strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startowąPowrót do spisuZaskakujące odkrycia - czy o tym będzie kolejny Tomb Raider?Uwaga! Jeśli nie ukończyłeś nowego Tomb Raidera, nie czytaj dalej, pojawiają się spoilery!

Ci, którzy już ukończyli nową grę, z pewnością niecierpliwie czekają na zapowiedź sequela. O czym będzie kolejna gra? Gdzie Lara Croft się tym razem uda? A co jeśli już w tej chwili mamy do dyspozycji pewne wskazówki, które mogą nam w znaczący sposób podpowiedzieć, gdzie i w jakim celu Lara Croft będzie podróżować?

DZIENNIK

Większość wskazówek pochodzi z dziennika, który Lara trzyma w dłoniach w ostatnim filmiku na końcu gry. Przypomnijmy, że znalazła go w Bunkrze na Ścianie Klifu. W epilogu kamera uchwyciła otwarte strony notatnika, a to w zupełności wystarczyło, aby fani mogli przeanalizować jego treść. Obok publikujemy screen z zaznaczonymi dziewięcioma punktami, które po kolei będziemy analizować:

1. Notatka napisana cyrylicą. Co ciekawe, nie jest to żaden język słowiański, ale angielskie słowa zapisane za pomocą tego alfabetu. Oto jakie pojawiają się słowa: Eight (Osiem), Have (Mieć), Origin (Pochodzenie), Time (Czas), Essential (Niezbędne), Lost Deep Village (Zaginiona [ukryta] wioska). W zasadzie słowa nie układają się w żadne gramatycznie czy logicznie poprawne zdanie, ale zdają się mieć sens. Brzmią bardzo tombraiderowo: Osiem ma pochodzenie, czas niezbędny, ukryta wioska? Ciężko powiedzieć co mogą one oznaczać, ale czy nie wygląda to na słowa-klucze o kolejnej przygodzie?

2. Notatka zapisana dwiema cyframi, jedna cyfrą arabską, druga rzymską. Obie to trójki. Wygląda na to, że liczba 3 może mieć dość istotne znaczenie dla kolejnego Tomb Raidera. Już w najnowszej grze pojawia się kilkukrotnie. Jeśli podjąłeś się zbierania GPSów (geoskrzynek), do twoich uszu mogło dotrzeć kilkukrotnie słowo Trójca (Trinity). Więcej o Trójcy przeczytacie niżej, jeszcze do tego wrócimy.

3. Ilustracja przedstawiająca jakieś miejsce - albo wysoko w górach albo otoczone strzelistymi skałami. Jeśli dobrze się przyjrzycie obrazkowi, dostrzeżecie jakby jaskinię i stojącą przed nią postać. Ilustracja jest podpisana niemieckimi słowami: Figure I Etching. Oznacza to rysunek Akwaforta, czyli technikę wykonywania ilustracji i zapewne informuje to nas o tym, w jaki sposób obrazek został wykonany.

4. U dołu strony zapisane są niemieckie słowa: Sie ist der Schlüssel, co można przetłumaczyć jako Ona jest kluczem. Brzmi logicznie, chodzi o jakiś przedmiot albo jakaś osoba jest kluczem, zapewne do znalezienia czegoś.

5. Rysunek ukryty za notatką zapisaną cyrylicą. Przedstawia on włócznię, a może strzałę. Przyjmijmy, że jest to jakaś broń.

6. Widzimy tutaj litery układające się w tajemnicze słowo Croatoan. Ma to związek z historią Zaginionej Kolonii w Karolinie Północnej, w USA. Historia opowiada o kolonistach zamieszkujących wyspę Ranoake, którzy pewnego dnia zniknęli bez śladu, zostawiając po sobie jedynie jedno słowo wyryte w korze drzewa - było to właśnie Croatoan. Przypuszcza się, że osadnicy zostali wybici przez Indian albo zostali zasymilowani. Najbardziej prawdopodobne założenie mówi o tym, że udali się w podróż w głąb lądu, jednak żadna teoria nigdy nie została potwierdzona i po dziś dzień nikt nie jest do końca pewny, co stało się z mieszkańcami kolonii na Ranoake. Dlatego właśnie ich osadę zwie się Zaginioną Kolonią. To słowo jest najmocniejszą wskazówką. Łączy się z zapisanymi cyrylicą słowami z notatki z punktu 1. Zaginiona Wioska = Zaginiona Kolonia? Z pewnością brzmi to jak coś, co Lara Croft chciałaby zbadać.

