strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

KWIECIEŃ 201830 kwietnia 2018, by Cez
Znamy datę premiery nowego filmu na Blu-Ray!
Wytwórnia Warner Bros ogłosiła datę premiery filmu Tomb Raider (2018) na Blu-Ray i DVD. Nowe przygody Lary będziemy mogli odpalić w swoich domowych odtwarzaczach już 12 czerwca. Wcześniej, bo 29 maja, obraz będzie możliwy do zakupienia w formie cyfrowej na platformach oferujących digital download.


W chwili obecnej nie wiadomo, czy wspomniane wyżej światowe daty premier pokryją się z polskimi. Będziemy Was o tym informować.

   


30 kwietnia 2018, by Cez
W Croft Manor rozbrzmiały utwory z TR1-3
Zgodnie z zapowiedzią 28 kwietnia w Anglii odbyło się specjalne spotkanie z kompozytorem Nathanem McCree. Wzięli w nim udział uczestnicy akcji na Kickstarterze, którzy wpłacili ok. 715 zł. Przypomnijmy, że akcja odniosła sukces i w efekcie wkrótce zostanie wydany album Nathana McCree pt. The Tomb Raider Suite z utworami z gier TR1, TR2 i TR3. Krążek początkowo miał zadebiutować pod koniec ubiegłego roku, później przesunięto go na 1 maja, a obecnie obowiązująca data premiery to 1 sierpnia.


Spotkanie z kompozytorem odbyło się na terenie posiadłości Hatfield House w Wielkiej Brytanii, czyli w okolicy słynnego Croft Manor z pierwszych dwóch filmów z Angeliną Jolie. Wchodzących gości witał nie kto inny jak lokaj Lary, czyli Winston. Fani spotkali w Hatfield House nie tylko Nathana McCree, ale także Meagan Marie z Crystal Dynamics, Shelley Blond - pierwszy głos Lary Croft z TR1 oraz modelkę Alison Carroll, promującą w 2008 roku TR Underworld. Na evencie nie zabrakło cosplayerów - na poniższym zdjęciu widzicie wspomnianą modelkę wraz z Winstonem i czarnymi charakterami z pierwszych trzech gier: z Jacqueline Natlą z TR1, Marco Bartolim z TR2 oraz doktorem Markiem Willardem z TR3. Tutaj zobaczcie wspomiane trio tańczące w rytm utworu "Thriller" ;)


Podczas spotkania uczestnicy mogli posłuchać utworów z nadchodzącego krążka The Tomb Raider Suite w wykonaniu grupy String Infusion. Nathan McCree udostępnił zapis wideo z tego wydarzenia >> klik! Za załączone obok fotki dziękujemy Simonowi.


Kolejne podobne wydarzenie odbędzie się 14 lipca w San Francisco, a konkretnie w muzeum Legion of Honor. W spotkaniu będzie uczestniczył Nathan McCree, Meagan Marie oraz modelka Jill De Jong, która w 2003 roku promowała Angel of Darkness.

   


29 kwietnia 2018, by Cez
Tomb Raider 12 powstanie, ale zapomnijcie o...
...podwójnych pistoletach, szortach i dinozaurach. Tak wynika z wypowiedzi przedstawicieli studia Eidos Montreal, które odpowiada za najnowszą grę Tomb Raider 11, czyli Shadow of the Tomb Raider. Wywiad ukazał się w hiszpańskim magazynie Hobby Consolas.

Już kilka lat temu studio Crystal Dynamics informowało, że ostatnia część obecnej trylogii, czyli Shadow of the Tomb Raider, nie oznacza końca gier z Larą Croft. Pytanie brzmiało, czy po trzech tytułach opowiadających o młodej pani archeolog, w kolejnej części roboczo zwanej Tomb Raiderem 12 zobaczymy ponownie Larę z dwoma pistoletami. Okazuje się, że mimo próśb fanów z całego świata, twórcy mają inne plany.


"To koniec trylogii, ale nie sagi (śmiech). To definiujący moment. Na końcu trylogii gracz oraz Lara zrozumieją jak to jest być Tomb Raiderem. Nie wiem co nastąpi później, ale zapomnijcie o szortach, dinozaurach i podwójnych pistoletach (śmiech)" - powiedzieli Daniel Bisson i Mario Chabtini z Eidos Montreal. Z wypowiedzi wynika, że także i w Shadow of the Tomb Raider może zabraknąć tego, na co wszyscy czekali, czyli podwójnych pistoletów. Chyba że śmiech rozmówców odnotowany przez redaktora Hobby Consolas, to tylko odwrócenie naszej uwagi...

Shadow of the Tomb Raider zadebiutuje już 14 września. Kolejna gra, czyli Tomb Raider 12, najprawdopodobniej mógłby zostać wydany po dłuższej przerwie, być może nawet takiej, która dzieliła Tomb Raider Underworld i Tomb Raider (2013). Kto miałby stworzyć następną grę, studio Crystal Dynamics, Eidos Montreal czy jeszcze inne - tego w chwili obecnej nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że Shadow of the Tomb Raider nie będzie ostatnią grą z Larą.

   


29 kwietnia 2018, by Cez
Peru potwierdzone. Lara niczym Rambo i Predator
Za nami specjalny panel o Shadow of the Tomb Raider, który odbył się podczas Tribeca Film Festival w Nowym Jorku (link do zapisu wideo). Uczestniczył w nim starszy dyrektor marki Rich Briggs (Crystal Dynamics), a także reżyser gry Daniel Bisson, scenarzystka Jill Murray (oboje pracują dla Eidos Montreal) oraz Camilla Luddington, czyli po raz trzeci głos Lary Croft. Czego dowiedzieliśmy się z panelu?


Potwierdzono informację sprzed kilku dni o tym, że akcja Shadow of the Tomb Raider nie będzie rozgrywała się tylko w Meksyku. Wspominaliśmy już o Ameryce Południowej, a teraz twórcy podali konkret - Peru. Z kolei według niepotwierdzonych plotek to właśnie w Peru mielibyśmy spędzić najwięcej czasu, a Meksyk miałby pełnić tylko funkcję prologu niczym Syria w Rise of the Tomb Raider. Na potwierdzenie tej informacji musimy poczekać.

Głównym przeciwnikiem Lary będzie przywódca Trójcy, doktor Dominguez. Jego motywacje mają sprawić, że wielu graczy będzie w stanie się z nim utożsamić i zrozumieć jego działania. Przypomnijmy, że Lara śledząc członków Trójcy w Meksyku i znajdując pradawny sztylet, uwolni klątwę, która ma doprowadzić do apokalipsy przepowiedzianej przez Majów. Zarówno Trójca jak i panna Croft będą musieli temu zapobiec. Czyżby powtórka motywu znanego już z gry Tomb Raider IV?


Twórcy potwierdzili, że w kwestii przetrwania w dżungli inspirowali się filmami Rambo i Predator. Lara nie będzie się tylko chować w zaroślach, jak to miało miejsce w Rise of the Tomb Raider, ale także stworzy kamuflaż na swoim ciele za pomocą błota. Swoich przeciwników będzie pokonywać nie tylko bronią, ale też strachem. Rany będzie mogła wyleczyć za pomocą m.in. odpowiednich roślin i rzadkich chrząszczy. W grze pojawią się huby większe niż te w RotTR, a jednym z nich ma być kolejna po Yamatai i Kitieżu zaginiona kraina, która będzie celem Lary. Dodajmy, że wszelkie umiejętności, których bohaterka nauczyła się w poprzednich grach, powrócą. Pojawią się za to kolejne.

Z dodatkowych źródeł, m.in. z artykułów z prasy, dowiadujemy się, że w Shadow of the Tomb Raider nie będzie pojazdów, a białe krawędzie powrócą, ale będą o wiele bardziej dyskretne. Animacje bohaterki będą zbliżone do tych z RotTR.

