strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisuWywiad z Mikiem Schmittem nt. The Angel of DarknessMroczniejsza, bradziej wytrzymała, intrygująca. Takich słów używa się aby opisać Larę Croft jaką ujżymy tej wiosny w Tomb Raider: Angel of Darkness. Czy Eidos i Core Design mogą się zrehabilitować po wydaniu serii wtórnych sequeli? Wszystko wskazuje na to, że mocno poprawiona grafika i grywalność spełnią nasze oczekiwania. Producent z Eidos'a, Mike Schmitt, odpowiada na nasze pytania dotyczące gry.


• Czy Angel of Darkness zaczyna się w momencie zakończenia Tomb Raider 4: The Last Revelation - z Larą zasypaną w zawalonej piramidzie?

Nie do końca. Angel of Darkness zaczyna się wizytą Lary u Von Croy'a w Paryżu. Przerwa między The Last Revelation i Angel of Darkness zostanie odkryta w przyszłości. Core jeszcze nie zdecydowało kiedy ujawnić wydostanie się Lary z Wielkiej Piramidy - niemniej, zdobyte doświadczenia odmieniły jej charakter.


• Jakie znaczenie ma podtytuł "Angel of Darkness"?

Sugeruje, że Lara ma teraz mroczniejszy image.


• Jak bardzo tajemniczy jest "The Angel of Darkness"?

Lara została zamieszana w morderstwo i jest zdana tylko na siebie. Jej otoczenie jest mroczniejsze i nieprzyjaźnie nastawione - a w dodatku jest poszukiwana przez odpowiednie organy ścigania. Gra łączy historyczne i mistyczne elementy powodując przerażające doznania. Na pewno spotkacie jakieś interesujące osobowoci na swojej drodze!


• W jakim stopniu Angel of Darkness wykorzystuje i rozwija sposób rozgrywki znany z poprzednich Tomb Raider'ów?

Głównie ją rozwija. Większość ruchów z poprzednich części jest nadal dostępna. Core ciężko pracowało żeby dodać rozgrywce nowego zabarwienia - włączając w to obszary w których trzeba się skradać i rozmawiać z napotkanymi postaciami. Stopień możliwości Lary także zostałpodwyższony.


• Tomb Raider to świat Lary. Jakiej reakcji fanów oczekujecie na włączenie nowej grywalnej postaci?

Fani prosili nas o drugą grywalną postać od czasu wydania pierwszej gry w 1996! Wydaje nam się, że obecność Kurtisa Trenta tylko poprawi grę. Poza tym w większości to nadal przygoda Lary.


• Jak Kurtis zostanie włączony do gry? Czy jego ruchy będą się czymkolwiek różniły od ruchów Lary?

Lara spotyka go jeszcze we wczesnym stadium rozgrywki, ponieważ poszukują oni tego samego przedmiotu. Jednak dopiero w późniejszej partii Angel of Darkness Kurtis stanie się grywalną postacią. Jego część gry jest nieco bardziej nastawiona na akcję - będzie dużo strzelania. Obie postacie dzielą wiele ruchów - ale Trent ma kilka unikalnych zdolności i broni.


• Jak będzie wyglądała walka? "Stary" Tomb Raider zawierał wiele oryginalnych w swoim czasie metod jak choćby dwuręczne automatyczne celowanie.

Wprowadzono zupełnie nowy system celowania. Core pozwoliło graczom wybrać czy chcą aby celowanie odbywało się ręcznie czy automatycznie.


• Jakie bronie Lara i Kurtis będą mogli zdobywać?

W Angel of Darkness znajdziemy mnóstwo broni. Core bawiło się kilkoma egzemplażami tych 'zabawek', więc nie będzie żadnego przekłamania w mocy danej broni. Obecnie sprawdzamy co działa najlepiej. Kurtis także ma w zanadrzu kilka niespodzianek związanych z jego telekinetycznymi zdolnościami!


• Jak dużo można zdziałać walcząc wręcz?

Lara ma kilka podstawowych ruchów ofensywnych oraz defensywnych. Zobaczymy też skręcenie karku i specjalny ruch kombo. Elementy walki wręcz są głównie używane gdy nie mamy broni (początkowa partia gry) lub gdy się skradamy.


• Czy walka wręcz i atak z zaskoczenia są przewidziane tylko na dane fragmenty gry, czy może gracz będzie mógł sam zdecydować czy chce ich użyć?

Niektóre sytuacje same będą się o to prosiły, ale gracz może podjąć decyzję. W pewnych lokacjach warto mieć jakąś strategię, jak na przykład ostrożny atak zamiast rozpoczynania głośnej strzelaniny.


• Oryginalny Tomb Raider zawierał kilka niezapomnianych zagadek. Jak będzie z Angel of Darkness?

Będzie odpowiednia ilość dobrze wplecionych w fabułę zagadek.


• Pomysł żeby Lara prowadziła śledztwo brzmi co najmniej intrygująco. Jak to będzie wyglądało w grze?

Lara będzie mogła nawiązać kontakt z napotkanymi w grze postaciami. Będzie zadawała pytania i z całej wypowiedzi wyłapywała najważniejsze wskazówki. Sposób wypytywania (neutralny lub agresywny) może decydować o tym czy Croft wydobędzie od kogoś jakąś informację lub przedmiot.