7. Mapa. Niestety brak na niej punktów charakterystycznych, w związku z czym bardzo trudno ją zidentyfikować. Jednak słuszne wydaje się przypuszczenie, że jest to mapa wybrzeża Karoliny Północnej, ponieważ słowo Croatoan jest zaznaczone na niej strzałką. Są dwa miejsca oznaczone znakiem X, a także przez środek mapy przebiega czerwona linia, zapewne wyznaczająca jakieś granice. Od niej prowadzi kolejna, cieńsza kreska, która przebiega na drugą stronę dziennika i zatacza koło wokół jaskini na ilustracji. Jeżeli to faktycznie Karolina Północna (mapka obok), położenie górskiej jaskini byłoby uzasadnione w miejscu, z którego wychodzi linia - w tym rejonie stanu znajdują się góry. Istnieje też możliwość, że mapa przestawia wybrzeże Antarktyki, fragment Francji albo Niemiec, wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

8. Poplamiona krwią notatka zapisana jest dziwnym słowem: dRunter. Prawdopodobnie chodzi o niemieckie słowo oznaczające pod spodem, poniżej czegoś lub odwrócone, wywrócone do góry. Brak kontekstu, jednak brzmi sensownie - coś schowane jest pod czymś. Skarb? Zaginiona Kolonia?

9. U dołu strony widzimy kolejne słowa. Ponownie są to angielskie wyrazy zapisane cyrylicą, powtarzające znaną już frazę Deep Lost Village, czyli zaginiona wioska.

TAJEMNICZY MURAL

Równie ciekawy jest fragment muralu w Grobowcu Generała, który widzicie na zdjęciu obok. Grafika przedstawia kobiecą postać, która bardziej przypomina indiańską kobietę niż japońską - włosy ma uczesane zupełnie nie w azjatyckim stylu, w rękach dzierży łuk, czyli charakterystyczną broń plemion indiańskich oraz włócznię (która może być tą włócznią naszkicowaną w dzienniku). Tę poszlakę należy jednak potraktować ostrożnie - Indianie podobnie jak Japończycy są zaliczani do rasy żółtej, dlatego łatwo ich można pomylić.

ZAGADKA TRÓJCY I GWIAZDY

W grze pojawiają się dwa zagadkowe dokumenty nazwane "Tajemnicami GPS". Te dokumenty potwierdzają przypuszczenia opisane wyżej przy analizie dziennika, w punkcie 2. Słowo Trójca (Trinity) pojawia się w tych dwóch sekretnych notatkach kilkukrotnie. Obok widzicie screen pierwszego dokumentu, który można odnaleźć w lokacji Baza Badawcza, koło windy.

Jest to rozkaz od dowództwa do pewnego agenta, informujący, że Trójca jest zaniepokojona, a zdobycie Gwiazdy jest kluczowe. Co ciekawe, z oryginalnego, angielskiego tekstu wynika coś innego - mowa jest tutaj o tym, że nabycie Fenomenu Gwiazdy (Star Phenomenon) jest niedopuszczalne. W polskim tłumaczeniu dalej widzimy, że dowództwo wysyła nowego agenta, by zapewnić powodzenie. Także i tutaj w angielskiej wersji jest co innego - mowa o tym, że dowództwo nakazuje sabotaż działań państw Osi (Operation Axis). Lara kwituje to wszystko komentarzem, że zapewne na wyspie była kiedyś jakaś inna grupa, ale nie ma teraz czasu o tym myśleć. Czym może być ta operacja Osi? Prawdopodobnie chodzi o z II wojny światowej, czyli sojusz III Rzeszy, Włoch i Japonii. Trzy państwa... czyżby wspomniana wcześniej Trójca?

Drugi dokument, który widzicie na screenie obok, jest nieco bardziej jasny. Jest to notatka, którą zdobywamy, gdy podnosimy ostatnią brakującą nam geoskrzynkę. Możemy ją następnie odczytać w grze w sekcji "Dokumenty". Z notatki wynika, że ktoś całkiem niedawno (biorąc pod uwagę od jak dawna trafiali na tę wyspę rozmaici rozbitkowie) został wysłany na Yamatai, żeby zbadać zagrożenie dla interesów wspomnianej już Trójcy. Ów ktoś odkrył Mathiasa i jego kult Solarii. Najpierw nie uznał ich za zagrożenie - nie sądził, że Mathias mógłby kiedykolwiek zdobyć Gwiazdę, ale jednak się mylił. Żałuje, że nie zabił Mathiasa, kiedy miał ku temu sposobność, a teraz jest za późno. Ten ktoś został śmiertelnie ranny i umiera.

