strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisuLara Croft Tomb Raider: Kolebka ŻyciaTym razem nieustraszona Lara stawia czoło nowemu wyzwaniu, które zaprowadzi ją do tak egzotycznych miejsc jak Kongo, Kenia, Tanzania, Grecja czy chiński Wielki Mur. Nic nie powstrzyma jej przed odszukaniem okrytego złą sławą miejsca znanego jako "kolebka życia" - zwłaszcza, że zrobi to, by uratować świat przed niebezpieczeństwem, zamkniętym w... puszce Pandory. Znany z greckiej mitologii pojemnik, zawierający wszelkie nieszczęścia i plagi, okazuje się istnieć w rzeczywistości, ukryty w Afryce, w tytułowej "kolebce życia". Lara Croft (Angelina Jolie) musi znaleźć puszkę, zanim wpadnie ona w ręce maniakalnego naukowca, zdobywcy Nagrody Nobla, Jonathana Reissa (Ciarán Hinds). Tylko ona może powstrzymać Reissa, chcącego uwolnić złą moc artefaktu, by przy jego pomocy osiągnąć panowanie nad światem.

Pierwszy film z serii "Tomb Raider" był kinowym hitem, bijąc w pierwszym tygodniu rekord oglądalności dla filmu z główną rolą żeńską. Na całym świecie obraz zarobił zaś 300 milionów dolarów. Teraz, tworząc "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia", producenci ustawili poprzeczkę jeszcze wyżej, a nowa wyprawa seksownej poszukiwaczki przygód dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń.

By sprostać wymaganiom roli bohaterki, która na ekrany kin trafiła po raz pierwszy w 2001 roku przeniesiona z gry "Tomb Raider", Angelina Jolie dosłownie dała z siebie wszystko: przygotowanie do filmu obejmowało m.in. podnoszenie ciężarów, skoki na bungie, jazdę na motocyklu, kick boxing, sztuki walki, ćwiczenia z bronią palną... "Granie Lary Croft było jednym z największych wyzwań, jakie kiedykolwiek podjęłam" - przyznaje Jolie - "podczas wszystkich tych treningów pomyślałam w pewnym momencie, że w końcu dojdzie do tego, że będę się czuć bohaterką kina akcji w każdym calu - ale prawda jest taka, że ciężko jest codziennie "wchodzić w tryb Lary", gotowej wciąż podejmować nowe wyzwania". Mimo to ucieszyła ją możliwość grania tak nietypowej bohaterki i chętnie zgodziła się wziąć udział w nowej części jej przygód - "Lara pod żadnym względem nie jest stereotypowa, jest też trochę tajemnicza" - dodaje gwiazda. Zresztą chyba nikt nie wyobraża sobie już innej aktorki w tej roli. Tym razem wcielając się w Larę, Jolie była już pewna siebie, całkowicie skoncentrowana i w pełni gotowa do pracy, by sprostać wyzwaniom, które grana przez nią postać napotka w filmie.

Film został wyprodukowany przez autorów pierwszej części przygód Lary - Lawrence Gordona ("Szklana pułapka", "48 godzin") i Lloyda Levina ("Ukryty wymiar", "Szklana pułapka 2"). "Tomb Raider" to bardzo interesujący projekt" - opowiada Levin - "łączy fantasy z przygodą dziejącą się w realnym świecie, co stworzyło nam szeroką paletę do pracy: z jednej strony Lara tkwi w historii starożytnej i mitologii, z drugiej - we współczesności, pełnej najnowocześniejszej technologii. Chcieliśmy też wyeksponować to, co czyni Larę Croft i "Tom Ridera" czymś specjalnym i odkryliśmy, że w pierwszym filmie sprawdziła się przede wszystkim Angelina Jolie, zatem przygotowaliśmy historię, która da jej jeszcze większe pole do popisu i nowe wyzwania, z którymi będzie miała się zmierzyć".

