KLAWISZOLOGIA


  » Poruszanie się

• Bieg

W przeciwieństwie do poprzednich części Tomb Raidera, w Legend musimy podczas gry używać myszki. Aby wprawić Larę w ruch należy korzystać z klawiszy kierunkowych W, S, A, D. Klawisz W spowoduje, że Lara zacznie się poruszać do przodu (względem naszego ustawienia kamery). Klawisze D i A działają podobnie, z tym, że Lara zacznie biec w bok, odpowiednio do ustawienia kamery (czyli inaczej niż w poprzednich częściach, gdzie boczne kursory powodowały obrót Lary wokół osi). Klawisz S powoduje odwrócenie się Lary o 180 stopni i bieg naszej bohaterki twarzą skierowaną do nas. Równoczesne wciśnięcie np. klawisza W i A spowoduje, że Lara pobiegnie do przodu i będzie delikatnie skręcać w lewo. Podczas poruszania cały czas pomagamy sobie myszką, tak by kamera znajdowała się w najwygodniejszej dla nas pozycji. Wciśnięcie J powoduje chwilowe ustawienie się kamery za plecami Lary.
• Skradanie się

Aby przejść do trybu skradania wciśnij klawisz kierunkowy (W, S, A, D) oraz lewy Shift. Lara zacznie powoli się skradać. Równoczesny bieg i szybkie, wielokrotne wciskanie lewego Shiftu spowoduje wolne chodzenie.
  » Skok

• Zwykły skok

Aby podskoczyć w miejscu wciśnij Spację lub Prawy Przycisk Myszy (PPM). Jeśli podejdziesz do jakiejś krawędzi, Lara podczas skoku automatycznie się jej złapie.

Aby skoczyć w jakimś kierunku wciśnij PPM i klawisz W, S, A lub D. Bohaterka, w przeciwieństwie do poprzednich części, odwróci się w danym kierunku i skoczy.

Aby skoczyć z rozbiegu odejdź na 3 - 4 kroki od krawędzi, wciśnij W i dopiero po chwili (gdy postać już biegnie) PPM.

By skok Lary był dłuższy przytrzymaj przez chwilę PPM.

Dwukrotne wciśnięcie PPM spowoduje, że Lara wykona salto do przodu.
• Skok podczas walki

Gdy Lara ma wyciągniętą broń (np. przy użyciu klawisza G), wówczas równoczesne wciskanie PPM i W, S, A lub D powoduje odpowiednio: skok do przodu, salta w bok i do tyłu. Ruchy te przypominają skoki znane z klasycznej serii TR.
• Skok na główkę

Aby skoczyć na główkę należy skorzystać z klawisza kierunkowego W oraz równocześnie wcisnąć PPM oraz F.
• Akrobacje

Kilkakrotne wciśnięcie PPM oraz kierunku spowoduje, że Lara rozpocznie pokaz swoich akrobatycznych umiejętności. Wciskanie zamiennie PPM i F powoduje jeszcze ciekawsze kombinacje ruchów. Gdy podczas wykonywania takich akrobacji zmienisz kierunek (np. z W na S), zobaczysz, że Lara zakończy salta do przodu i zacznie te same czynności wykonywać do tyłu.

  » Akcja
E, czyli przycisk akcji (działania) służy w grze do wykonania bardzo wielu czynności. Za jego pomocą otwieramy drzwi, wciskamy przyciski, pociągamy dźwignie, walczymy wręcz, pchamy i ciągniemy przedmioty, podnosimy znalezione rzeczy, przeszukujemy szafki, włączamy podczerwień podczas patrzenia przez lornetkę czy rozpoczynamy rozmowę z napotkaną postacią.
  » Walka

• Strzelanie

Rodzaj broni możesz wybrać wciskając End. Uwaga, Lara może mieć w danym momencie tylko dwie bronie – domyślne pistolety oraz bardziej zaawansowany rodzaj broni! Jeśli napotkasz po drodze na nową broń, wciśnij E by ją podnieść z ziemi. W tym momencie poprzednia broń zostanie upuszczona na ziemię. Aby wyciągnąć pistolety wciśnij G. Jeśli cel jest w polu widzenia, postać sama go namierzy i będzie za nim podążać wzrokiem. Cel można zmienić obracając kamerę myszką bądź wciskając G. Wciśnięcie H lub Lewego Przycisku Myszy (LPM) powoduje oddanie strzału, a przytrzymując ten klawisz spowodujesz, że postać będzie strzelała cały czas. Podczas atakowania można się oczywiście poruszać za pomocą W, S, A, D. Możesz także skakać, aby to zrobić należy wcisnąć PPM i odpowiedni kursor. Broń chowa się tak samo jak wyjmuje czyli klawiszem G. Jeśli nie ma w pobliżu przeciwnika, Lara sama po kilku sekundach schowa pistolety.

• Walka wręcz

Aby kopnąć przeciwnika należy do niego podejść, wyciągnąć broń klawiszem G i wcisnąć klawisz akcji E.