   


29 kwietnia 2018, by Cez
Studio Crystal Dynamics w cieniu Eidos Montreal
Gry z Larą Croft najpierw tworzyło studio Core Design, następnie Crystal Dynamics, a obecnie pałeczkę przejęła firma z Montrealu. Już od października 2016 spekulowano, że Shadow of the Tomb Raider jest tworzone głównie przez kanadyjskie studio Eidos Montreal (link do archiwalnego newsa o wycieku). Oficjalna zapowiedź nowej gry potwierdziła tę informację. To Eidos Montreal jest wiodącym studiem, które stworzyło finał trylogii, a studio Crystal Dynamics mu w tym pomagało.


"Dzięki ich niesamowitej wiedzy, znajomości marki i wybitnej kreatywności, zespół Eidos Montreal we współpracy z Crystal Dynamics dostarczy potężne doświadczenie z Shadow of the Tomb Raider" - mówi Yosuke Matsuda, prezydent i dyrektor reprezentatywny Square Enix. "Shadow of the Tomb Raider wzniesie serię na nowe wyżyny, a Larę Croft na nowe głębie". David Anfossi, szef studia Eidos Montreal, dodaje: "W Shadow of the Tomb Raider Lara stawi czoła nowym i nieoczekiwanym wyzwaniom. Nasz zespół stworzył zróżnicowany zestaw umiejętności, technik walki i wyposażenia, które gracze będą musieli opanować, aby przetrwać w śmiertelnym środowisku dżungli i grobowców".

Dodajmy, że wcześniej twórcy z Eidos Montreal pracowali nad trybem multiplayer w grze Tomb Raider (2013) oraz m.in. nad grobowcami w Rise of the Tomb Raider. Dodatkowo obecnie Eidos Montreal współpracuje z firmami Nixxes Software i Nvidia nad PC-ową konwersją Shadow of the Tomb Raider. A co ze studiem Crystal Dynamics? Aktualnie jest zaangażowane w tajemniczy projekt związany z grą o Avengersach. Właśnie z tego powodu firma ta zeszła na dalszy plan w przypadku serii Tomb Raider.

   


28 kwietnia 2018, by Cez
Przepustka sezonowa: siedem DLC i co-op
Season Pass, czyli przepustka sezonowa, to obecnie standard w branży gier wideo. Nie inaczej będzie w przypadku Shadow of the Tomb Raider, które zadebiutuje na PC, PS4 i Xboxie One już 14 września. Season Pass umożliwi odblokowanie wszelkich dodatków DLC, które będą pojawiać się systematycznie co miesiąc od października do kwietnia przyszłego roku. Dodatki będzie można nabyć osobno, ale istotą przepustki sezonowej jest to, że jej nabywca otrzyma wszystkie DLC taniej niż gdyby kupował je osobno.


Firma Square Enix opublikowała poniższą grafikę (otwórz ją w osobnej karcie, by zobaczyć dużą wersję), dzięki której dowiadujemy się o strategii marketingowej związanej z Shadow of the Tomb Raider. W najbliższych miesiącach na wielkich wydarzeniach typu targi E3, San Diego Comic-Con czy Gamescom zobaczymy nowe zwiastuny oraz gameplaye. Z grafiki wynika, że poczynając od października tego roku twórcy będą cyklicznie co miesiąc publikować nowe DLC. Łącznie będzie ich aż siedem i ostatni dodatek pojawi się w kwietniu przyszłego roku.


Co będzie wchodzić w skład DLC? Każde z nich będzie zawierało nową przygodę o nazwie "Paths", czyli ścieżki, które będą składać się z: nowej opowieści, misji pobocznej, wyzwania w nowym grobowcu, broni, stroju i umiejętności. Pierwszy dodatkowy grobowiec wprowadzi opcję co-opa, czyli wychodzi na to, że będzie można rozwiązywać zagadki w duecie. Dodatkowo posiadacze Season Pass już w dniu premiery otrzymają dodatkową broń, strój i umiejętność, których nie będzie można uzyskać w inny sposób.

Cena Season Pass wyniesie 30 dolarów, czyli ok. 100 zł. Przepustki nie będą musiały kupować osoby, które zaopatrzą się w wydanie kolekcjonerskie Croft lub Ultimate Edition - Season Pass będzie wchodził w ich skład.

   


28 kwietnia 2018, by Cez
Poznaj cztery edycje Shadow of the Tomb Raider
Kilka dni temu podczas pokazu Shadow of the Tomb Raider w Londynie zaprezentowano edycje gry, które pojawią się na rynku 14 września. Teraz poznaliśmy szczegóły na temat ich zawartości. Opisane poniżej wydania można już zamawiać w niektórych sklepach. W tych polskich w chwili obecnej można zamówić jedynie wersje podstawowe, których ceny wahają się od 230 do 300 zł.


Shadow of the Tomb Raider zostanie wydany w czterech podstawowych wariantach. Edycja standardowa (60 dolarów, czyli ok. 210 zł) to po prostu sama gra wraz z dodatkowym pakietem startowym (umiejętności dla Lary oraz motyw na PS4, tapeta na PC lub avatar na Xboxa One). Te drobne dodatki uzyskamy tylko wtedy, jeśli kupimy produkt w przedsprzedaży. Więcej atrakcji zaoferuje cyfrowa edycja Digital Deluxe (70 dolarów, ok. 245 zł), w skład której wejdzie soundtrack, jeden dodatkowy strój i broń, dodatki z preordera edycji standardowej, a także wcześniejszy, bo aż 48-godzinny dostęp do gry (czyli od 12 września).


Dla kolekcjonerów przewidziano dwie edycje: Croft i Ultimate. Ta pierwsza będzie dostępna w wersji cyfrowej lub pudełkowej, a ta druga tylko w pudełkowej. The Croft Edition (90 dolarów, ok. 315 zł) z zupełnie inną okładką będzie zawierała wszystko to, co Digital Deluxe plus Season Pass oraz trzy dodatkowe bronie i stroje. Z kolei w The Ultimate Edition (200 dolarów, ok. 700 zł) znajdziemy wszystko to, co w edycji Croft, a także fizyczne gadżety: figurkę, latarkę i otwieracz w kształcie czekana. Dodatkowo edycję podstawową oraz Croft będzie można w niektórych sklepach nabyć w steelbooku. Metalowe pudełko wraz z trzema litografiami będzie też dodawane do przedpremierowych zamówień edycji Ultimate.


Podsumowując, wcześniejszy, 48-godzinny dostęp do gry dostaną wszyscy, z wyjątkiem tych, którzy kupią podstawową wersję gry. Przepustka sezonowa będzie obecna w edycjach Croft i Ultimate, czyli nabywcy tych wydań nie będą musieli martwić się o jej późniejsze dokupienie. Cena samego pakietu Season Pass została przewidziana na 30 dolarów, czyli ok. 100 zł.


Na koniec informacja dla graczy, którzy zamierzają kupić Shadow of the Tomb Raider w pudełku na PC (za konwersję ponownie jest odpowiedzialne studio Nixxes Software). W chwili obecnej sklepy nie oferują wydań kolekcjonerskich Croft i Ultimate na tę platformę, a jedynie wersję podstawową. Dodatkowo komunikat prasowy Cenegi głosi, że "wersja PC będzie dostępna wyłącznie w przedsprzedaży w wybranych sklepach internetowych. Nakład tego wydania będzie ograniczony". Gdy tylko dowiemy się czy pojawią się kolekcjonerki na PC, niezwłocznie Was o tym poinformujemy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną ograniczania nakładu wydań pudełkowych na PC jest ich niska sprzedaż w przypadku poprzednich tytułów i jednoczesne promowanie wydań cyfrowych, np. na platformie Steam, gdzie już teraz można złożyć preorder.