W ostatnich swoich słowach zwraca się do znalazcy - mówi, że jeśli ktoś odszyfruje liczby i znajdzie ten schowek, musi go zastąpić i zabić Mathiasa, ponieważ ten ma zamiar rozbudzić wroga, który od dawien dawna był uśpiony. Lara zwraca uwagę na powtórzone słowo Trójca. Komentuje, że zapewne jest to jakaś organizacja, ale podobnie jak gracz, nie ma zielonego pojęcia kim oni mogą być ani skąd wiedzą o wyspie.

Czymkolwiek jest ta organizacja Trójca, nie może składać się ze zwykłych ludzi. W grze wyraźnie jest podkreślone, że nikt nie znał wcześniej lokalizacji wyspy Yamatai (zresztą podobnie jest w rzeczywistości - nikt nie wie, gdzie Yamatai się znajduje, to taka japońska Atlantyda) i Lara Croft wraz z załogą Endurance są pierwszymi ludźmi, którym udało się jednocześnie odnaleźć i opuścić wyspę. Jednak dwie tajemnicze notatki wyraźnie sugerują, że wiedza o lokalizacji wyspy została już wyniesiona poza jej granice, choć nie jest powszechnie znana.

Są w takim przypadku dwie możliwości. Albo ktoś z niezwykłymi umiejętnościami/mocami kiedyś się na niej rozbił i udało mu się uciec bez zdejmowania klątwy lub też ktoś pamięta o Yamatai z czasów, kiedy kraina była zwykłym, japońskim królestwem. Tak czy siak, zapewne mamy do czynienia z kimś bardzo potężnym, kimś zdolnym do wysłania na wyspę jakiegoś oddziału - i zapewne oczekującym jego powrotu, a także kimś posiadającym wiedzę o Fenomenie Gwiazdy - czymkolwiek ta Gwiazda jest.

Kolejna ciekawostka związana z Gwiazdą pojawia się na ścianie przy biurku Mathiasa w Fortecy Solarii. Ścianę pokrywają różne słowa, od rozwiązań problemów Mathiasa po fragmenty modlitw - możecie to zobaczyć na screenie obok. Jednak jedno zdanie przykuwa uwagę dociekliwych, pojawia się ono kilkukrotnie na ścianie: The answer lies with the star czyli odpowiedź spoczywa (leży) z gwiazdą.

Czyżby odnosiło się to do owego Gwiezdnego Fenomenu? A może jest to kolejny fragment modlitwy? Odpowiedź na jakie pytanie leży z gwiazdą? Mathias przecież wiedział co musi zrobić, żeby wydostać się z wyspy. A co jeśli tą tajemniczą Gwiazdą jest... Słońce? Może właśnie owa tajemnicza Trójca ma na myśli Himiko, czyli słoneczną królową. Miałoby to sens, bowiem to właśnie przebudzenie słonecznej królowej, czyli uśpionego wroga, było największym zagrożeniem na wyspie. A Trójca? Być może to tajna organizacja, która działała w czasie II wojny światowej i konkurowała z państwami Osi, w tym z Japonią, o kontrolę nad wyspą. Jak wiemy z gry, Japonia chciała wykorzystać możliwości wyspy do wygrania wojny, z kolei cel tajemniczej Trójcy jest niestety nieznany.

To już wszystko co udało nam się odszyfrować z dzienników i muralu. Brzmi interesująco? Twórcy postarali się o ciekawie zakodowane wiadomości w miejscach widocznych dla wszystkich, jednak nie są one zrozumiałe na pierwszy rzut oka - kto by się spodziewał angielskich słów zapisanych za pomocą cyrylicy czy niemieckiego? Trudno uwierzyć, aby tak dopracowane elementy nie miał znaczenia. Pozostaje jedynie czekać na oficjalną zapowiedź Tomb Raidera 10 i zobaczyć czy któreś z powyższych teorii okażą się prawdą.


autor: Shalryma
nieco pomógł: Cez