strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Strona główna działu
-> Krótki opis
-> Galeria
-> Edycja kolekcjonerska
-> W pigułce

Recenzje
Solucja
Filmy
Pokaz w Londynie
Pokaz w Warszawie
Targi Gamescom 2018

Wycięta zawartość

WYCIĘTE ZAKOŃCZENIE I CROFT MANOR

Większość graczy, która ukończyła wątek fabularny w grze Shadow of the Tomb Raider, zobaczyła zupełnie inne, alternatywne zakończenie. Okazuje się, że to prawdziwe zobaczyła tylko garstka, ponieważ twórcy je ocenzurowali. Gracze nie otrzymali również anulowanego, ósmego DLC, w którym mieliśmy zwiedzać Croft Manor jako dorosła Lara.

UWAGA, poniższy tekst zawiera spoilery z całej trylogii reboota!

ORYGINALNE ZAKOŃCZENIE

Sprawa wyszła na jaw krótko po premierze gry dzięki użytkownikowi serwisu Reddit. Na płytach Blu-Ray w pudełkowych, premierowych wydaniach Shadow of the Tomb Raider na konsolach PS4 i Xbox One znajduje się prawdziwe, pierwotne zakończenie gry. To, które zobaczyła większość graczy, to zakończenie alternatywne, dodane w formie aktualizacji, które nadpisało to pierwotne. Oznacza to, że osoby, które kupiły wydania cyfrowe, nie mogą w żaden sposób uruchomić prawdziwego zakończenia. Jest ono dostępne tylko w przypadku tych graczy, którzy dysponują premierowymi płytkami. Aby zobaczyć prawdziwe zakończenie, należy odinstalować wszystkie patche Shadow of the Tomb Raider i w ten sposób dotrwać do finału. Można również włączyć poniższy filmik.


Czym różni się pierwotne zakończenie Shadow of the Tomb Raider od wtórnego?

- W oryginalnym zakończeniu pojawia się koperta z listem dla Lary wysłanym przez Jacqueline Natlę z Kalkuty z budynku zwanego Scion Tower. Dzięki temu detalowi twórcy chcieli zgrabnie połączyć linię czasową epoki reboota z klasycznymi grami z serii Tomb Raider. W prawdziwym zakończeniu mieliśmy do czynienia z łącznikiem - Lara bierze list Natli do ręki i dzięki jego treści postanawia wybrać się do Kalkuty w Indiach, aby wysłuchać propozycji Natli i odszukać Scion. Jak wiemy, właśnie tak rozpoczynały się gry TR1 i TR Anniversary.

- W prawdziwym zakończeniu wyremontowane wnętrze Croft Manor jest ciemniejsze niż w zakończeniu nadpisanym.

- Winston kuśtyka, co jest nawiązaniem do jego żółwiego chodu z gier TR2 i TR3.

- Na okrągłym stoliku leżą podwójne pistolety - czyli broń, której tak bardzo domagali się fani w epoce reboota.


Jak tę wycinkę wyjaśnili twórcy? Kuriozalnie. "Podczas procesu powstawania gry Shadow of the Tomb Raider rozważano wiele różnych scenek po napisach końcowych. Niestety jedna z tych, która była brana pod uwagę, ale której nie wybrano, przez pomyłkę została uwzględniona w grze. Patch, który pojawił się w dniu premiery, naprawił ten błąd wraz z kilkoma innymi. Tradycyjnie bardzo zalecamy naszym graczom, aby zainstalowali patcha i cieszyli się kompletną, najbardziej aktualną wersją gry" - tak brzmi oficjalny komunikat studia Crystal Dynamics. Trudno uwierzyć, aby gra o wielomilionowym budżecie otrzymała na płycie rzekomo błędne zakończenie w wyniku pomyłki…

Niektórzy sugerują, że prawdziwe zakończenie zostało stworzone przez studio Eidos Montreal, ale nie spodobało się ono Crystal Dynamics i Square Enix, które decydują o przyszłości marki Tomb Raider. Sytuacja ta dziwi, ponieważ w ocenie większości komentujących w internecie fanów, prawdziwe, ale wycięte zakończenie jest o wiele lepsze - jest właśnie skierowane do długoletnich fanów. Z jakiegoś nieznanego powodu twórcy zmienili zdanie i postanowili nadpisać zakończenie innym, z mniejszą ilością "smaczków" skierowanych do fanów serii.