Aby wykonać wślizg, który podcina przeciwnika i wyrzuca go w powietrze, należy z wyciągniętymi pistoletami wcisnąć F. Gdy podczas walki wciśniesz F oraz boczne kursory, Lara wykona efektowne uniki.

Jeśli chcesz przeciwnikowi odebrać broń lub przyciągnąć go do siebie, rzuć w jego kierunku linkę magnetyczną, korzystając z klawisza Q.

Gdy podbiegniesz do przeciwnika i wciśniesz PPM oraz E, Lara odbije się nogami od przeciwnika i w ten sposób przewróci go na ziemię.

• Granaty

Jeśli jesteś w pobliżu przeciwnika, możesz rzucić w jego kierunku granat za pomocą klawisza K. Bohaterka może mieć w swym ekwipunku maksymalnie cztery granaty. Uważaj by Lara w momencie wybuchu nie znalazła się w polu rażenia.

• Tryb celowania

Gdy wciśniesz klawisz Z przejdziesz do trybu celowania. Za jego pomocą możesz np. zestrzelić jakiś obiekt. By wyjść z trybu celowania naciśnij ponownie Z.

• Bullet Time

Bullet Time to ciekawy efekt polegający na spowolnieniu czasu podczas ataku. Efekt ten uaktywnia się gdy podbiegniesz do przeciwnika i wskoczysz na niego korzystając z PPM.

• Aktywne obiekty

Podczas walki zdarza się, że na jakimś przedmiocie zauważysz ikonkę z wykrzyknikiem. Gdy wciśniesz E, Lara strzeli w kierunku obiektu, który np. może eksplodować.

• Działka

W niektórych lokacjach pojawiają się działka. Podejdź do niego, naciśnij klawisz E, a Lara zacznie korzystać z tego urządzenia. Teraz za pomocą myszki namierzasz cel. Strzał oddajesz wciskając LPM.
  » Wspinanie się

• Wspinanie

PPM służy do wskakiwania na wyższe półki skalne. By opuścić się na niższą półkę należy wcisnąć klawisz F. By przesunąć się wzdłuż krawędzi należy korzystać z klawiszy kierunkowych. Gdy będziemy dodatkowo przy tym energicznie wciskać E, Lara będzie się przesuwać wzdłuż krawędzi o wiele szybciej. Gdy dojdziemy do końca krawędzi, możemy wskoczyć na kolejną za pomocą PPM.

• Wspinanie się po drabinie

By wspiąć się po drabinie, należy do niej podejść lub podskoczyć. Lara automatycznie się jej złapie. Za pomocą klawisza W wchodzimy na górę, natomiast schodzimy wciskając S. Jeśli dodatkowo będziemy wciskać przy tym klawisz E, Lara zacznie wspinać się szybciej.
  » Tyczki

Lara chwyci się tyczki automatycznie gdy tylko do niej podejdzie, możemy na nią także wskoczyć (PPM). Za pomocą klawiszy A i D obracamy postać wokół tyczki, natomiast za pomocą W i S wspinamy się po niej lub zsuwamy w dół. By szybciej wspiąć się po tyczce należy wciskać dodatkowo klawisz E. Schodzimy z tyczki za pomocą F lub zeskakujemy z niej za pomocą PPM.
  » Liny
Wskakujemy na linę za pomocą PPM. Linę możemy rozbujać korzystając z klawisza W oraz obracać postać wokół osi za pomocą A i D. By wspiąć się niżej lub wyżej należy przytrzymać klawisz E i dodatkowo skorzystać z W lub S. Aby zeskoczyć z rozbujanej liny należy wcisnąć PPM. Można z niej także zejść za pomocą F.
  » Przeciąganie/zjeżdżanie
Podczas gry niejednokrotnie trzeba przedostać się z jednego miejsca do drugiego po zawieszonej linie bądź rurze. Aby to zrobić należy stanąć pod danym obiektem, podskoczyć (PPM). Czasem trzeba skorzystać z klawiszy kierunkowych by Lara przeszła w ten sposób określony odcinek drogi, natomiast innym razem Lara automatycznie zjedzie po linie w dół.
  » Drążki
Wskakujemy na drążek (PPM). Następnie możemy za pomocą klawiszy kierunkowych rozbujać Larę. Na drążku możemy się także przesuwać. Rozbujana Lara zeskakuje z drążka za pomocą PPM. By Lara wykonała ciekawą akrobację na drążku należy podczas bujania zmienić kierunek (np. z W na S) przy jednocześnie przyciśniętym klawiszu E.
  » Kucanie
Lara przykucnie gdy użyjemy F. Klawisze kierunkowe spowodują, że postać zacznie się poruszać w pozycji schylonej. Podczas zwykłego biegu klawisz F spowoduje, że Lara wykona szybki przewrót w przód. Wielokrotne użycie podczas biegu klawisza F ukaże nam ciekawe akrobacje.
  » Przeciąganie obiektów
Jeżeli jakiś obiekt nadaje się do przesunięcia, należy do niego podejść, wcisnąć E, a następnie W aby go popchnąć lub S aby go pociągnąć. Można przy tym dodatkowo obracać kamerę za pomocą myszki, by ułatwić przesuwanie. Niektóre przedmioty możemy przesuwać po ziemi za pomocą linki magnetycznej.
  » Pływanie
• Na powierzchni

Aby pływać na powierzchni wody wciskamy odpowiednie klawisze kierunkowe. Po wciśnięciu E Lara popłynie szybciej. Jeżeli chcesz wyjść z wody podpłyń do krawędzi (nie może być za wysoka). Jeśli dłużej przytrzymasz PPM zobaczysz jak Lara po wyjściu z wody układa sobie włosy.