   


27 kwietnia 2018, by Cez
Graliśmy w demo Shadow of the Tomb Raider!
Przedstawicielka naszego serwisu, Autumn, która wczoraj zagrała w demo Shadow of the Tomb Raider, wróciła już do Polski, pora zatem na skrótowy opis jej wrażeń. Szerszą relację z wizyty opublikujemy w kolejnych dniach. Przypomnijmy, że podróż do Londynu i zakwaterowanie sfinansowały firmy Square Enix, Crystal Dynamics oraz Cenega. Około 45-minutowe demo gry, a także dodatkowy zwiastun, który został pokazany w Londynie, zostaną opublikowane w sieci dopiero w czerwcu podczas targów E3. Dodajmy, że poniżej widzicie zupełnie nowy render i szkic koncepcyjny. Więcej tego typu grafik znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.


Demo rozgrywa się na meksykańskiej wyspie Cozumel na Morzu Karaibskim. Z ujawnionych informacji wynika, że w Shadow of the Tomb Raider zwiedzimy nie tylko ruiny Majów w Meksyku, ale także świątynie Inków w Ameryce Południowej. Na początku wersji demonstracyjnej Lara przebywa razem ze swoim przyjacielem Jonahem w wiosce, w której właśnie świętowany jest Dzień Zmarłych. Bohaterowie wpadają tam na trop najemników z organizacji o nazwie Trójca, którą Lara obarcza o śmierć swojego ojca. Podczas dema eksplorujemy zapomniane ruiny, staczamy walkę z najemnikami oraz korzystamy z łuku, karabinu, pistoletu i strzelby. Warto dodać, że powraca linka z hakiem, dzięki której można nie tylko opuszczać się po skałach czy wspinać, ale także biegać po ścianach niczym w Tomb Raider Anniversary.

"Widać, że Lara mocno przypakowała" - relacjonuje Autumn. "Na jej ramionach można dostrzec wyraźnie zarysowane mięśnie. Lara zyskała też mocniejsze rysy twarzy, choć model jest bardzo zbliżony do tego z Rise of the Tomb Raider. Jej głos jest też bardziej stanowczy. Gdy krzyczy, jest to potężny krzyk, a nie wołanie o pomoc. Niestety nie podobało mi się jej nowe ubranie. Strój jest przeciętny i nie zwraca się na niego uwagi. Plusem jest to, że powróciło swobodne nurkowanie, ale jego wykonanie jest bardzo toporne. Lara ciężko rusza się w wodzie i przez to penetracja podwodnych lokacji jest kłopotliwa. Pozostałe elementy wyglądają na bardzo dopracowane. Naprawdę czuć, że klimat jest o wiele cięższy, mroczniejszy niż w poprzednich częściach. Fragment dżungli, który zaprezentowano w demie, jest niesamowity. Bardzo przypomina mi Meksyk z Tomb Raider Underworld".


Demo ukazuje jeden z pierwszych poziomów gry. Croft jest już bardziej pewna siebie oraz doświadczona i dlatego gdy natrafia na pradawny artefakt, nie jest zaskoczona jego mocą. Niestety efektem ubocznym jest uwolnienie klątwy apokalipsy. Panna Croft już po chwili widzi jej pierwszy skutek - falę tsunami zalewającą pobliską wioskę. Twórcy obiecują, że fabuła Shadow of the Tomb Raider będzie dojrzalsza i bardziej osobista dla Lary. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji - takimi np. jak właśnie uwolnienie klątwy. Największy przeciwnik panny Croft to jednak nie Trójca, a dżungla. Będziemy co prawda mogli wykorzystać jej zasoby i np. własnoręcznie stworzyć pułapki, ale jednocześnie trzeba będzie uważać na te wcześniej zastawione oraz na dzikie zwierzęta.

UPDATE (03.05)
Pełną relację i zdjęcia autorstwa Autumn opublikowaliśmy w dziale Teksty.

   


27 kwietnia 2018, by Cez
Karolina Gorczyca powraca w polskim zwiastunie
Pora na zwiastun z polskim dubbingiem >> klik! W naszej rodzimej wersji głosu Larze po raz trzeci użyczyła Karolina Gorczyca.


W pierwszej grze z epoki reboota panna Croft musiała zmierzyć się z wyspą Yamatai, w drugiej z zimną Syberią, a w finale trylogii stoczy walkę z meksykańską dżunglą. Bohaterka wykorzysta wszystko to, co oferują tropikalne lasy, aby przeżyć. Po drodze Lara będzie musiała dokonać trudnych wyborów. Nie zabraknie podwodnych lokacji oraz grobowców. Te drugie staną się nowym wyzwaniem m.in. za sprawą przerażającego wyglądu i zabójczych pułapek. Pojawi się też meksykańska wioska. Z zaprezentowanych na pokazie w Londynie materiałów wynika, że twórcy czerpali garściami z folkloru Meksyku, aby zbudować odpowiedni klimat i napięcie.

UPDATE (27.04)
Karolina Gorczyca ma dla Was specjalny komunikat, który możecie zobaczyć przed zwiastunem z polskim dubbingiem >> klik!

   


27 kwietnia 2018, by Cez
Zobacz pełny zwiastun Shadow of the TR!
Panie i panowie, chłopcy i dziewczęta - oto jest, pełny zwiastun gry Shadow of the Tomb Raider. »TUTAJ« możecie go zobaczyć w wersji oryginalnej, angielskiej - głosu Larze ponownie użyczyła Camilla Luddington.

Shadow of the Tomb Raider zabierze nas do Meksyku, gdzie Lara ponownie zmierzy się z tajną organizacją o nazwie Trójca. W grze Tomb Raider (2013) bohaterka była rozbitkiem, w Rise of the Tomb Raider łowcą, a w Shadow of the Tomb Raider ma stać się pełnoprawnym, tytułowym rabusiem grobowców.


Gra Shadow of the Tomb Raider pojawi się już 14 września na PC i konsolach Xbox One i PS4. Jeszcze dziś na WoTR przeczytacie o wrażeniach naszej redaktorki Autumn po zagraniu w demo tej gry na wczorajszym pokazie w Londynie.

   


27 kwietnia 2018, by Cez
Zobacz 10 screenów z Shadow of the Tomb Raider!
Sklep Amazon opublikował pierwsze, gorące jeszcze screeny z Shadow of the Tomb Raider. W chwili obecnej jeszcze nie wiadomo czy to przedwczesny wyciek, czy też planowana publikacja. Wszystkie dziesięć screenów zamieściliśmy na naszym fanepage'u na Facebooku!


Gra Shadow of the Tomb Raider pojawi się już 14 września na PC i konsolach Xbox One i PS4. Dziś na WoTR przeczytacie o wrażeniach naszej redaktorki Autumn po zagraniu w demo tej gry na wczorajszym pokazie w Londynie oraz obejrzycie pierwszy pełny trailer!

   


26 kwietnia 2018, by Cez
Ujawniono okładki wszystkich wydań SotTR!
Zgodnie z zapowiedzią dziś przedstawicielka serwisu WoTR, Autumn, dotarła do Londynu, gdzie odbywa się pierwszy pokaz Shadow of the Tomb Raider. Na evencie ujawniono m.in. okładki wszystkich wydań nadchodzącej gry.


Na event zostali zaproszeni dziennikarze dużych portali o grach i filmach, cosplayerzy, a także redaktorzy największych stron o serii Tomb Raider z całego świata, którzy uzyskali tytuł ambasadorów. Zostali oni zaproszeni na pokaz przez firmy Square Enix, Crystal Dynamics oraz Cenega, które sfinansowały podróż i zakwaterowanie. Event odbywa się w The Welsh Chapel w Londynie, gdzie na trzech kondygnacjach przygotowano atrakcje związane z Shadow of the Tomb Raider. Wystrój wnętrza przypomina meksykańską dżunglę.


