strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisuRozmowa o Rise of the Tomb Raider z polskim przedstawicielem MicrosoftuPodczas targów Poznań Game Arena 2015 mieliśmy okazję przeprowadzić krótką rozmowę z Tomaszem Świeściakiem z Microsoftu, który odpowiada za PR konsol Xbox w Polsce. I jak na PR-owca przystało, do naszych pytań podszedł bardzo dyplomatycznie ;)

• Witaj, na samym wstępie spytam o tymczasową ekskluzywność Rise of the Tomb Raider. Czy uważasz, że popularność serii Tomb Raider i jej czasowa wyłączność dla konsol Xbox One i Xbox 360 zwiększy sprzedaż tych urządzeń w Polsce?

Cała marka Tomb Raider i sama postać Lary Croft to dość ciekawe zjawisko, ponieważ nie jest to tylko postać gamingowa, ale tak naprawdę postać popkultury. W związku z tym gracze i potencjalni konsumenci, którzy chcą kupić konsolę, mogą być bardziej zainteresowani kupnem gry z postacią, którą już znają niż nowymi tytułami, z którymi się jeszcze nie spotkali. To zdecydowanie łatwiejszy sposób na wejście w świat gier dla tych ludzi, którzy interesują się filmem czy muzyką.

• Niedawno dowiedzieliśmy się, że polski dubbing RotTR powstawał szybko i Karolina Gorczyca nie miała dostępu do przerywników filmowych jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej części gry z 2013 roku. Dlaczego tak się stało?

Nie znam kulisów powstawania polskiego dubbingu. Było to działanie pomiędzy Crystal Dynamics a Microsoftem w wymiarze globalnym. Szczegółów niestety nie znam.

• Czy edycja kolekcjonerska Rise of The Tomb Raider pojawi się w jakimkolwiek polskim sklepie?

Edycja kolekcjonerska jest dostępna tylko i wyłącznie w oficjalnych sklepach Square Enix. Nie będzie dostępna w sprzedaży w żadnym innym miejscu. To jedyny kanał, gdzie można kupić tę edycję.

• Czy wiadomo skąd taka decyzja?

Tak zdecydował sam wydawca gry i producenci. Jakie czynniki mogły o tym decydować? Ciężko mi jest powiedzieć. Możliwe, że chcieli nadać tej wersji rangę bardzo, bardzo ekskluzywnego produktu tylko dla najbardziej zaangażowanych fanów, którzy będą wiedzieć, gdzie go znaleźć.

• Tomb Raider to nie tylko gry. Słyszymy tu i ówdzie o planach stworzenia trzeciego filmu z Larą Croft. Z kolei polscy fani często pytają o polskie wersje książek i komiksów. Czy pojawią się w naszym kraju?

Tak naprawdę jest to pytanie bardziej do Crystal Dynamics, do właścicieli praw marki Tomb Raider i Lara Croft. Microsoft jako wydawca dalej tych praw nie przekazuje. Naszym zadaniem jest umożliwienie i ułatwienie Crystal Dynamics dotarcie produktu do szerszego grona odbiorców. Sama marka jednak pozostaje ich własnością. W związku z tym wszelkie decyzje o komiksach czy filmach są w ich rękach.

• Dziękuję za spotkanie i poświęcony czas. Zagram już w dniu premiery, więc odliczamy.

Ja również dziękuję.Rozmawiał: Jarosław "Menkaure" Bałys
© WoTR 2015