to wszystko moim głosem i za pomocą odgrywanych przeze mnie scenek.

gigantyzm: Czy były jakieś sceny, które chciałbyś zobaczyć w grze, a które ostatecznie do niej nie trafiły? Tak zwane usunięte sceny?

Hej gigantyzm! Dobre pytanie. Niestety nie miałem zbyt wielu scen, które zostały usunięte. Jednak istnieją przypadki, gdzie dialogi, a nawet całe sceny zostały wycięte lub zmienione w celu przekształcenia ich na lepsze. Muszę cię zmartwić, ale nie mam dla ciebie żadnych soczystych kąsków! ;)

Heidi_w_: Czy miałeś możliwość zasugerowania jakichś zmian w swoich dialogach?

Cześć Heidi! Właściwie to tak... Udało mi się to zrobić kilka razy. Jako aktor muszę uszanować tekst scenarzysty, by nie oddalić się zbytnio od tego, w jakim kierunku zmierza historia. Zazwyczaj są jakieś konkretne powody, dla których napisali to, co napisali. Czasami jednak dialog wymaga poprawek i zostaje zmieniony. Jako aktor posiadam bardzo dobry instynkt i zdarzyło się, że scenarzyści kilka razy pytali mnie o sugestie dotyczące tego jak przekształcić dany wers, by brzmiał lepiej. To miłe wiedzieć, że są oni otwarci na nasze pomysły i biorą je pod uwagę. :)

Rai: Czy kiedykolwiek grałeś w którąś z poprzednich części serii Tomb Raider?

Cześć Rai! Wstyd przyznać, ale nigdy nie grałem w żadną z poprzednich odsłon Tomb Raidera. Jednak będąc częścią ekipy Rise of the Tomb Raider stałem się jednym z zagorzałych fanów Lary! Patrząc na to jak piękna i zaawansowana technologicznie jest najnowsza część, muszę przyznać, że bardzo ciężko się od niej oderwać! Rise of the Tomb Raider rządzi!Poniższe pytania i odpowiedzi zawierają SPOILERY z Rise of the Tomb Raider


Steel_Wing: Kim inspirowałeś się grając Jacoba?

Cześć Steel_Wing! Dobre pytanie! Muszę przyznać, że grając Jacoba głównie inspirowałem się moim tatą. Był on bardzo mądrym, odważnym, silnym, pomocnym i budzącym zaufanie człowiekiem. Posiadał wiele cech, które możemy zaobserwować u Proroka. Natomiast jego twarda i szelmowska postawa wzorowana była na postaci Hana Solo z Gwiezdnych Wojen. Jest to kolejna inspirująca mnie osobowość. ;)

Rai: Jaka jest twoja ulubiona scena, którą odegrałeś?

Cześć Rai! Trudno jest odpowiedzieć mi na to pytanie, ponieważ miałem bardzo dużo zabawy wykonując je wszystkie. Muszę jednak przyznać, że to ta końcowa scena, gdzie Jacob daje Larze pozwolenie na zniszczenie Źródła, jest moim faworytem! Mimo że jest to scena śmierci Jacoba, to wszystko na czym bazuje jest ważne i ujmujące.

Daring _Do: Jaki jest twój ulubiony cytat z gry?

Cześć Daring_Do! Istnieje kilka cytatów, które lubię, ale muszę przyznać, że jednym z moich faworytów jest tekst, który Jacob umierając wypowiada do Lary: "Przeżyłem już wystarczająco. Jesteś jedną z najbardziej niezwykłych osób, jakie w życiu spotkałem. To mój koniec. W końcu nadszedł." Uważam, że słowa te przynoszą ulgę i dają do zrozumienia, że czasami nieśmiertelność nie jest tym, czym wydaje się być. :)

Lyle Croft: Co sądzisz o charakterze Jacoba? Czy odbierasz go jako odzwierciedlenie ojcowskiej postaci w życiu Lary? Czy znasz jakieś obce języki jak Prorok? Czy umiesz walczyć jak Jacob?

Świetne pytania Lyle Croft! Fajne nazwisko nawiasem mówiąc. Absolutnie uwielbiam postać Jacoba. To człowiek, który jest nieśmiertelny i tym samym odznacza się ogromną wiedzą o świecie i starożytnych tajemnicach. Jest zarówno kochającym ojcem i ostrym wojownikiem. Podoba mi się sposób, w jaki jego drogi krzyżują się z drogami Lary, by ostatecznie skończyć jako przyjaciele i sojusznicy. Uważam również, że jest on swojego rodzaju odzwierciedleniem postaci jej ojca. Zwłaszcza, kiedy bohaterka zwierza się Jacobowi z powodów, dla których poszukuje Boskiego Źródła i ile znaczy dla niej Lord Croft, skoro podjęła się ona kontynuacji jego pracy. Jacob to zauważa i również współczuje jej z powodu straty, a także pomaga jej w wykonaniu jej "misji". Prócz angielskiego mówię płynnie po hiszpańsku i trochę w pięciu innych językach, więc można uznać, że mam podobną znajomość językową co Prorok. Jeżeli chodzi o moje umiejętności walki, to od ponad dziesięciu lat uprawiam boks w stylu zachodnim, boks tajski i kickboxing, więc byłbym spokojny, jeżeli kiedykolwiek musiałbym stanąć do walki z Trójcą... lub kimkolwiek innym. ;)

Metalrocks: Czy jesteś smutny z powodu śmierci Jacoba?

Hej Metalrocks! Byłem bardzo smutny wiedząc, że moja postać umiera. Głównie dlatego, że nie będzie szansy na to, by on powrócił w kolejnych częściach Tomb Raidera. Ale mogę odejść spokojnie wiedząc, że był on integralną częścią bardzo ekscytującej i popularnej serii gier. Jest to warte ceny mojej (wirtualnej) śmierci. ;)


Tłumaczenie: Autumn
© WoTR 2016