Powyżej widzicie okładki Shadow of the Tomb Raider (kliknij, by powiększyć), które bazują na ujawnionym już wcześniej renderze. Od 14 września będziemy mieli do dyspozycji standardowe wydanie, cyfrowe Deluxe, pudełkową i cyfrową edycję Croft, a także steelbook i wydanie Ultimate Edition, zawierające przepustkę sezonową, zupełnie nową figurkę, soundtrack, latarkę i otwieracz w kształcie czekana, a w samej grze trzy nowe stroje i bronie. Warto zwrócić uwagę na to, że standardowe wydanie będzie miało inną okładkę niż edycja Croft. W chwili obecnej jeszcze nie ujawniono, co będzie zawierała ta ostatnia.


Zaglądajcie często na naszą stronę oraz na nasz profil na Facebooku, bo będzie się działo! Jeszcze dziś Autumn (na powyższym zdjęciu po prawej wraz z Meagan Marie z Crystal Dynamics) zagra w demo Shadow of the Tomb Raider, ale opisu jej wrażeń spodziewajcie się jutro - Square Enix zabronił mediom publikowania wrażeń z rozgrywki w dniu dzisiejszym.

   


25 kwietnia 2018, by Cez
W Polsce mały wzrost, na świecie stagnacja
Przed Wami wyniki polskiego box office z trzeciego weekendu, czyli z 20-22 kwietnia. Tomb Raider (2018) utrzymał piątą pozycję. W poprzedni weekend film obejrzało 25 550 widzów, a tym razem wynik ten wynosi 16 201 osób. Łącznie film Tomb Raider (2018) zobaczyło dotąd 156 747 Polaków.

W dniach 20-22 kwietnia pierwsze miejsce w polskim box office po raz drugi z rzędu zajął film familijny pt. Piotruś Królik z wynikiem 57 215 widzów. Ready Player One, czyli film Spielberga, w którym gościnnie pojawia się Lara Croft, w ostatni weekend w Polsce zajął drugie miejsce z wynikiem 23 215 widzów. Obraz ten w naszym kraju łącznie został obejrzany przez 212 514 Polaków.


Film Tomb Raider (2018) nadal ma na swoim globalnym koncie 269 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony - a to oznacza, że w ciągu ostatniego tygodnia nie zarobił nawet jednego miliona dolarów. W Polsce Tomb Raider (2018) dotąd zgarnął ok. 960 tysięcy dolarów. Dla porównania w Niemczech wynik ten wynosi 7 mln dolarów, w Wielkiej Brytanii 11 mln, we Francji 10 mln, w Czechach 540 tysięcy, a na Ukrainie 1,2 mln dolarów.

Na koniec wyniki z ostatniego weekendu z USA. Nowe przygody Lary spadły z dwudziestego miejsca na dwudzieste szóste. Pierwsze miejsce w amerykańskim box office tym razem przypadło filmowi pt. Ciche miejsce.

   


25 kwietnia 2018, by Cez
Nagrody za filmowe minirecenzje trafią do...
Pora na wyniki konkursu z okazji polskiej premiery filmu Tomb Raider (2018). Redakcyjne jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ale udało nam się wybrać trzy naszym zdaniem najciekawsze teksty. Niestety kilka zgłoszeń musieliśmy odrzucić, ponieważ były za krótkie lub za długie względem liczby znaków określonych w regulaminie. Pominęliśmy także te, które zawierały mocne spoilery.

Pierwsze miejsce zajęła Kinga Turek, która otrzymuje bluzę. Poniżej przeczytajcie jej minirecenzję najnowszego filmu:

"Fabuła filmu jest ciekawie poprowadzona. Główną bohaterkę przedstawiono z innej strony i w otoczeniu różniącym się od tego, z którego jest powszechnie znana. Cieszy fakt, iż odtwórczyni głównej roli nie stara się naśladować swojej poprzedniczki, lecz stworzyć własny obraz Lary Croft wydobywając najlepsze jej cechy takie jak odwaga czy zdecydowanie. Brak biustu nadrabiany jest humorem, który bardzo mi odpowiada, gdyż nadaje bohaterce charakteru. Emocje wyrażane przez aktorkę są umiejętnie dawkowane, co sprawia, że postać rysuje się w naszych oczach szczerze i prawdziwie. Wykreowany wizerunek wydaje się złotym środkiem pomiędzy filmową Larą z 2001 roku oraz Larą z reboota serii. Oprawa audiowizualna jest satysfakcjonująca. Mamy do czynienia z dynamicznie i widowiskowo nakręconymi scenami akcji, malowniczymi widokami oraz odpowiednio dobraną muzyką. Mimo że film nie zaskakuje swoim przebiegiem, to trzyma w napięciu. Myślę, że fani nowego Tomb Raidera będą zadowoleni z nawiązań do gry, miłośnicy filmów akcji - z przeżytej przygody, a ci co wątpią, przekonają się - tak jak ja, że niepotrzebne było sceptyczne nastawienie do nowej Lary, gdyż da się ją polubić. Film oceniam na 8/10".


Drugie miejsce zajął Krystian Horwacik, któremu wyślemy t-shirt. Oto jego zgłoszenie:

"Lara anno domini 2018 musi być taka jak w filmie. Nie da się trwać przy klasycznym modelu, tak jak nie jada się co dzień zupy pomidorowej. Chcąc się podobać współczesnym odbiorcom, musi zmierzyć się z reinwencją. Cieszy mnie to, że zminimalizowano wizerunek płaczliwej lalki, wprowadzając elementy humoru i hardości, które spodobają się 'starym' fanom. Grą aktorską wyróżniają się zwłaszcza Alicia Vikander i Walton Goggins. Niestety nawet ich praca nie uratuje kiepskiego scenariusza, gdzie słowo 'dad' pada z częstotliwością karabinu maszynowego. Pomimo całej sympatii do postaci Lary, wkurza mnie prostota zagadek, które przychodzi jej rozwiązać. Tak jakby wyłącznie dziewucha z Anglii była w stanie im podołać, choć przez dobre pół godziny filmu twórcy przekonują nas, że to 'zwykła dziewczyna'. W takim razie po co? 'Brytyjski' etap filmu jest moim zdaniem za długi, zwłaszcza, że postać Lary nie wymaga przedstawienia. Z kolei wątek w grobowcu względem całości wydaje się obcięty do minimum. Dodatkowo muzyka jest zwyczajnie nieciekawa i zupełnie nie zapadła mi w pamięć. Czy jest źle? Nie, o ile ktoś nie nastawił się na arcydzieło. Ot dobry film przygodowy na piątkowy wieczór. Ocena: 7/10".

Trzecie miejsce przyznaliśmy Radosławowi Srokoczowi za poniższy wierszyk. Radkowi wyślemy plecak.

"Film Tomb Raider z napisami w 2D zobaczyłem,
więc innych wersji w mej recenzji nie uwzględniłem.
Po pierwsze, najbardziej dla mnie rzecz dostrzegalna
to aktorska gra, która jest fenomenalna!
Vikander pokazała odwagę, strach i słabości,
natomiast Walton Goggins stał się zły do szpiku kości.
Nie tylko oni dostają moje wyróżnienia,
wszystkich pozostałych można by długo wymieniać.
Zadowoliły mnie efekty specjalne,
których ilości były wręcz idealne.
Aczkolwiek film nie zachwyca muzycznymi utworami,
które zwykle krążą w głowie tygodniami, miesiącami.
Fabuła niestety nie jest zbyt ciekawa.
Pierwsza połowa OK, druga nudnawa.
Seria gier nas z motywem ojca oswoiła,
ale tutaj reżyseria bardzo przesadziła!
Richarda Croft jest zdecydowanie
o wiele za dużo na ekranie!
Zjawisk nadprzyrodzonych nie zastałem tu o dziwo!
A przecież to zawsze jedną z cech Tomb Raidera było.
Choć nowe dzieło nie jest aż tak udane,
ja wciąż przygód Lary jestem wielkim fanem,
dlatego ocenę filmu naciągnę troszeczkę.
W skali 1-10 dam... sprawiedliwą szósteczkę.
Jeżeli ktoś Larę Croft kojarzy tylko z biustu,
ta produkcja nie przypadnie mu raczej do gustu.
Lecz gdy całą serię uwielbia tak, jak ja,
niech z wybraniem się na film długo nie zwleka".