• Nurkowanie

Gdy jesteś na powierzchni i chcesz zanurkować, wciśnij F. Za pomocą klawiszy kierunkowych i przy jednoczesnym korzystaniu z myszki płyniesz Larą zawsze na określonej głębokości. By płynąć nieco głębiej należy wcisnąć F, by się nieco wynurzyć – PPM. By się całkowicie wynurzyć przytrzymaj dłużej PPM. Dodatkowo wciskanie E powoduje szybsze płynięcie.

Będąc pod wodą zwróć uwagę na niebieski pasek zapasu powietrza!

  » Pojazdy
• Motor

By wsiąść na motor wciśnij E. Klawisz W służy do dodania gazu, natomiast S do hamowania pojazdu. Kursory boczne (A i D) służą do skręcania i omijania przeszkód. Podczas jazdy na motorze wciśnij H lub LPM by oddać strzał do przeciwnika.
• Wózek widłowy

By prowadzić wózek wciśnij E. Klawisz W służy do jazdy do przodu, natomiast S do tyłu. Kursory boczne (A i D) służą do skręcania na boki. By podnieść widły do góry wciśnij H. By je opuścić wciśnij klawisz K.
  » Stanie na rękach
Lara stanie na rękach gdy podczas wiszenia na skale przytrzymasz dłużej PPM lub Spację.
  » Rozglądanie się
W Tomb Raider Legend do rozglądania się po okolicy wystarczy użyć myszki.
  » Linka magnetyczna

Gdy zobaczysz święcące się obiekty oznacza to, że możesz do nich przyczepić linkę magnetyczną. Wciskasz w tym celu Q. Linka może przyczepić się do metalowych obiektów np. do skrzyń, sekretów (wciskamy wówczas E by Lara przeciągnęła przedmiot w naszym kierunku) lub do wyżej zlokalizowanych punktów (gdy pojawia się ikonka – niebieskie kółko), dzięki czemu otrzymamy pionowo zawieszoną linę, z której korzystamy na tej samej zasadzie co ze zwykłej, stale zawieszonej liny. Za pomocą linki możemy również odebrać broń przeciwnikowi.

  » Oświetlenie
• Osobiste źródło światła

Osobiste źródło światła uruchamiamy za pomocą Delete. Gdy światło zgaśnie, musimy odczekać chwilę by urządzenie się naładowało, po czym możemy powtórnie wcisnąć Delete.
• Flary

W jednej z lokacji możemy korzystać z klasycznych flar. Lara rzuca przed siebie flarę gdy wciśniemy K.
  » Lornetka

Klawisz Page Down aktywuje lornetkę. Możesz za jej pomocą rozglądać się po otoczeniu, przybliżać je (H) lub oddalać (G). Wciśnięcie E spowoduje włączenie podczerwieni w lornetce, dzięki czemu Lara może zidentyfikować czy dany przedmiot lub urządzenie można do czegoś wykorzystać. Jest to przydatna opcja gdy nie wiemy co mamy wykonać w nowej lokacji. By wyłączyć tryb lornetki należy ponownie wcisnąć Page Down.

  » Apteczki
Dzięki apteczkom przywrócisz Larze zdrowie. Wciśnij Home by użyć apteczki. Lara może jednocześnie mieć w plecaku trzy apteczki, korzystaj więc z nich rozsądnie.
  » Cutscenki
W Tomb Raider Legend pojawiają się interaktywne cutscenki. Na ekranie w pewnym momencie zobaczysz ikonki strzałek. By Lara uszła z życiem musisz bardzo szybko wcisnąć odpowiedni klawisz kierunkowy. Gdy ujrzysz strzałkę z grotem skierowanym ku górze wciskasz W, ku dołowi – S, a na boki – odpowiednio A lub D.
  » PDA
Wciskając TAB, zobaczysz na ekranie PDA. Jest to przenośny komputer Lary, dzięki któremu możesz się dowiedzieć cennych rzeczy na temat aktualnie zwiedzanej lokacji. Znaleźć tutaj można informacje na temat ilości zdobytych sekretów. Widzisz również czas jaki upłynął od momentu rozpoczęcia przechodzenia danego levelu.


© Copyright by World of Tomb Raider - www.laracroft.pl. All rights reserved!