przeciwnicymały pająk (beneath the ashes)

Małe, niepozorne stworzenie, jednak ignorowane może wyrządzić poważną krzywdę. Potrafią wspiąć się na Larę i zaatakować. Wtedy należy je jak najszybciej strzepnąć. Można je potraktować strzałem z pistoletu, bądź po prostu rozdeptać.duży pająk (beneath the ashes)

Wita bohaterkę już po drugiej stronie pomostu w jaskini. Potrafi chodzić po ścianach. A tam, w pajęczynach, może się nieźle przyczaić. Kilka strzałów z pistoletu powinno załatwić sprawę. Gdy znajduje się wystarczająco daleko, można rzucić w niego granatem.nietoperz (beneath the ashes)

Pojawiają się nader często, co pewnie wynika z tego, że cała przygoda rozgrywa się w jaskini. Atakują w grupach i potrafią być bardzo natrętne. A do tego - jeśli pozwolimy mu się za bardzo zbliżyć - potrafi całkiem dotkliwie zranić. Kilka szybkich strzałów powinno zapewnić nam ponowny spokój.thrall - strażnik (beneath the ashes i lara's shadow)

Jak na średniowieczny loch przystało, mamy też do czynienia z rycerzami. Ale nie ze zwykłymi, a z potraktowanymi tajemniczą substancją, a co za tym idzie, potrafiącymi się regenerować. Postacie te przypominają szkielety ludzi ubrane w zbroje i dzierżące w dłoniach tarcze. Pozbywamy się ich dokładnie w taki sam sposób jak ich kolegów spotkanych wcześniej.thrall - troll (lara's shadow)

Spotykamy go w korytarzu prowadzącym do komnaty z Jormungandem . Bezmózgi olbrzym porusza się wolno, ale ma silny cios. Spowalniając czas i wykonując serię ciosów roztrzaskamy jego kości na kawałeczki.