Spośród wszystkich pozostałych prawidłowych zgłoszeń wybraliśmy trzy, których autorzy otrzymają nagrody pocieszenia. Łamigłówkę-układankę wygrywa Kamil Suchta, notatnik Marcin Kowalski, a plakat Melania Hewig. Wszystkie nadesłane na konkurs bezspoilerowe minirecenzje opublikowaliśmy na naszym Forum. Na koniec ciekawostka: średnia z ocen, które wystawiliście nowemu filmowi wynosi 7,8 punktów na 10.

   


24 kwietnia 2018, by Cez
Zrelacjonujemy nadciągający koniec świata!
Studio Crystal Dynamics ujawniło, że w nadchodzącej grze Shadow of the Tomb Raider Lara będzie musiała zapobiec apokalipsie przepowiedzianej przez Majów. Będzie to miało związek z zaćmieniem słońca, które jest widoczne na promocyjnych grafikach oraz w logo samej gry.


Już w najbliższy piątek 27 kwietnia zobaczymy pełny zwiastun Shadow of the Tomb Raider, a także screeny. Dzień wcześniej w trzech miejscach na świecie: w Los Angeles, w Montrealu oraz w Londynie przedstawiciele stron o serii Tomb Raider z całego świata wezmą udział w pokazie dema, które odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Mamy przyjemność ogłosić, że nasza redakcyjna koleżanka Sylwia, posługująca się nickiem Autumn, to kolejna osoba z ekipy WoTR, która została polskim ambasadorem marki Tomb Raider i już w czwartek weźmie udział w specjalnym pokazie Shadow of the Tomb Raider w Londynie.

W związku z powyższym w najbliższych dniach zobaczycie i przeczytacie materiały związane z nadchodzącą grą. Z pierwszej ręki dowiecie się, czego możemy spodziewać się po Shadow of the Tomb Raider, który już 14 września pojawi się na PC i konsolach Xbox One i PS4.

   


23 kwietnia 2018, by Cez
Tak powstaje nowa figurka
Firma Gaming Heads zaprezentowała zdjęcia powstającej figurki nawiązującej do gry Tomb Raider I (kliknij, by powiększyć). Przy okazji ujawniono również datę premiery.


Figurka z TR1 miała ukazać się na rynku w trzecim kwartale tego roku, ale teraz Gaming Heads twierdzi, że nastąpi to w lipcu. Już teraz na stronie producenta można składać przedpremierowe zamówienia.


Przypomnijmy, że figurkę możemy zamówić w trzech wersjach, a cena jednej sztuki to 279.99 dolarów, czyli ok. 960 zł. Więcej szczegółów dotyczących wspomnianej miniaturowej Lary znajdziecie w naszym newsie z 20 marca >> klik!

   


20 kwietnia 2018, by Cez
Zobacz Larę na plakacie Ready Player One
Na świecie pojawił się 30 marca, w Polsce 6 kwietnia, a dziś, czyli 20 kwietnia, dotarł do Japonii. Mowa o filmie Ready Player One, w którym gościnnie w formie easter eggów wystąpiła klasyczna Lara Croft. Japończycy postanowili umieścić słynną panią archeolog na plakacie filmowym - kliknij, by powiększyć poniższy fragment tej grafiki. Tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni w ten sposób wyróżniono bohaterkę serii Tomb Raider. W prawym dolnym rogu plakatu widzimy pannę Croft z rendera promującego grę Tomb Raider Anniversary.


Ready Player One do tej pory zarobił na całym świecie ponad 485 milionów dolarów, a w Polsce niemal 990 tysięcy dolarów. Analogicznie Tomb Raider (2018) zgromadził na świecie 269 mln dolarów, a w Polsce 743 tysiące dolarów.

   


20 kwietnia 2018, by Cez
Wielka przecena dwóch ostatnich gier
Dokładnie za tydzień, 27 kwietnia, po raz pierwszy zobaczymy materiały wideo z nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider, która pojawi się na PC i konsolach PlayStation 4 i Xbox One już 14 września. Najbliższe miesiące to doskonały czas, by przypomnieć sobie dwie poprzednie gry z Larą, a pomóc w tym mogą atrakcyjne promocje.


Microsoft Store przecenił dwa poprzednie tytuły z Larą przeznaczone na konsolę Xbox One. Tomb Raider (2013), który zwykle kosztuje 99,99 zł, obecnie jest warty 20 zł, z kolei Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration zwykle można kupić za 249,99 zł, a obecnie można to zrobić za jedyne 75 zł. Spieszcie się, bo promocja w Microsoft Store kończy się za pięć dni.

W PlayStation Store przeceniono jedynie Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration na PS4. Zwykle kosztuje on w tym sklepie 249 zł, a obecnie zaledwie 67 zł. Promocja kończy się za sześć dni.

UPDATE (20.04)
Na Steamie również uruchomiono promocję. Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration, które zwykle kosztuje 214,99 zł, teraz jest w cenie 70,94 zł. Promocja kończy się za trzy dni.

   


19 kwietnia 2018, by Cez
Ile film dotąd zarobił w Polsce?
Pora na wyniki polskiego box office z drugiego weekendu, czyli z 13-15 kwietnia. Tomb Raider (2018) spadł z trzeciego miejsca na piąte. W poprzedni weekend film obejrzało 44 752 widzów, a tym razem wynik ten wynosi 25 550 osób. Dodajmy, że w Polsce dystrybutor zapewnił 180 kopii najnowszych przygód Lary. Łącznie, wraz z pokazami przedpremierowymi, film Tomb Raider (2018) zobaczyło dotąd 120 787 Polaków.

W dniach 13-15 kwietnia pierwsze miejsce w polskim box office zajął debiutujący film familijny pt. Piotruś Królik z wynikiem 118 247 widzów. Ready Player One, czyli film Spielberga, w którym gościnnie pojawia się Lara Croft, w ostatni weekend w Polsce zajął trzecie miejsce z wynikiem 37 889 widzów. Obraz ten w naszym kraju łącznie został obejrzany przez 160 616 Polaków - dodajmy, że dystrybutor zapewnił aż 404 jego kopii.


Film Tomb Raider (2018) obecnie ma na swoim globalnym koncie 269 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln. W Polsce Tomb Raider (2018) dotąd zgarnął ponad 740 tysięcy dolarów. Dla porównania w Niemczech wynik ten wynosi 6 mln dolarów, w Wielkiej Brytanii 11 mln, we Francji 9,8 mln, w Czechach 535 tysięcy, a na Ukrainie 1,2 mln dolarów.

Na koniec wyniki z ostatniego weekendu z USA. Nowe przygody Lary spadły z czternastego miejsca na dwudzieste. Pierwsze miejsce w amerykańskim box office tym razem przypadło filmowi pt. Rampage: Dzika furia.

   


19 kwietnia 2018, by Cez
Od dziś zagramy w RotTR na Linuxie
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że w Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration można już zagrać na sprzętach Apple z systemem operacyjnym MacOS. Od teraz można to samo zrobić na urządzeniach z Linuxem.


Za konwersję ponownie odpowiada studio Feral Interactive. Grę Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration (ze wszystkimi dodatkami DLC) można już kupić w sklepie Feral Store za 59 dolarów. Na instalację użytkownicy będą potrzebowali 25 GB wolnego miejsca na dysku.

   


18 kwietnia 2018, by Cez
Były szef Crystalsów przeszedł do Microsoftu
Firma Microsoft Studios zyskała nowego pracownika na kierowniczym stanowisku. Mowa o Darrellu Gallagherze, który do 2015 roku pełnił funkcję szefa studia Crystal Dynamics. Później twórca przeszedł do firmy Activision, z którą właśnie się rozstał.


