.: ANGELINA JOLIE :.


Angelina Jolie, córka Jona Voighta ("Nocny kowboj") oraz aktorki i modelki Marcheline Bertrand, uważana jest obecnie za jedną z najciekawszych odtwórczyń w kinie amerykańskim. Pomimo swojego młodego wieku ma już trzy Złote Globy i Oscara. W 2000 r. magazyn "People" umieścił jej nazwisko pośród 50 najpiękniejszych ludzi świata. Podobnie jak starszy brat, aktor i reżyser James Haven, zrezygnowała z używania nazwiska ojca.

Należała do bardzo zbuntowanych dzieci. Nie chciała chodzić do szkoły, związała się z grupą punków. Rodzice postanowili zainteresować ją aktorstwem. Gdy miała 11 lat zapisali ją na kursy do słynnego Lee Strasberg Theater Institute w Los Angeles. Jednak przed kamerą debiutowała już kilka lat wcześniej, obok swojego ojca, w mało znanym filmie Hala Ashby'ego - "Looking to Get Out" (1982). W wieku 16 lat postanowiła się usamodzielnić i zaczęła pracować jako modelka. Znalazła się w kilku teledyskach, m.in. Meat Loafa, Lemonheads, Lenny'ego Kravitza oraz Rolling Stonesów. Wystąpiła też w etiudach studenckich Jamesa. W końcu zdecydowała się na naukę na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego. Po powrocie do Los Angeles dołączyła do grupy teatralnej Met Theater Group, gdzie grała m.in. obok Eda Harrisa i Holly Hunter.

Na ekranie zaczęła stale występować w 1993 r. Najpierw była drugoplanowa rola kobiety-cyborga w niezbyt udanym obrazie science fiction "Cyborg II: Glass Shadows" Michaela Schroedera. Dwa lata później w "Hakerach" Iaina Softleya otrzymała swoją pierwszą główną rolę. Film został przyjęty dość chłodno, jednak sama Jolie uzyskała przychylne recenzje. Na planie poznała i związała się z angielskim aktorem Jonny Lee Millerem ("Trainspotting", "Plunkett i Macleane"). O ich ceremonii ślubnej z pasją rozpisywała się prasa brukowa - całe artykuły poświecono strojowi aktorki: czarnym skórzanym spodniom oraz bluzce, na której własną krwią wypisała imię partnera. Pomimo poświęcenia, związek nie przetrwał długo: separację ogłoszono już po kilkunastu miesiącach, a sprawa rozwodowa została sfinalizowana w 2000 r.

Niezależnie od wzlotów i upadków w życiu prywatnym, kariera Jolie nabierała coraz większego tempa. Aktorka występowała dużo i w bardzo zróżnicowanym repertuarze. Stopniowo zdobywała coraz lepsze oceny krytyki i widzów. Po sensacyjnym "Without Evidence" (1995), gdzie wcieliła się w narkomankę, zagrała w dwóch komediach: obok Michaela Biehna w "Mojave Moon" (1996) Kevina Dowlinga oraz w "Love Is All There Is" (1996) Josepha Bologni i Renee Taylor, gdzie zakochała się w synu właścicieli konkurencyjnej restauracji. Nie zabrakło jej też w adaptacji powieści Joyce'a Carola Oatesa - "Foxfire" (także 1996), gdzie zagrała tajemniczą outsiderkę Margret 'Legs' Sadovsky, nazwaną przez magazyn "Variety" - "kobiecą odpowiedniczką Jamesa Deana". W 1997 r. towarzyszyła m.in. Davidowi Duchovny'emu w dramacie "Zabawy w Pana Boga" Andy'ego Wilsona. W tym samym roku ważniejszy okazał się jednak występ w telewizyjnym filmie Johna Frankenheimera - "George Wallace". Rola Cornelii Wallace przyniosła Jolie pierwszą statuetkę Złotego Globa oraz nominację do Emmy. Kolejne nagrody, w tym statuetkę Gildii Aktorów Ekranowych, Golden Satellite Award, Złoty Glob i drugą nominację do Emmy, posypały się za rolę uzależnionej od narkotyków i umierającej na AIDS modelki - Gii Carangi w wyprodukowanym przez telewizję HBO obrazie "Gia" (1998).

Pod koniec lat 90. aktorka zaczęła grać coraz większe role w coraz ważniejszych produkcjach. Na planie "Zmęczenia materiału" (1999) Mike'a Newella poznała Billy Bob Thorntona, którego poślubiła po rozwodzie z Millerem, 5 maja 2000 r. W "Kolekcjonerze kości" Phillipa Noyce'a wcieliła się w młodą policjantkę, która z pomocą Denzela Washingtona prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Tym razem otrzymała nominację do nagrody wypożyczalni kaset video Blockbuster. Wielkim sukcesem okazała się rola Lisy Rowe w "Przerwanej lekcji muzyki" (także 1999) Jamesa Mangolda według powieści Susanny Kaysen. Swoim występem przyćmiła partnerkę z planu - Winonę Ryder. Kreacja rozchwianej emocjonalnie dziewczyny przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz Złoty Glob, nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych i nagrodę Blockbuster.

Po ukończeniu prac nad sensacyjnym filmem "60 sekund" (2000) wyprodukowanym przez Jerry'ego Bruckheimera, gdzie partnerowała Nicholasowi Cage, znalazła się jako Lara Croft na planie superprodukcji "Tomb Raider" (2001), opartej o słynną grę komputerową. Wśród jej najnowszych filmów znajdują się "Orginal Sin" (2001) oraz "Life or Something Like It" (2002).

W 2000 r. podczas Hollywoodzkiego Festiwalu Filmowego Angelina otrzymała nagrodę dla Aktorki Roku. Jej drugą wielką pasją obok aktorstwa są tatuaże - ma ich podobno siedem.