• Czy inventory będzie przygotowane tak aby pomieścić wszystkie nowe elementy?

Na pewno będzie się różnić od poprzedniego. Inventory będzie podzielone na konkretne sekcje w których będą przechowywane wszystkie 'znajdźki' - Włączając w to broń, amunicję oraz zestawy medyczne.


• Możliwość podwyższenia zdolności Lary to bardzo ciekawy dodatek. Czy gracze uzyskają dostęp do innych lokacji lub będą mogli jakąś przeszkodę pokonać łatwiej dzięki rozwojowi konkretnych umiejętności?

Tak. Im wcześniej zadbamy o rozwój różnych zdolności, tym łatwie w późniejszych partiach gry uzyskamy dostęp do różnych sekretów i alternatywnych sposobów przejścia leveli. Oczywiście gracze nie będą ponosili konsekwencji za brak rozwoju umiejętności Lary. W grze będzie kilka miejsc w których możliwości Lary zwiększą się same ponieważ będzie to konieczne aby kontynuować rozgrywkę.


• Jakie sprawności gracze będą mogli rozwijać? Jak ten proces jest wtopiony w fabułę?

Lara będzie w stanie podwyższać swoje zdolności fizyczne po drodze. Znajdowanie upgrade'ów umożliwi dostęp do alternatywnych szlaków i sekretów. Inne statystyki będą zawierały dane procentowe, takie jak ilość znalezionych przedmiotów danego typu lub czas w jakim został ukończony level.


• Z jakimi nowymi zmaganiami fizycznymi zetkną się gracze?

Siatkowy system starego Tomb Raider'a odszedł w niepamięć. Skoki są teraz w pewnym sensie dowolniejsze, dzięki czemu gra jest o wiele bardziej realistyczna. Lara potrafi się wspinać po różnych organicznych powierzchniach. Nauczyła się także wykonywać mnóstwo nowych ruchów, których w niektórych częściach rozgrywki będzie musiała użyć.


• Co to będą za ruchy?

Na przykład czołganie się. Lara się kładzie i przeczołguje pod czymś. Jest to ruch przydatny do uniknięcia strumieni lasera w Luwrze.


• W poprzednich wcieleniach ruchy Lary były bardzo mechaniczne. Opisz nowy system sterowania na PS2 i PC.

Sterowanie na PS2 jest nadal pokręcone, ale analogowe joysticki są teraz integralną częścią układu sterowania. Pewnie pamiętacie, że analogowe sterowanie było dodane już w Tomb Raiderze III, ale jeszcze nigdy dotąd nie działało tak dobrze jak teraz! Na PC wreszcie można używać myszy - koniec ze sterowaniem wyłącznie klawiaturą!


• Jakich lokacji gracze mogą oczekiwać?

Akcja Angel of Darkness rozgrywa się w Paryżu i Pradze. Oczekujcie około 25 stref rozrzuconych po wspomnianych miastach.


• Jakie rozwiązanie graficzne będą użyte do zaprezentowania środowiska?

Niesamowita ilość realistycznych szczegółów. Cała technologia jaka została użyta w grze jest zupełną nowością - fani Tomb Raider'a będą rozentuzjazmowani widząc, że Lara tak świetnie wygląda w nowym otoczeniu. W Angel of Darkness znajdziesz wszystko - od ogromnych lokacji na powietrzu (ulice Paryża) do magazynów w Pradze.


• Czy tryb third-person perspective został poprawiony? Czy gracze będą mogli decydować z jakiej kamery chcą obserwować akcję?

Bezapelacyjnie pozostajemy przy third-person perspective - w końcu to właśnie Tomb Raider był pionierem w tym gatunku - ale Core wymieszało to z wieloma kinowymi kamerami w cut-scenkach, aby nadać grze bardziej filmowy charakter. Gracze jednak, gdy potrzebują, mogą przejąć kontrolę nad kamerą (np. przy skoku lub innych akcjach).


• Czy bugi, które były zmorą poprzednich Tomb Raider'ów (np. postacie wtapiające się w ściany), zostały usunięte dzięki nowemu engine'owi?

Lepsza technologia oznacza, że wszystko jest teraz dopięte na ostatni guzik. Koniec wpadania w schody.


• Ile czasu zajmie przeciętnemu graczowi ukończenie Angel of Darkness?

Szacunkowo 15 do 20 godzin. To rozsądniejsze posunięcie od tego w poprzednich Tomb Raiderach i jednocześnie podobne do najpopularniejszych dziś gier.


• Czy w grze są jakieś levele o różnym stopniu trudności (łatwiejsze dla początkujących i trudniejsze dla zaawansowanych graczy)?

Nie, ale grę można przejść na wiele sposobów. Niektóre ścieżki są łatwiejsze, inne bardziej wymagające.


• Czy Angel of Darkness zawiera jakiekolwiek elementy trybu multiplayer?

Nie tym razem.


• W jakiej fazie jest produkcja Angel of Darkness? Kiedy gra trafi do sklepów?

Core właśnie kończy prace, gra ukaże się wiosną.


• Kiedy możemy oczekiwać dema?

Nie słyszałem o planach wydania dema. Ekipa zawsze pracowała nad demem pod koniec projektu, kiedy gra jest już gotowa.
Wywiad przeprowadzony dla serwisu www.avalut.com
Rozmawiał: David Laprad
Tłumaczenie: Grzegorz Kornacki