ANULOWANE ÓSME DLC O CROFT MANOR

W wydaniu Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition miało pojawić się ostatnie, ósme DLC, dzięki któremu po zakończeniu przygody w Amazonii, panna Croft wróciłaby do swojej posiadłości. Z nieznanego powodu projekt ten porzucono i zaoferowano graczom jedynie odrzut - strój Croft Fitness, nawiązujący do stroju z sali gimnastycznej z TR1. Dodatek rozgrywający się w posiadłości Lary miał być kolejnym łącznikiem starej linii czasowej z epoką reboota. Także i w tym przypadku z nieznanego powodu twórcy postanowili pierwotny plan zmienić.

O zaawansowaniu prac nad dodatkiem o Croft Manor świadczą nagrane dźwiękowe kwestie Lary i to w kilku językach (angielskim, polskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim). Odkryte przez naszego Czytelnika Przemysława Siekierę pliki audio w wersji PC zostały nazwane w następujący sposób: dlc08_document. Poniżej zamieszczamy wszystkie kwestie, które udało się odkryć.

Nazwa lokacji: Rezydencja Croftów
Cel DLC: Szlifuj swoje umiejętności pośród luksusów posiadłości Lary! Powróć do znajomego i charakterystycznego miejsca Lary Croft.


SALA GIMNASTYCZNA

W ósmym dodatku mieliśmy zaliczyć samouczek pełen nawiązań do sali gimnastycznej z TR1. Niektóre kwestie Lary, jak np. "Ach, powietrze!" są żywcem wyjęte z gry TR1 z 1996 roku.

- Podejdź do białej linii. Nie spadnę, obiecuję.
- Ha! Wygląda ciekawie.
- Ciekawe, gdzie jest Winston z moją mrożoną herbatą.
- O łał! Imponujące.
- Przepraszam za stan tego pomieszczenia. Nie było odnawiane od 20 lat.
- Idź naprzód i naciśnij przycisk sprintu. Kiedy dotrzesz do białej linii, naciśnij przycisk skoku.
- A tak, teraz pamiętam. Brama się otworzy, kiedy wrzucę ciężarek przez każdy otwór.
- Jeśli chcesz żebym skoczyła, wybierz kierunek i naciśnij przycisk skoku.
- Gdy naciśniesz przycisk przewrotu, wykonam przewrót.
- Mogę dotrzeć do wysoko położonych miejsc, wspinając się po niektórych powierzchniach. Po prostu naciśnij przycisk skoku, wskazując odpowiednią powierzchnię.
- Muszę jakoś otworzyć tę bramę, która blokuje stelę.
- Świetny skok, udało się!
- Ciekawe, gdzie znajdę wszystkie ciężarki.
- W wąskich przejściach automatycznie przecisnę się przez szczelinę.
- To zadziała jak zaczep. Jeśli skoczę w tym kierunku i rzucę linę z hakiem, mogę się chwycić i rozhuśtać.
- Trzymając się krawędzi, naciśnij w lewo lub w prawo, by się przesuwać.
- Powinniśmy to zrobić po kolei.
- Witam w moich skromnych progach. Poćwiczmy odrobinę!
- I... voil?!
- Ach, powietrze!DOKUMENTY

W usuniętym DLC mieliśmy przeczytać osiem listów, dzięki którym dowiedzielibyśmy się np. co słychać u przyjaciół Lary po zakończeniu trylogii. Wycięto m.in. easter eggi związane z Winstonem i zamykaniem go w lodówce/chłodni. Mieliśmy dowiedzieć się, co słychać u Jonaha i Abby po zakończeniu Shadow of the Tomb Raider, co słychać u Reyes (jedna z bohaterek gry Tomb Raider z 2013 roku), Sofii (córka Jacoba z Rise of the Tomb Raider) i Q'orianki, która już w siódmym DLC do Shadow of the Tomb Raider zapowiedziała, że będzie chciała wyjechać z Paititi, by poznać świat. Poniżej publikujemy nazwy i treści poszczególnych listów.

* Zapiski z życia pełnego przygód

Rozmaite notatki: "Patrząc na te dokumenty, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że zrobiłam tak wiele w tak krótkim czasie. Ciekawe, co dalej?"

* Zamek chłodni

Rachunek z wiadomością od Winstona: "Panno Croft, oto faktura, którą ślusarz wystawił za ostatnie naprawy w chłodni. Miejmy nadzieję, że tym sposobem unikniemy kolejnych nieprzyjemności. Winston".

* Wymiary kuchni

Przeprosiny od renowatora: "Panno Croft, po ponownym porównaniu oryginalnych dokumentów oraz planów, na podstawie których przeprowadzono prace, odkryliśmy, że pierwotny projekt został wymierzony w stopach, zaś plan został sporządzony w metrach. To dlatego pani kuchnia jest tak nieproporcjonalnie duża. Zapewniam, że podejmiemy kroki, by naprostować tę pomyłkę".