Darrell Gallagher dowodził Crystalsami w momencie, gdy powstawał reboot, czyli gra Tomb Raider (2013), a także gdy podejmowano decyzję o rocznej wyłączności Rise of the Tomb Raider dla konsol Microsoftu. Najprawdopodobniej tytuł, nad którym obecnie pracuje Darrell Gallagher, zostanie ujawniony na tegorocznych targach E3, które odbędą się już w czerwcu.

Przypomnijmy, że po odejściu Gallaghera studio Crystal Dynamics zyskało dwóch nowych szefów. Są nimi Scot Amos i Ron Rosenberg.

   


18 kwietnia 2018, by Cez
Album The Tomb Raider Suite opóźniony
Zła wiadomość napłynęła w sprawie premiery albumu Nathana McCree pt. The Tomb Raider Suite z utworami z gier TR1, TR2 i TR3. Krążek miał ukazać się już za kilkanaście dni, a dokładnie 1 maja. McCree zdecydował jednak o opóźnieniu premiery.

Aktualna data wydania The Tomb Raider Suite to 1 sierpnia. Z czego wynika aż trzymiesięczne opóźnienie? Kompozytor przyznaje, że z powodu małej ekipy współpracowników nie udało im się jednocześnie domknąć spraw związanych z wydaniem krążka i w tym samym czasie przygotować specjalną kolację, która odbędzie się już 28 kwietnia na terenie posiadłości Hatfield House w Wielkiej Brytanii, czyli w okolicy słynnego Croft Manor z pierwszych dwóch filmów z Angeliną Jolie. Fani, którzy zapłacili za ten event ok. 715 zł, spotkają tam nie tylko Nathana McCree, ale także Meagan Marie z Crystal Dynamics, Shelley Blond - pierwszy głos Lary Croft oraz modelkę Alison Carroll.


Kompozytor opublikował kolejny, bo już drugi specjalny filmik promocyjny, nakręcony na terenie posiadłości >> klik! Występuje w nim Alison Carroll w stroju klasycznej Lary, a także jej lokaj Winston. Bohaterka w filmiku zamierza odnaleźć artefakt ukryty gdzieś na terenie Czech. Przypomnijmy, że w tym kraju obecnie na stałe mieszka Nathan McCree.


Na koniec dodajmy, że osobny projekt szykuje kompozytor Peter Connelly, który stworzył muzykę do TR4, TR5 i Angel of Darkness. W chwili obecnej nie wiadomo na czym jego tajemniczy projekt o nazwie Tomb Raider: The Dark Angel będzie polegał, wiadomo jedynie, że szczegółów możemy spodziewać się w sierpniu. Najprawdopodobniej The Dark Angel będzie związany z grą Angel of Darkness.

UPDATE (19.04)
Obejrzyjcie trzeci już filmik z Alison Carroll >> klik!

   


13 kwietnia 2018, by Taimon
RotTR już dostępny na MacOS
Użytkownicy sprzętów Apple z systemem operacyjnym MacOS mogą już zagrać w Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration. Za konwersję odpowiada studio Feral Interactive, które ujawniło listę obsługiwanych sprzętów.


W Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration, czyli w grę ze wszystkimi DLC, zagramy na 13-calowych laptopach MacBook Pro wydanych po 2016 roku, na 15-calowych laptopach MacBook Pro wydanych po 2013 roku z procesorem o taktowaniu 2.3 GHz lub lepszym, na 21,5-calowych komputerach iMac wydanych po 2017 roku, na 27-calowych komputerach iMac wydanych po 2014 roku (modele z kartą graficzną GT 755M nie są oficjalnie wspierane) i na komputerach Mac Pro wydanych po 2013 roku.

Grę można już kupić w sklepie Feral Store za 59 dolarów. Na instalację użytkownicy będą potrzebowali 37 GB wolnego miejsca na dysku.

   


12 kwietnia 2018, by Cez
Wiemy, ilu Polaków obejrzało Tomb Raidera
Pora na wyniki polskiego box office z ostatniego weekendu. Dane napłynęły z opóźnieniem, które było spowodowane awarią jednej z sieci kin. Z liczb wynika, że debiutujący w Polsce 6 kwietnia Tomb Raider (2018) przegrał z najnowszym filmem Spielberga pt. Player One, który również w naszym kraju zadebiutował tego samego dnia.


W dniach 6-8 kwietnia obraz Tomb Raider (2018) obejrzało łącznie 44 752 widzów, co daje mu dopiero miejsce trzecie. Na drugiej pozycji uplasowała się kolejna nowość - polski dramat pt. Twarz, który obejrzało 45 108 osób. Pierwsze miejsce zajął wspomniany Player One z wynikiem 60 781 widzów. Łącznie z pokazami przedpremierowymi film Spielberga obejrzało 88 087 polskich widzów, a analogiczny wynik w przypadku obrazu Tomb Raider (2018) wynosi 68 164 widzów.

Film Tomb Raider (2018) obecnie ma na swoim koncie 263 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln. W ostatni weekend w USA nowe przygody Lary spadły z siódmego miejsca na czternaste. Pierwsze miejsce w amerykańskim box office tym razem przypadło filmowi pt. Ciche miejsce.

   


11 kwietnia 2018, by Cez
Hrah! Koniec krucjaty, pora na piekło
W zachodnich kioskach pojawił się czwarty i jednocześnie ostatni numer miniserii komiksów od Dark Horse pt. Tomb Raider: Survivor's Crusade #4, który ukazuje przygodę Lary rozgrywającą się po wydarzeniach z gry Rise of the Tomb Raider. Główną osią fabularną jest szukanie odpowiedzi na pytanie, kto tak naprawdę zabił ojca Lary, Richarda Crofta. Streszczenie trzech poprzednich numerów możecie przeczytać w dziale Komiks. Scenariusz do nowych zeszytów napisał duet: Jackson Lanzing i Collin Kelly, a za rysunki odpowiada Ashley A. Woods. Autorzy nie wykluczają, że nowe zeszyty pozostawią po sobie pytania, na które odpowie kolejna gra, czyli Shadow of the Tomb Raider.


Zeszyt Survivor's Crusade #4 liczy 32 strony i kosztuje $3,99. Nowy numer tradycyjnie dostępny jest jedynie w języku angielskim. Okładki wszystkich czterech odcinków miniserii Survivor's Crusade znajdziecie w dziale Komiks.

Zbiorcze wydanie Survivor's Crusade zadebiutuje 1 sierpnia - będzie liczyć 104 strony i kosztować 17,99 dolarów. Z kolei pierwszy zeszyt kolejnej miniserii pt. Tomb Raider: Inferno zadebiutuje 13 czerwca, czyli w okolicy targów E3.

   


10 kwietnia 2018, by Autumn
Lara i Jonah odwiedzą Amazonię?
Dzięki rozwiązaniu kolejnej zagadki "Path of the Stars" z oficjalnej strony TombRaider.com została odblokowana nowa nagroda. Jest nią plik audio z dialogiem pomiędzy Larą a Jonahem. Samo nagranie, które dostępne jest tutaj, zdradza kilka ciekawych szczegółów. Wygląda na to, że w najnowszej odsłonie serii, czyli w Shadow of the Tomb Raider, nie zabraknie dobrego towarzysza panny Croft. Co ciekawe, rozmowa pomiędzy przyjaciółmi być może naprowadza nas na rejony, w które tym razem uda się pani archeolog - i wcale nie chodzi o Meksyk.

Lara: "Aby znaleźć ukryte miasto, idź na południe wzdłuż wybrzeża, aż znajdziesz różową rybę". Jonah: "Znalazłem coś na ten temat. Mowa o różowych delfinach, które można spotkać tylko w Amazonii". Z treści tego krótkiego dialogu można wywnioskować, że Lara być może uda się w podróż do Brazylii. Czyżby w końcu miały powrócić tak wyczekiwane przez fanów ciepłe kraje? Można przypuszczać, że tak, gdyż nie tylko zacytowany dialog sugeruje taki rozwój sytuacji.


