strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MAJ 20245 maja 2024, by Cez
Lara gościnnie w kontrowersyjnej grze Hero Wars
Po raz siedemnasty Lara Croft weźmie udział w crossoverze - tym razem będzie on związany z darmową grą RPG z gatunku fantasy pt. Hero Wars. Tytuł ten słynie z mylących, wprowadzających w błąd reklam, często ocenianych przez graczy za seksistowskie. Słynna archeolożka będzie możliwa do odblokowania za darmo przez dwa tygodnie, od 13 do 26 maja. Na naszym fanpage'u na Facebooku opublikowaliśmy więcej grafik promocyjnych.


Hero Wars to gra online opracowana przez studio Nexters Global - jest darmowa, choć oczywiście zawiera mikrotransakcje skierowane do osób, które chcą przyspieszyć gameplay. Powstała w 2016 roku i jest obecnie dostępna w dwóch wersjach: Hero Wars: Alliance (na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android) oraz Hero Wars: Dominion Era (w przeglądarkach internetowych). Lara Croft od 13 maja będzie dostępna w obu wersjach gry. Podczas dwutygodniowej podróży po mistycznym świecie Dominion, słynna archeolożka dołączy do polowania na tajemnicze skarby i będzie walczyć z wieloma złoczyńcami, w tym z siłami złego Arcydemona. Na czas trwania wydarzenia gracze będą mieli również możliwość wezwania Lary bezpośrednio do walki, wzmacniając swoje siły.


Aby zdobyć nową bohaterkę i odblokować jej unikalne skórki, talizmany, artefakty lub talenty, wystarczy zalogować się w czasie trwania specjalnego wydarzenia i wziąć udział w jej przygodzie. Słynna odkrywczyni będzie ogłuszać wrogów, leczyć sojuszników i dzierżyć artefakt, który da jej różne bonusy. Do dyspozycji panny Croft będzie łuk oraz podwójne pistolety, a także kilka strojów. Do chwili obecnej potwierdzono cztery: klasyczny z wisiorkiem (nazywany obecnie zunifikowanym), zimowy z TR3, kąpielowy z TR Underworld, a także skórkę sobowtórki Lary.

Gracze od wielu lat skarżą się, że Hero Wars to tytuł reklamowany przez niestosowne, wprowadzające w błąd zajawki, które nie mają nic wspólnego z właściwym gameplayem. Rozgrywka polega przede wszystkim na walce kilku postaci ze sobą, podczas gdy reklamy skupiają się na zagadkach logicznych, których ilość w grze jest symboliczna. Szczegóły na ten temat można poznać w filmach na YouTubie, np. tutaj lub tu. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda z reklamami seksistowskimi, w których jeden z walecznych bohaterów, polerujący swój miecz, jest kuszony przez półnagie bohaterki. W jaki sposób studio Crystal Dynamics (które niedawno wystosowało w remasterach komunikat odcinający się od stereotypów i uprzedzeń) mogło podpisać umowę z firmą, która stosuje od lat takie praktyki - nie mamy pojęcia. Dlaczego Crystalsi nie podpiszą umowy z seriami, z którymi crossover miałby sens i byłby mile widziany, jak np. z Lego, również nie wiemy.


Tomb Raider x Hero Wars to już siedemnasty crossover w historii serii Tomb Raider, w tym dwunasty od 2020 roku, kiedy nastąpił ich prawdziwy wysyp. Wszystko zaczęło się w 2014 roku od crossoveru z grą Lightning Returns: Final Fantasy XIII, po czym Lara wystąpiła także w: Spelunker World, Heavenstrike Rivals, Final Fantasy: Brave Exvius, Final Fantasy XV, Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Brawlhalla, Animal Crossing: New Horizons, Fortnite, Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint, War of the Visions: Final Fantasy Brave Exvius, PowerWash Simulator, The Walking Dead: Survivors, Fall Guys, Call of Duty: Modern Warfare II & Warzone, Magic: The Gathering i obecnie w Hero Wars.

   


4 maja 2024, by Cez
Definitive Edition w abonamencie Xbox Game Pass
Wyjaśniło się, dlaczego pod koniec kwietnia nieoczekiwanie gra Tomb Raider (2013) w wersji Definitive Edition po raz pierwszy trafiła na PC. To element majowej usługi Xbox Game Pass, dzięki której gra Tomb Raider: Definitive Edition jest dostępna nie tylko na konsolach i w chmurze, ale także poprzez sklep Microsoftu na PC. Nadal nie ma informacji, czy ostateczna edycja gry z 2013 roku trafi także na platformy Steam, GOG i Epic Games - tu gracze wciąż mają do dyspozycji jedynie podstawową wersję sprzed 11 lat.

Tomb Raider: Definitive Edition zadebiutowało w styczniu 2014 roku na konsolach Xbox One i PlayStation 4, czyli niecały rok po premierze podstawki. Zawiera wszystkie DLC, w tym grobowiec "Samolot na bagnach" i nowe ubrania dla Lary. Pod koniec kwietnia tego roku Definitive Edition pojawiło się w Microsoft Store w cenie 80 zł po cichu, bez żadnej zapowiedzi czy reklamy. Fani podejrzewali, że produkt został dodany do sklepu Microsoftu przez pomyłkę, ale okazało się, że to element majowego abonamentu.


Xbox Game Pass jest rodzajem subskrypcji, która odblokowuje dostęp do biblioteki wielu gier. Nowe tytuły dodawane są co miesiąc. Prócz dostępu do dużej ilości gier usługa Xbox Game Pass daje również zniżki na inne tytuły na konsole Microsoftu. Aktualnie w usłudze jest nie tylko Tomb Raider: Definitive Edition, ale także Rise of the Tomb Raider (dostępne od grudnia) oraz Shadow of the Tomb Raider (dostępne od kwietnia). W efekcie cała surwiwalowa trylogia z Larą Croft jest obecna w usłudze Xbox Game Pass.