* Pomieszczenie pod schodami

Wiadomość od mojego wykonawcy: "W końcu się udało! Tak jak miało być. Muszę powiedzieć, że to był najciekawszy projekt w całej mojej karierze. Przypomniały mi się stare książki Enid Blyton, które czytałem jako dziecko, gdzie wszędzie były tajne przejścia. Nie wiem, co chce pani ukryć pod tymi schodami, ale na pewno dochowam tajemnicy! Henry D."

* Nowa przejażdżka

List od Jonaha i Abby: "Cześć, Laro. Jeśli zdziwił cię widok nowej maszyny w garażu, wiedz, że to prezent ode mnie i Abby! Wybrałem go osobiście, bo wiem, czym lubisz jeździć. Abby musiała, rzecz jasna, spędzić trochę czasu nad silnikiem, żeby był mocniejszy. Ale cóż mogę rzec? Ja i Abby tworzymy zgrany zespół. Dzięki za wszystko. Jonah".

* Joslin Reyes

List od Reyes: "Cześć, Laro - chciałam ci tylko napisać, jak się sprawy mają. Alisha zaczęła naukę na uniwersytecie i studiuje psychologię. Ale więcej czasu spędza na pisaniu piosenek przy pianinie. Ma wielki talent, choć nie wiem skąd. Warsztat ma się dobrze, gromadzę coraz większą grupę stałych klientów. Jeden z nich zaczął coś przebąkiwać, że może byśmy się umówili, ale to gliniarz, więc sama nie wiem. Alisha uważa, że jest całkiem przystojny, a dobrze wiesz, że ona jest jeszcze bardziej uparta ode mnie. Mam nadzieję, że u ciebie wszystko dobrze. Wiem, że nie lubisz pisać, więc nie musisz się spieszyć z odpowiedzią. Jos".

* Sofia

Wiadomość od Sofii: "Laro, pomyślałam, że zechcesz poznać najnowsze wieści z doliny. Wielu z nas trudno przywyknąć do życia bez Boskiego Źródła, ale znaleźliśmy nowy cel w poszerzaniu naszej wiedzy i zdolności. W pierwszej kolejności postawiliśmy na agrokulturę, w czym pomogło nam nasze zdyscyplinowanie. Nasze uprawy i hodowle mają się doskonale. Wiele osób, w tym ja, zaczęło odkrywać i wykorzystywać nowoczesną technologię. Uczę się pilotować śmigłowiec. Uczucie latania jest niesamowite. Mam nadzieję, że ty również miewasz się dobrze. Sofia".

* Q'orianka

Kartka pocztowa od Q'orianki: "Laro, pozdrowienia z Argentyny. Abigaile zgodziła się mnie tu przywieźć po tym, jak wróciłam z nią do Kuwaq Yaku. Jedna z naszych rozmów zeszła na temat śniegu i chciałam go zobaczyć na własne oczy, więc ona zasugerowała Tierra del Fuego. A teraz przeżyłam swoją pierwszą burzę śnieżną! Jestem pewna, że nigdy nie znudzi mi się odkrywanie cudów tego świata. Q'orianka".


FILMIK FANÓW O TYM CO BY BYŁO GDYBY...

Arnaud Ollivier, redaktor francuskiej strony Laraider, wpadł na prosty pomysł - nałożył ścieżki audio z anulowanego DLC o Croft Manor na… rezydencję Croftów z gry Tomb Raider III. W ten sposób można wyobrazić sobie, jak mniej więcej mógł wyglądać usunięty dodatek z Shadow of the Tomb Raider. Filmik z angielskim głosem Camilli Luddington można zobaczyć »TUTAJ«, z kolei filmik z polskim głosem Karoliny Gorczycy »TUTAJ«.

WYCIĘTY WINSTON

Polska fanka Lary Croft, Patrycja, która w serwisie YouTube prowadzi kanał Pendrak12, a na Instagramie lara.croft_reboot_daily, publikuje nietypowe filmiki. Pokazuje wydarzenia znane z cutscenek z innej perspektywy - w tym celu np. zmienia pole widzenia, obraca kamerę i dzięki temu udało jej się zobaczyć, jaką twarz ma Winston, której w grze nie można dostrzec (link do filmiku). Na zamieszczonych poniżej zdjęciach widzimy efekt pracy Patrycji. W oczy rzuca się to, że model Winstona nie był ostatecznie ukończony - jest to model innej postaci z tej samej gry, model Rourke'a. Zabrakło w nim oczu, przez co wygląda niczym zombie z serialu The Walking Dead. Prawdopodobnie więcej Winstona mieliśmy zobaczyć w anulowanym, ósmym DLC do gry Shadow of the Tomb Raider.