strona główna | chatroom | forum | kontakt z redakcją | dodaj do ulubionych




















więcej screenów »





W sierpniu 2003 roku Eidos Interactive ogłosił, że już wkrótce, dzięki firmie IOMO fani Lary Croft będą mogli zagrać w swoją ulubioną grę dosłownie wszędzie, a to dzięki przeniesieniu jej na nową platformę - telefony komórkowe. Szef wspomnianej firmy powiedział: "Lara Croft jest obecnie zdecydowanie największą gwiazdą w świecie gier video. Poza tym niesamowicie się cieszymy ze wzmocnienia naszych stosunków z Eidosem i z możliwości przeniesienia Tomb Raider'a na telefony komórkowe".

Grą, która zapoczątkowała "mobilną" trylogię jest Tomb Raider - The Osiris Codex wydany jesienią 2003 w Europie i USA na różne modele telefonów takich koncernów jak Sharp czy Nokia. Jak się okazało tytuł był strzałem w dziesiątkę - na krótko po premierze Eidos mógł zakomunikować, że nowy Tomb Raider jest grą, która dosłownie zdominowała rynek gier na telefony komórkowe i jest najlepiej sprzedającą się pozycją m.in. w Vodafone Live!


» Fabuła

Przez ostatni tydzień nagłówki wszystkich gazet mówiły tylko o jednym - zuchwałej kradzieży Papirusu z Leydon, staroegipskiego dzieła kryjącego tajemną wiedzę alchemiczną. Lara Croft otrzymuje anonimowe zlecenie, aby odnaleźć Kodeks Ozyrysa, tajemniczą księgę znajdującą się w niedawno odkrytym grobowcu. Czy ma to związek z ostatnimi wydarzeniami opisywanymi w mediach? Skradziony manuskrypt jest najstarszym wyrobem metalurgicznym starożytnego Egiptu, a Ozyrys (egipski bóg podziemi i umarłych) zawsze był łączony z alchemią.

Lara weszła do starożytnego grobowca w piramidzie w Egipcie i tradycyjnie biegała, skakała, wspinała się, strzelała i omijała przy tym pułapki i przeszkody. Eliminowała także wrogów (były to węże, starożytni strażnicy, mumie, kapłani), którzy jak zwykle chcieli utrudnić jej podróż w poszukiwaniu bajecznych skarbów Egiptu.

Po przejściu przez wiele jaskiń, komnat czy też grotę Horusa, Lara wreszcie odnalazła swój cel – Kodeks Ozyrysa. Na pierwszy rzut oka księga zawierała wiele alchemicznych przepisów. Po wydostaniu się z grobowca panna Croft wróciła do Anglii razem z artefaktem. Początkowe proste zlecenie okazało się tak naprawdę niebezpieczną misją. W związku z tym Lara postanowiła na własną rękę dowiedzieć się więcej o tajemniczym zleceniodawcy. Chce zbadać tę sprawę osobiście. Ciąg dalszy w grze Tomb Raider: Quest for Cinnabar.


» Recenzja GameSpot

Konsolowa wersja Tomb Raider'a przez ostatnie lata stacza się coraz bardziej na dno. Na szczęście nie można nic takiego powiedzieć o grach przeznaczonych na mobilne platformy co pokazuje także wydany ostatnio przez Eidos'a Osiris Codex.

Podczas gry Lara poszukuje skarbu w ogromnych pieczarach - o ich rozległości niech świadczy fakt, że początkowe lokacje (w sumie jest ich dziewięć) przechodzi się przez kilka minut nawet jeżeli doskonale wiesz co i gdzie trzeba zrobić. Gra ma dobry poziom trudności a twórcom udało się uniknąć misji typu "odnajdź klucz i idź do wyjścia". Co więcej, broni używa się w sumie niewiele ponieważ przez większość czasu musisz myśleć jak przejść dalej.

Na szczęście przyjemność z gry w Tomb Raider'a nie jest zakłócana przez przeciążenie telefonu - gra działa bardzo płynnie. Grafika stoi na wysokim poziomie - wszystko jest ostre i wyraźne, a nieczęste wstawki dźwiękowe nadają grze przyjemny klimat.

Tomb Raider - The Osiris Codex jest dosłownie wielką przygodą zapakowaną w małe pudełko. Wierzcie lub nie, ale ta gra jest o wiele lepsza od wersji konsolowej.


Damon Brown
Ocena: 8.4/10

» Nazwy leveli i ich tłumaczenia

Tomb Raider: The Osiris Codex (Kodeks Ozyrysa):

- Training (Trening)
- Pyramid Entrance (Wejście do piramidy)
- Unfinished Passage (Niedokończony korytarz)
- The Pit (Dół)
- Baptism by Fire (Ogniowy chrzest)
- Temple of Khepri (Świątynia Chepri)
- Funeral Chamber (Komnata pogrzebowa)
- Puzzle of Bastet (Zagadka Bastet)
- Ascent to Heaven (Wzniesienie się do nieba)
- Tree of Life (Drzewo życia)
- Tomb of Renenutet (Świątynia Renenutet)
- Slave Gallery (Galerie niewolników)
- Lost Tombs (Zaginione grobowce)
- Caverns of Horus (Grota Horusa)
- The Codex Conundrum (Zagadka Kodeksu)
- The Escape (Ucieczka)


» Gra dostępna dla następujących telefonów:

Nokia 3200, 3650, 5100, 6100, 6220, 6600, 6610, 7210, 7250, 7650
Motorola v525, v600, T720, T720i
Sharp GX10, GX20
Sagem My-V65



Producent
Wydawca
Premiera
Platforma
Dostępność w PL
IOMO
Eidos Interactive
Wrzesień 2003
telefony z Javą
Marzec 2005

















zobacz grę w akcji »