Francuscy fani doszukali się tajemniczego numeru 30027, który jest umieszczony na maczecie na ostatnim renderze, który udostępniło studio Crystal Dynamics. Numer ten odpowiada asteroidzie Anubhavguha, która została odkryta 29 lutego 2000 roku w Socorro w Nowym Meksyku przez projekt Linear i jest częścią głównego pasa asteroid. Socorro to jednak nie tylko miasto w Nowym Meksyku, ale też największa wyspa wulkaniczna z grupy wysp Archipelagu Revillagigedo, które znajdują się na Oceanie Spokojnym. Wyspy te znane są z nurkowania i obfitują w bogate łowiska rybne, gdzie można spotkać rzadkie gatunki rekinów i delfinów. Czy możliwe, że będzie to nowy cel Lary?

Możemy spodziewać się, że Square Enix odkryje rąbka tajemnicy 27 kwietnia na pierwszym pokazie gry. Pamiętajcie też, że już niedługo na stronie TombRaider.com dostępne będą kolejne poziomy układanki, które odblokują następne nagrody.

   


9 kwietnia 2018, by Taimon
Będzie crossover Tomb Raidera i Final Fantasy
Na targach PAX East, które odbyły się na początku tego miesiąca, firma Square Enix ogłosiła ciekawą wiadomość dotyczącą kolejnego już połączenia serii Tomb Raider i Final Fantasy.


Japończycy zapowiedzieli nowy crossover, który będzie dotyczył nadchodzącego Shadow of the Tomb Raider oraz Final Fantasy XV. Oznacza to, że gry zostaną w jakiś sposób połączone. Póki co brak jakichkolwiek dodatkowych informacji, ale można podejrzewać, że będzie to prawdopodobnie dotyczyło drobnostek jak np. stroje czy skórki do postaci. W przypadku crossovera The Sims 4 i Final Fantasy właśnie tak to wyglądało. Więcej informacji zapewne pojawi się podczas oficjalnej prezentacji gry 27 kwietnia.

To nie pierwsze połączenie Tomb Raidera i Final Fantasy. W marcu pisaliśmy o chwilowej obecności Lary Croft w mobilnej grze Final Fantasy Brave Exvius (link do archiwalnego newsa).

   


8 kwietnia 2018, by Autumn
Polskie media chłodno oceniają nowy film
W marcu informowaliśmy o tym jak czołowe zagraniczne portale internetowe oceniły najnowszą ekranizację przygód Lary Croft (link do archiwalnego newsa). Sprawdźmy jak film Tomb Raider (2018) wypadł w polskich mediach. Przypomnijmy, że nasza redakcja wystawiła obrazowi ocenę 7/10 - recenzję znajdziecie »TUTAJ«.

Dla portalu Filmweb obsadzenie Vikander w głównej roli było świetnym pomysłem i według recenzenta aktorka bez trudu wciela się w postać Lary Croft. Neguje on jednak relację Lary z ojcem, określając ją jako niepotrzebną i będącą "absurdalnym zaprzeczeniem inicjacyjnego wydźwięku całej historii". Ostateczna ocena portalu mimo wszystko jest najwyższą, bo wynosi "aż" 6/10.

Antyradio wystawiło ocenę 5/10, stwierdzając, że "fabularnie Tomb Raider wypada naprawdę blado" i "jest kolejnym przeciętnym blockbusterem opartym na serii popularnych gier", a "najjaśniejszą częścią produkcji jest Alicia Vikander", którą recenzent chętnie zobaczyłby w roli Lary jeszcze raz, tyle że "w filmie przygotowanym przez innych scenarzystów". Gry-Online również zachwalają Vikander, twierdząc, że aktorka "stanowi jedną z zalet tej produkcji". Sam film oceniają jako dobrze nakręcony, jednak bez postaci Croft nie byłoby w nim niczego interesującego.


Magazyn Komputer Świat opisał ekranizację jako nieoferującą niczego odkrywczego ani zaskakującego, której plusami są jedynie scenografia, kilka zwrotów akcji i Alicia Vikander. Ich ocena to przeciętne 5/10. Gra Alicii zaimponowała również portalowi Na Ekranie, który stwierdza, że "aktorka pasuje do postaci Lary zarówno pod względem fizycznym, jak i ruchowym, a niektóre sekwencje z jej udziałem wyglądają jak żywcem wyciągnięte z gier", natomiast przeistoczenie Lary w tytułowego rabusia grobowców opisują jako mocno rozwleczony w czasie melodramat. Film traktują jako "przeciętne widowisko, które fanów gier raczej nie zachwyci". Ostateczna ocena portalu to 5/10.

Najmniej przychylną opinię wystawiły portale Movies Room i Onet. Ten pierwszy określa film jako "po prostu byle jaki", dodając, że "prócz Alicii nie mamy tu ani jednej postaci z krwi i kości", gdyż są jedynie "zwykłym punktem na mapie i narzędziem do osiągnięcia celu". Według Onetu film nie dorównuje grze, "dialogi polegają często na informowaniu innych postaci i widza, co się dzieje, co się stało, co się zaraz stanie", a ekranizację według portalu ratuje jedynie jej widowiskowość, która i tak została "częściowo zerżnięta z lepszych filmów przygodowych".

   


6 kwietnia 2018, by Cez
[KONKURS] Napisz minirecenzję i wygraj nagrodę!
Pora na finałowy, wielki konkurs związany z polską premierą filmu Tomb Raider (2018)! Wielki, bo do rozdania mamy aż sześć nagród, w tym bluzę, t-shirt i plecak! Do dzieła!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie zostanie nagrodzonych sześć osób. Każda z nich otrzyma jedną nagrodę spośród następujących: bluza, t-shirt, plecak, łamigłówka-układanka, notatnik Richarda Crofta oraz plakat z Alicią Vikander. Wszystkie nagrody to oficjalne gadżety promujące film Tomb Raider (2018).

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać na naszego maila redakcjawotr@gmail.com swoje imię i nazwisko oraz minirecenzję filmu Tomb Raider (2018), która koniecznie musi zawierać ocenę punktową w skali od 1 do 10. Recenzja napisana w języku polskim nie może zawierać spoilerów i musi mieć długość od minimum 800 do maksymalnie 1200 znaków wraz ze spacjami. W temacie maila należy wpisać "Recenzja filmowa". Jeden uczestnik może wysłać jedno zgłoszenie.

4. Konkursowe recenzje przyjmujemy do niedzieli 15 kwietnia 2018 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu spośród prawidłowych zgłoszeń redakcyjne jury wybierze trzy najciekawsze recenzje. Jury nie będzie brać pod uwagę tego czy recenzja jest pozytywna czy krytyczna względem filmu - wszelkie recenzje są mile widziane bez względu na ocenę. Jury wybierze trzy najciekawsze, najoryginalniejsze, najsprawniej napisane minirecenzje. Uczestnik, który zajmie pierwsze miejsce otrzyma bluzę, za drugie miejsce przyznamy t-shirt, a za trzecie plecak. Spośród wszystkich pozostałych prawidłowych zgłoszeń rozlosujemy nagrody pocieszenia, którymi są: łamigłówka-układanka, notatnik oraz plakat. Nagrody prześlemy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

   


6 kwietnia 2018, by Cez
Dziś polska premiera dwóch nowych filmów z Larą!
Doczekaliśmy się! Dokładnie dziś odbyła się polska premiera filmów Tomb Raider (2018) oraz Ready Player One (polski tytuł to po prostu Player One). Mimo że niektóre kina oferowały przygody Lary (w tej roli Alicia Vikander) już od 2 kwietnia, to właśnie dzisiejszą datę dystrybutor Forum Film Poland uznaje za oficjalną. Podobnie sytuacja wygląda z Ready Player One, którego dystrybutorem jest Warner Bros Entertainment Polska.