Reżyserem jest natomiast Jan de Bont, twórca znany przede wszystkim z takich przebojów jak "Speed" czy "Twister" (a wcześniej autor zdjęć do "Nagiego instynktu" i "Polowania na Czerwony Październik"), który zastąpił w tej roli Simona Westa. Według producentów dzięki tej zmianie - "w filmie jest dwa razy więcej akcji, z intensywnością charakterystyczną dla stylu de Bonta". Sam reżyser przyznaje, że zakochał się wręcz w postaci Lary, taka bohaterka filmu jest dla niego ideałem, "a gdy dodamy do tego Angelinę Jolie, która nie tylko jest utalentowana, ale też na tyle odważna, że sama gra w scenach kaskaderskich, otrzymaliśmy coś naprawdę niesamowitego".

Scenariusz "Kolebki życia" napisał Dean Georgaris, debiutant w tym fachu, który jednak już pracuje nad nowym filmem Johna Woo "Paycheck" (na podstawie książki Philipa K. Dicka), a następnie przygotuje scenariusz do trzeciej części "Mission: Impossible". Tekst Georgisa de Bont uważa za podstawę powodzenia drugiego "Tomb Raidera", oczywiście obok Angeliny Jolie i pozostałych aktorów grających w filmie. Tu wymienić należy Gerarda Butlera ("Drakula 2000", "Linia czasu") wcielającego się w rolę byłego agenta Terry`ego Sheridana, który ma doprowadził Larę do doktora Reissa. Z kolei Reiss, zagrany przez Ciarána Hindsa ("Suma wszystkich strachów", "Droga do zatracenia"), to klasyczny czarny charakter - geniusz bez skrupułów, którego postać, kontrastująca z główną bohaterką, zafascynowała aktora. Jak opowiada Hinds - "grany przeze mnie Reiss jest lodowato zimny, bezlitosny i wyrachowany, podczas gdy postać odtwarzana przez Angelinę jest energiczna, żarliwa, bardzo żywotna - to zresztą cechy, które ona sama posiada. Poza tym zawsze wygląda zabójczo: w jednej ze scen, gdy Lara wynurza się z ciemności, zmierzając w moją stronę, jej uroda autentycznie zatkała mi dech w piersiach". Prawą rękę doktora Reissa - Seana, bezwzględnego twardziela (który jednak wypowiada kilka najzabawniejszych tekstów w filmie), zagra¸ jeden z popularniejszych niemieckich aktorów Til Schweiger. Czarne charaktery, z którymi musi zmierzyć się Lara i jej towarzysze, są zresztą ważnym elementem całości, to przeciwnicy z krwi i kości, dzięki którym świat Tomb Ridera staje się bardziej intrygujący (tu wspomnieć należy jeszcze świetną kreację jaką stworzył Simon Yam w roli szefa chińskiej mafii).
W drugiej części filmowego "Tomb Raidera" grają też - ponownie - Bryce (Noah Taylor) i Hillary (Christopher Barrie), stanowiący zabawne tło dla swojej "szefowej". Na ekranie zobaczymy też Djimona Hounsou ("Amistad", "Gladiator"), grającego Kosę, szkolnego przyjaciela Lary, który - przypadkiem spotkany na afrykańskiej sawannie, okaże się pomocny w dalszych przygodach. "Jedynym kaskaderskim zajęciem jakie miałem w filmie, była jazda jeepem, walkę zostawiłem Angelinie" - śmieje się Hounsou.

Wspomniany jeep to jedna z technologicznych nowinek, które pojawiają się w filmie: Wrangler Rubicon kompletnie przerobiony na potrzeby filmu i wyposażony w nowe funkcje. Oprócz filmowego prototypu Chrysler przygotował już limitowaną serię podobnych jeepów, która "zadebiutuje" równocześnie z premierą filmu.

Poza scenami walki, w które obfituje film, w tym liczne, nowatorskie ujęcia kaskaderskie, na ekranie można też będzie zobaczyć wiele niepowtarzalnych lokacji, od przygotowanych w studiach filmowych - świątyni Luny czy ultra-nowoczesnego laboratorium doktora Reissa, po filmowane w autentycznych sceneriach - od malowniczej greckiej wyspy Santorini, poprzez parki narodowe Kenii, czynny wulkan w Tanzanii, aż po wielokulturowy zgiełk Hong Kongu.Autorka: Anna Iwańska
Tekst pochodzi z magazynu "EMPiK News"
www.empik.com
Zachowano oryginalną pisownię