Dodajmy, że do 5 czerwca gra Tomb Raider (2013) w edycji Game of the Year (czyli nie Definitive Edition) jest dostępna za darmo na platformie GOG dla abonentów Amazon Prime Gaming.

   


1 maja 2024, by Cez
Cały sequel Angel of Darkness dostępny PO POLSKU!
Nie macie planów na majówkę? Teraz już macie! Publikujemy długo oczekiwaną przez fandom kontynuację gry TR Angel of Darkness w całości w języku polskim! Na poznanie dalszych losów Lary oraz Kurtisa czekaliśmy ponad 20 lat! Przed Wami pełny polski przekład powieści Tomb Raider: Path of the Black Alchemist (Ścieżka Czarnego Alchemika) autorstwa J. R. Milward. Za tłumaczenie i korektę odpowiada grupa wiernych, polskich fanów Anioła Ciemności pod przewodnictwem Ewy. Pełny plik PDF z polskim tłumaczeniem możecie pobrać za pośrednictwem serwisu WoTR, konkretnie »TUTAJ!«


Dokładnie 1 lipca ubiegłego roku Jennifer Milward opublikowała na swojej stronie książkę Path of the Black Alchemist, która jest nieoficjalną kontynuacją gry TR Angel of Darkness (link do newsa). Tuż po tej publikacji zawiązała się polska grupa tłumaczy, którzy postanowili przełożyć całą powieść na język polski w częściach. We wrześniu opublikowaliśmy w ich imieniu 8 pierwszych rozdziałów, rozgrywających się w czeskiej Pradze, z kolei w listopadzie rozdziały 9-17, których akcja dzieje się w niemieckim zamku Kriegler, a także krótki słowniczek pojęć oraz nota od tłumaczy. Dziś zespół udostępnił trzeci i ostatni fragment Path of the Black Alchemist, czyli rozdziały 18-29 oraz epilog, które rozgrywają się w znanej z TR5 lokacji, czyli w Irlandii. Niewykluczone, że za jakiś czas do pliku zostanie dodany jeszcze dodatkowy słowniczek.

Pomysłodawczynią i liderką zespołu tłumaczy jest Ewa Gendek, która wraz z Lidią Widłą i Natalią Nikołajuk odpowiada za polski przekład Ścieżki Czarnego Alchemika. Z kolei korekty i redakcji tekstu dokonali: Magda Bilińska "Nasty", Justyna Maciaszek, Dawid Barbarzak, Krystian Horwacik, Maria Orzechowska i Adam Dąbrowski. Redakcja serwisu WoTR w imieniu całego polskiego fandomu dziękuje temu zespołowi za poświęcony czas. Dzięki Wam wszyscy polscy fani mogą po wielu, naprawdę wielu latach dowiedzieć się, jak mogły potoczyć się dalsze losy Lary Croft i Kurtisa Trenta. DZIĘKUJEMY! Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego Ewa zdecydowała się przełożyć powieść na język polski, koniecznie przypomnijcie sobie zeszłorocznego newsa >> klik!


UWAGA - to nie koniec dobrych wiadomości! Ekipa DUB-UNITY PL, która pracuje nad fanowskim dubbingiem gry Tomb Raider I, stworzy także słuchowisko na podstawie omawianej powieści! Grupa do 6 czerwca rekrutuje chętnych. Szczegóły znajdziecie tutaj. Z kolei po więcej informacji na temat nieoficjalnego dubbingu TR1 odsyłamy do newsa z lutego >> klik!

Dodajmy, że J. R. Milward zamierza wydać także drugą sequelową powieść, wieńczącą trylogię Angel of Darkness. Premiera miała nastąpić na przełomie roku, jednak zaliczy opóźnienie. Gdy tylko poznamy nową datę, będziemy Was o tym informować. Jedno jest pewne - gdy tylko trzecia i finałowa część sagi AoD, rozgrywająca się w Turcji, zostanie opublikowana w języku angielskim, drużyna Ewy Gendek przystąpi do tłumaczenia!

Na koniec przypomnienie oficjalnego opisu pierwszej sequelowej powieści:

Eckhardt nie żyje, ale jego dziedzictwo trwa... Po zniszczeniu Śpiącego w trzewiach Strahova, Lara Croft pragnie powrócić do swojego dawnego życia i zostawić za sobą okropności i tajemnice ostatnich kilku dni. Niestety, Wojna Cieni jest daleka od zakończenia. Pomimo ponownego spotkania ze swoim enigmatycznym sojusznikiem, Kurtisem Trentem, Lara szybko odkrywa, że jest ponownie uwikłana w tysiącletni plan Karela, mający na celu przywrócenie starożytnego panowania rasy Nephilim. Jej początkowa obietnica pomocy Kurtisowi w leczeniu zagrażających jego życiu ran szybko wymyka się spod kontroli i pogrąża ją głębiej w starożytnej przeszłości, gdzie granica między mitem a rzeczywistością staje się coraz bardziej mętna. Starzy przyjaciele i przerażający nowi przeciwnicy zbiegają się, gdy podróż Lary prowadzi ją od nawiedzonych skarbców twierdzy Kriegler do smaganych wiatrem klifów Irlandii. Każda nowa konfrontacja oddala Larę od beztroskiego, grobowcowego życia, które kocha - czy uda jej się rozwikłać plany Karela i poznać prawdę o pochodzeniu rasy Nephilim zanim Wojna Cieni pochłonie także i ją?