Przypomnijmy, że uroczysta światowa premiera filmu Tomb Raider (2018) odbyła się 6 marca w Londynie, a amerykańska dziesięć dni później. Początkowo nowy film mieliśmy zobaczyć w Polsce tego samego dnia co w USA, ale dystrybutor opóźnił premierę aż o trzy tygodnie. O powodach pisaliśmy tutaj. W nowych, solowych przygodach Lary zobaczymy pierwszą przygodę pani archeolog, która rozgrywa się m.in. na japońskiej wyspie Yamatai. Nowy obraz jest luźną ekranizacją gry Tomb Raider (2013), co oznacza, że nie jest kanoniczny z nowymi grami, komiksami i książkami z Larą.

Naszą redakcyjną recenzję, w której daliśmy filmowi ocenę 7/10, możecie przeczytać »TUTAJ«. Jeśli macie ochotę podzielić się z nami swoimi wrażeniami, to napiszcie komentarz na naszym profilu na Facebooku >> klik! Uwaga, wpisy koniecznie muszą być bez spoilerów. Ze spoilerami możecie dyskutować o filmie na naszym Forum, oczywiście odpowiednio je oznaczając.


Ready Player One to z kolei ekranizacja książki o tym samym tytule napisanej w 2011 roku przez Ernesta Cline'a, w której autor prezentuje niezbyt optymistyczną wizję przyszłości. Akcja opowieści rozgrywa się w 2045 roku. Ekranizację wyreżyserował Steven Spielberg. Główny bohater Wade Watts loguje się do systemu Oasis - wirtualnej rzeczywistości, w której można wieść alternatywne życie, przenosząc się do lat osiemdziesiątych XX wieku. W filmie zobaczymy wiele nawiązań do popkultury - w kilku scenach pojawia się m.in. klasyczna Lara Croft. Film na świecie zadebiutował 30 marca.

Uwaga, jeszcze dziś ruszy wielki konkurs związany z premierą filmu Tomb Raider (2018)! Zaglądajcie do nas często, bo będzie można wygrać m.in. bluzę, t-shirt czy plecak!

   


3 kwietnia 2018, by Cez
[WYWIAD] Kinga Suchan pozdrawia WoTR
We wtorek 3 kwietnia dystrybutor Forum Film Poland zorganizował w Warszawie pokaz prasowy filmu Tomb Raider (2018), w którym uczestniczyła redakcja WoTR. Była to wersja 2D z napisami (naszą redakcyjną recenzję 2 tygodnie temu jako pierwsi w Polsce opublikowaliśmy »TUTAJ«). Na pokazie pojawiła się także Kinga Suchan, czyli nowy polski głos Lary Croft. Po seansie była okazja do porozmawiania, wykonania wspólnych zdjęć (kliknij, by powiększyć) oraz otrzymania autografów, które w przyszłości będzie można wygrać w naszych konkursach.


Kinga Suchan to już drugi polski głos Lary Croft, a pierwszy jeśli mowa o filmie. To właśnie w najnowszym obrazie Tomb Raider (2018), w którym główną rolę zagrała Alicia Vikander, Kinga użyczyła słynnej pani archeolog swojego polskiego głosu. Korzystając z okazji postanowiliśmy porozmawiać z aktorką. Cały wywiad znajdziecie »TUTAJ«. Z kolei na Facebooku zamieściliśmy pozdrowienia, których możecie posłuchać »TUTAJ«.


Kinga Suchan to polska aktorka teatralna i głosowa, która współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie oraz z Ludowym w Krakowie. Co sprawiło, że postanowiła użyczyć głosu Larze Croft? Jak przebiegała praca nad tym konkretnym dubbingiem oraz czy aktorka grała kiedyś w gry z serii Tomb Raider? Czy będzie chciała stać się głosem Lary nie tylko w kolejnych filmach, ale i grach? Tego dowiecie się z naszego wywiadu.

   


2 kwietnia 2018, by Cez
Tomb Raider pokonany przez Ready Player One
Nadszedł kolejny poniedziałek, pora zatem podsumować najnowsze zestawienie box office, które napłynęło po weekendzie. Film Tomb Raider (2018) obecnie ma na swoim koncie 245 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln.


W Stanach Zjednoczonych na pierwszą pozycję wskoczyła nowość - film Ready Player One w reżyserii Stevena Spielberga z gościnnym występem klasycznej Lary Croft. Debiutujący obraz zarobił w USA 41 milionów dolarów (na całym świecie zgarnął już 181 mln dolarów). Dla porównania Tomb Raider (2018) w ostatni weekend zarobił w USA tylko 4,7 mln dolarów, przez co zajął dopiero ósme miejsce. Przypomnijmy, że w pierwszy weekend film z Larą był na drugim miejscu, a w drugi weekend na piątym. Z udostępnionych liczb wynika, że Ready Player One zarobił w USA w trzy dni tyle samo co Tomb Raider (2018) w dwa tygodnie.

Najlepszy wynik obraz z Alicią Vikander odnotował w Chinach, gdzie zarobił dotąd niemal 70 mln dolarów. Łącznie w Stanach Zjednoczonych nowy film o pani archeolog zgarnął 50,5 mln dolarów, a w pozostałych krajach 194 mln.

   


2 kwietnia 2018, by Cez
Nowy film dotarł do polskich kin!
Już dziś niektóre kina w Polsce rozpoczynają emisję filmu Tomb Raider (2018), mimo że oficjalna data premiery to 6 kwietnia. Obraz jest wyświetlany w następujących wersjach: 2D z napisami, 2D z dubbingiem, 3D z dubbingiem, 3D z napisami (tylko w kinach IMAX) oraz 4DX (ruchome fotele oraz wrażenia zmysłowe tj.: wiatr, mgła, błyski piorunów czy zapachy). Opcji 3D z napisami w tradycyjnych kinach ma nie być.


Jeśli chcecie podzielić się swoimi wrażeniami, to na Facebooku pod wskazanym postem możecie zamieścić swoje opinie, ale uwaga - koniecznie bez spoilerów >> klik! Wszelkie spoilery będą usuwane, a użytkownicy blokowani. Dyskusje z wyraźnie oznaczonymi spoilerami możecie prowadzić na Forum WoTR.

Naszą redakcyjną recenzję znajdziecie »TUTAJ«. Nowemu filmowi daliśmy 7 punktów w skali od 1 do 10.

   


1 kwietnia 2018, by Cez
Powstanie DLC z przygodami ojca Lary!
Dopiero 27 kwietnia będziemy mieli okazję zobaczyć pierwszy trailer oraz gameplay nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider, a studia Crystal Dynamics i Eidos Montreal już zapowiedziały pierwszy dodatek DLC. W rozszerzeniu wcielimy się… w ojca Lary, lorda Richarda Crofta.


Twórcy stwierdzili, że postać ojca panny Croft jest tak bardzo ważna dla uniwersum serii (ostatnio widzieliśmy go w filmie Tomb Raider (2018) oraz w grze Rise of the Tomb Raider), że pora na rozwinięcie tej postaci. Jak wiadomo zrestartowana Lara podąża śladami Richarda Crofta, więc scenarzyści chcą ukazać dawne przygody lorda, które miewał w młodym wieku, gdy prowadził awanturniczy tryb życia. Dodatek zajmie około pięciu godzin i będzie kosztował 50 zł. DLC ukaże się miesiąc po wydaniu gry, czyli 14 października tego roku. Prawdopodobnie fabuła skieruje nas do Australii.

To nie koniec dobrych wiadomości dla fanów wątku ojca Lary Croft. Twórcy zapowiadają, że jeśli dodatek się przyjmie, to po wydaniu Shadow of the Tomb Raider mogłaby powstać trylogia spin-offów z solowymi przygodami ojca Lary. To co, jesteście gotowi na nową serię Richard Croft: Tomb Raider?


UPDATE (01.04)
Spokojnie, spokojnie, ten news był tylko żartem z okazji Prima Aprilis :) Możecie spać spokojnie, dodatku z Richardem Croftem nie będzie. Chyba że… wpadną na to sami twórcy…